UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5
...
36 37 38 39 40 41 42
...
74 75 76 77 78
Strona:
Nie chwal dnia przed zachodem słońca.

Nie chwal dnia przed zachodem słońca.

kategoria
dodany
2010-10-14
przez
-
wyświetleń
9761
komentarzy
-
ilość ocen
1
33% wypdaków ...

33% wypdaków ...

kategoria
dodany
2009-05-11
przez
-
wyświetleń
16816
komentarzy
-
ilość ocen
2
Dwa plus jeden

Dwa plus jeden

kategoria
dodany
2008-05-23
przez
-
wyświetleń
9043
komentarzy
-
ilość ocen
1
Podtrzymywanie na duchu

Podtrzymywanie na duchu

kategoria
dodany
2009-01-30
przez
-
wyświetleń
7510
komentarzy
-
ilość ocen
2
Panie Maciku, czego Pan tam szuka!

Panie Maciku, czego Pan tam szuka!

kategoria
dodany
2009-09-13
przez
-
wyświetleń
11866
komentarzy
-
ilość ocen
1
Powiedzcie mi, ile to ma cali

Powiedzcie mi, ile to ma cali

kategoria
dodany
2011-10-21
przez
-
wyświetleń
11980
komentarzy
-
ilość ocen
1
Czesiek hydraulik

Czesiek hydraulik

kategoria
dodany
2008-03-18
przez
-
wyświetleń
15481
komentarzy
-
ilość ocen
1
Mistrzu

Mistrzu

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
15088
komentarzy
-
ilość ocen
1
Widzisz białe myszki

Widzisz białe myszki

kategoria
dodany
2008-04-30
przez
-
wyświetleń
7107
komentarzy
-
ilość ocen
1
Aż się chce iść na narty:)

Aż się chce iść na narty:)

kategoria
dodany
2009-01-10
przez
-
wyświetleń
5668
komentarzy
-
ilość ocen
3
Korcula to nadmorskie miasteczko, wręcz wymarzone na wakacyjny odpoczynek. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych basenu Morza Śródziemnego i główna atrakcja turystyczna wyspy. Miasto znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, w południowej części Dalmacji, na południe od wyspy Hvar. Ze względu na malownicze ryneczki i średniowieczną atmosferę, Korcula często nazywana jest ”małym Dubrovnikiem”.
 
Miasto w dzisiejszej formie wzniesiono w XIII w., na zlecenie księcia Marsilije Zorzi. Stara część miasta zbudowana została na niewielkim półwyspie, i podobnie jak Dubrovnik całkowicie otoczona jest masywnymi murami. Korcula należała dawniej do wspaniale prosperującej Republiki Weneckiej. Jej starówka z przełomu XV i XVI w. to prawdziwy klejnot architektury. Malownicza zabudowa Korculi jest natchnieniem dla wielu fotografów i artystów.
 
Układ ulic zabytkowego centrum Korculi przypomina rybi szkielet. Składa się z szeregu równoległych uliczek poprowadzonych w osi, w której najczęściej wieją łagodne morskie wiatry, prostopadle do silnych zimnych wiatrów wiejących od strony gór. Miało to chronić mieszkańców przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnić im ciszę i spokój. Ciekawostką jest fakt, że każda z uliczek przechodzi w końcu w schody.
 
Na każdym kroku zachwyca kunszt dawnych artystów, kamieniarzy: wymyślne obramowania okien, portale, ozdobne ławki. Wokół mnóstwo jest sklepików z lokalnymi drobiazgami czy biżuterią.
 
Korcula oferuje turystom nie tylko wspaniałe plaże ale także niezapomniane widoki, jak i bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Urocze plaże i zatoki, ekskluzywne hotele i domy wczasowe, gaje oliwne i winnice, rezydencje letniskowe i starożytne osady, wabią na wyspę turystów z całego świata.
 
 
Wyspa Korcula

 
Korcula jest jedną z najbardziej uroczych wysp na Adriatyku. Korcula, porośnięta wspaniałą roślinnością - drzewami laurowymi, świętojańskimi i oliwnymi, cyprysami, wawrzynami i sosnami, leży w strefie bardzo łagodnego klimatu. Pierwotną nazwę Korkyra Melaina czyli ”Czarna wyspa” zawdzięcza dużej ilości porastających ją ciemnozielonych lasów, należy ona do najbardziej zalesionych wysp Adriatyku.
 
Korcula to wyspa idealna dla miłośników przygód, malowniczych plaż, wyśmienitych win i kąpieli morskich. Wyspa jest wspaniale położona wśród rozlewisk i zatoczek. Korcula była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, a ślady dawnego życia odkryto w wielu miejscach. Najstarsze odkrycia to kamienne noże z czasów neolitu na wysepce Babija w pobliżu miasta Korcula. Wyspa obfituje w piękno przyrody o niezwykłej sile przyciągania.
 
 
Zabytki


Dla miłośników zwiedzania miasto jest pełne atrakcyjnych starych kamienic, kościołów, muzeów. Katedra św. Marka (katedrala sv. Marka) to największy i bez wątpienia najpiękniejszy zabytek Korculi. Ta gotycko-renesansowa budowla wzniesiona z ciosanego kamienia od razu zwraca uwagę, charakteryzująca się pięknie zdobioną kopułą. Zbudowano ją w XV-XVI w. z wapienia korculańskiego, a pracowali przy niej artyści z Korculi i Włoch, wśród nich mistrz kamieniarski Marko Andrijić. Kaplica św. Rocha, dobudowana została do katedry w 1525 roku - miała ona ochraniać mieszkańców przed epidemiami dżumy. Warto także zwrócić uwagę na niewielki kościółek św. Piotra (Sv. Petra) i Pałac Opatów w którym mieści się Skarbiec Kościelny.
 
Warto odwiedzić również Muzeum Miejskie, które mieści się w pałacu Gabrielis, jednym z najpiękniejszych renesansowych pałaców korculańskich. Muzeum gromadzi eksponaty odnalezione na wyspie przy okazji badań archeologicznych oraz przedmioty świadczące o jej historii.
 
Najprawdopodobniej to właśnie w Korculi urodził się znany podróżnik i odkrywca Marco Polo. Ten wenecki kupiec i podróżnik był pierwszym człowiekiem z zachodu, który, przemierzając jedwabny szlak, dotarł do Chin. Jemu współcześni uznawali go za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne baśnie. Dziś uznawany jest za największego podróżnika tamtych czasów. Jego rodzinny dom to jedna z największych atrakcji miasta. Obecnie w budynku tym mieści się muzeum jemu poświęcone, a z jego tarasu rozciąga się piękny widok na wyspy porozrzucane po całym wybrzeżu.


Komunikacja


Na Korculę można dostać się na wiele sposobów: promem ze Splitu, z Drvenika lub najpierw promem z Ploce do Trpanj, następnie samochodem do Orebica i stąd promem na Korculę.

Dworzec autobusowy znajduje sie w centrum miasta, stamtąd kursują autobusy min. do Lumbardy, gdzie znajduje sie jedyna piaszczysta plaża na wyspie, oraz do uroczej maleńkiej miejscowości Racisce.


Wycieczki


Korcula to doskonałe miejsce zarówno do plażowania i kąpieli morskich, jak i zwiedzania. Korcula jest też świetnym punktem wypadowym do wyjazdów rejsowymi liniami promowymi, łodziami motorowymi, żaglówkami, wodolotami, taxi - łodziami itp.

Orebic jest położony w południowo-zachodniej części półwyspu Peljesac. Orebić oferuje odwiedzającym długie piaszczyste plaże i urocze małe zatoki z krystalicznie czystą wodą. Z pokładu promu na Korculę można podziwiać malowniczą panoramę Orebicia z XV-wiecznym klasztorem Franciszkanów i wzgórzem św. Ilija. Organizowane są tu ciekawe imprezy kulturalne, np. latem huczne Dani kulture, kiedy to przez półtora miesiąca odbywają się różne pokazy i występy, maszerują barwne korowody i grają zespoły folklorystyczne z całego półwyspu.

Miejscem godnym polecenia jest miejscowość Ston. Znajduje sie tutaj kilka ciekawych obiektów. Najstarsza solana, czyli miejsce pozyskiwania soli morskiej i najdłuższy po Murze Chińskim, mur obronny okalający wzgórze wznoszące się nad miastem. Mur został wybudowany w czasach, gdy tereny te były nękane najazdami Turków. Wijące się ponad miastem mury osiągają łączną długość 906 m i pod tym względem nie mają sobie równych w Europie.

Wyspa Miljet znajduje się 17 mil od Korculi. Jest to miejsce unikalne ze względu na swoje naturalne piękno, dlatego w części wyspy utworzono w 1960 r. Park Narodowy. Z wyspą Mljet wiąże się także opowieść Homera o Odyseuszu - mitycznym królu Itaki, który po zatopieniu statku dopłynął do jaskini, w której uwięziła go nimfa Kalipso. Obecnie jaskinia na cześć legendy nosi nazwę ”Jaskinia Odyseusza”.

W pobliżu miasta Korcula leży archipelag około dwudziestu bezludnych wysepek, bogato zarośniętych gęstymi krzewami, ale dostępnymi brzegami. Na niektórych z nich wzdłuż morza znajdują się gładkie półki skalne, na których można zażywać kąpieli słonecznych.

Na pobliskie wysepki leżące niedaleko Korculi przyciąga turystów wiele znajdujących się tam atrakcji. Można popłynąć na nie ze względu na kąpiele, z powodu dobrych warunków do uprawiania sportu (Badija), na spacery lub w celu odwiedzenia wykopalisk archeologicznych (Majsan, Lucnjak, Sutvara).


Sport i rekreacja


Doskonałe warunki naturalne oraz infrastruktura turystyczna zachęcają nie tylko do plażowania i pływania, ale i uprawiania wszystkich wodnych sportów. W zależności od potrzeb, miasto może okazać się zarówno oazą spokoju, jak i źródłem licznych rozrywek; miejscem intensywnego zwiedzania i poznawania lub beztroskiego wylegiwania się na plaży.

Plaże w Korculi są zazwyczaj żwirowe i kamienne, a tylko kilka kilometrów stąd, w turystycznej wiosce Lumbarda, można znaleźć piękne piaszczyste plaże idealne dla dzieci.

W mieście jest kilka wypożyczalni rowerów. Ulice główne oraz boczne na całej wyspie nadają się dobrze do jazdy rowerem, zwłaszcza, że ruch samochodowy nie jest zbyt wielki. Przyjemna trasa prowadzi z miasta Korcula do Rascice. Strome wjazdy rekompensują przepiękne widoki na morze i pobliskie wyspy. Najlepiej zdać się jednak na rower górski.

Na turystów czekają tu między innymi boiska, korty tenisowe i centrum nurkowe. Ciepłe wody Adriatyku są przejrzyste nawet do 40 m, dlatego chętnie przyjeżdżają tu fani nurkowania z całej Europy. Podwodny świat Korculi jest kolorowy i fascynujący, a każde zejście pod wodę to niezapomniane przeżycie. Miejscowe szkoły nurkowania wypożyczają sprzęt i oferują lekcje pływania z nauczycielem, lub wyprawy z przewodnikiem. Miłośnicy windsurfingu znajdą tu najlepsze warunki, gdyż położenie geograficzne wyspy zapewnia regularny wiatr. Zróżnicowane trasy wędrówkowe wzdłuż wybrzeża i na całej wyspie to też świetna okazja by odkryć jej tajemnicze zakątki i zaczerpnąć świeżego powietrza.


Imprezy


W Korculi na placu przed bramą odbywa się co roku od 27 do 29 lipca Moreska, impreza folklorystyczna organizowana na pamiątkę walk z piratami pod koniec XVI w. Tradycja ta dotarła na wyspę na przełomie XVII i XVIII wieku. Wcześniej zabawa ta znana była na Sycylii, Korsyce i w Hiszpanii.

Punktem kulminacyjnym festynu jest walka o piękną niewolnicę Bulę pomiędzy królem murzyńskim Moro i białym władcą. Pokazom towarzyszą recytacje starych wierszy i poezji rycerskiej. Całe widowisko jest bardzo porywające i efektowne. Właśnie ono przyciąga na wyspę ogromną liczbę turystów.

Z 30 czerwca na 1 lipca w Korculi co roku, organizowany jest sylwester w środku lata. Korculanie i turyści świętują połowę roku. Po mieście przechodzą kolorowe maskarady, a wieczorem odbywa się wielka impreza na plaży. O północy tak jak przystało na prawdziwego sylwestra jest wspólne odliczanie i pokaz fajerwerków.

 
Zakupy


W Korculi jest sporo hoteli, pensjonatów, ciekawych restauracji, i coś dla kobiet: duża ilość sklepów jubilerskich. Wzdłuż murów rozłożeni są miejscowi handlarze, na stoiskach można kupić wszystko, co tylko turyście sie zamarzy: ręczniki, pareo, klapki, maski, płetwy itp.

 
Kuchnia

 
Miasto Korcula jest idealnym miejscem dla smakoszy, rozkwitła tutaj bardzo smaczna i urozmaicona kuchnia. Kuchnia na wyspie składa się głównie z produktów własnych. Większość potraw stanowią ryby. Niemal do wszystkiego dodawane są oliwki. Z deserów często podawane są tu ”prikle”: smażone w oleju racuszki wzbogacone rodzynkami i migdałami, uważane za postnie danie, które spożywa się w Wielki Piątek, Wigilię i przy podobnych okazjach. W Wielkanoc piecze się słodki chleb szczególnego rodzaju ”sirnica”, na św. Martina ”lojenica”, a w lato na Wszystkich Świętych ”lumblija” - słodki chleb wymieszany z moszczem dużą ilością zaczynu. Poza tym na wyjątkowe okazje - wesela czy chrzciny piecze się ”cukarini”, ”klasuni” (ciastka wypełniane migdałami), ”kroknat” - mielone migdały prażone w cukrze, kruche ciasto smażone na oleju ”hrośtule” oraz galaretki z dyni ”kotonjata”.

Korcula jest wyjątkowym miejscem o charakterystycznej atmosferze. To tutaj czasy odległe przeplatają się z teraźniejszością, a gwarne puby sąsiadują z zabytkami pamiętającymi odległe czasy. Miasto, podobnie jak i sama wyspa, przyciąga turystów z całego świata. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno amatorzy długiego zwiedzania wspaniałych zabytków, jak również Ci, którzy chcą wygrzewać się na plaży. W mieście jest mnóstwo bardzo miłych kawiarenek i restauracji, które oferują przede wszystkim pysznie przyrządzone owoce morza, a także wspaniałą pizzę. Jest to wyjątkowe miejsce, które zachwyca niebiańskimi plażami, piękną pogodą, wspaniałymi zabytkami, bogatą tradycją i kulturą. Znajdują się tu zarówno bardziej luksusowe apartamenty, jak również prywatne kwatery dla mniej zamożnych turystów.
 
Marzą Ci się wczasy w mieście Korcula? Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą last minute. Last minute, to doskonała szansa na wymarzony wypoczynek we wspaniałym miejscu - tańszy nawet o 50%.

Z całą pewnością Korcula to miejsce, które ma wszystko, co potrzebne by zagwarantować udane wczasy. Zachęcamy również do skorzystania z pakietu All inclisive. Zapewnia on wszystkie atrakcje oraz pełne wyżywienie. Wybierając ofertę all inclusive otrzymujesz nieograniczony dostęp do wszystkich wakacyjnych wygód i pełną kontrolę nad kosztami i wydatkami.

Piękne widoki, błękitne morze, wspaniałe widoki gór i otaczających wysp, to perspektywy na udane wakacje, które będziemy długo wspominać.
Miejsce na reklamę:)
Potrafisz w to uwierzyć? - szczęściarz

Potrafisz w to uwierzyć? - szczęściarz

kategoria
dodany
2009-04-03
przez
-
wyświetleń
5093
komentarzy
-
ilość ocen
3
No to mamy problem

No to mamy problem

kategoria
dodany
2009-05-24
przez
-
wyświetleń
5246
komentarzy
-
ilość ocen
1
najlepsze łóżko świata

najlepsze łóżko świata

kategoria
dodany
2009-06-13
przez
skarpet
wyświetleń
9101
komentarzy
-
ilość ocen
1
ekologiczny grill gazowy

ekologiczny grill gazowy

kategoria
dodany
2010-02-14
przez
skarpet
wyświetleń
8642
komentarzy
-
ilość ocen
1
Uroki Strzelnicy

Uroki Strzelnicy

kategoria
dodany
2010-05-05
przez
-
wyświetleń
4778
komentarzy
-
ilość ocen
1
Życie...

Życie...

kategoria
dodany
2010-05-17
przez
-
wyświetleń
5204
komentarzy
-
ilość ocen
2
Ready... Set.... Nooo! Olimpiada się skończyła, a Chiny nadal są Chinami i nic się nie zmieniło. 
źródło: www.wykop.pl

Wstrząsający plakat Amnesty International

kategoria
dodany
2010-05-30
przez
-
wyświetleń
6193
komentarzy
-
ilość ocen
7
Wyśmienity plakat apropos nadchodzących wyborów

Wyśmienity plakat apropos nadchodzących wyborów

kategoria
dodany
2010-06-02
przez
-
wyświetleń
4682
komentarzy
-
ilość ocen
1
Ja i moja Banda

Ja i moja Banda

kategoria
dodany
2010-06-06
przez
skarpet
wyświetleń
5450
komentarzy
1
ilość ocen
2
Photoshop dla zaawansowanych

Photoshop dla zaawansowanych

kategoria
dodany
2011-10-20
przez
-
wyświetleń
5648
komentarzy
-
ilość ocen
1
Mężczyźni którzy golą sobie nogi i ręce

Mężczyźni którzy golą sobie nogi i ręce

kategoria
dodany
2013-09-26
przez
-
wyświetleń
11609
komentarzy
-
ilość ocen
1
Jak straciłem prace kapitana statku

Jak straciłem prace kapitana statku

kategoria
dodany
2009-07-07
przez
skarpet
wyświetleń
7157
komentarzy
-
ilość ocen
1
strażnik umie się obchodzić z bronią

strażnik umie się obchodzić z bronią

kategoria
dodany
2010-02-14
przez
skarpet
wyświetleń
8798
komentarzy
-
ilość ocen
1
Kiedy przychodzisz do pracy.

Kiedy przychodzisz do pracy.

kategoria
dodany
2018-05-14
przez
-
wyświetleń
2829
komentarzy
-
ilość ocen
1
Panna młoda

Panna młoda

kategoria
dodany
2008-05-11
przez
-
wyświetleń
18329
komentarzy
-
ilość ocen
1
Egzekucja

Egzekucja

kategoria
dodany
2008-12-20
przez
-
wyświetleń
6696
komentarzy
-
ilość ocen
1
a teraz w lewo i w prawo i jeszce do góry

a teraz w lewo i w prawo i jeszce do góry

kategoria
dodany
2009-03-06
przez
skarpet
wyświetleń
5471
komentarzy
-
ilość ocen
1
Statyw z podstawką

Statyw z podstawką

kategoria
dodany
2009-03-26
przez
-
wyświetleń
5708
komentarzy
-
ilość ocen
1
Egzamin

Egzamin

kategoria
dodany
2009-05-23
przez
skarpet
wyświetleń
6179
komentarzy
-
ilość ocen
1
co można zrobić z dzieciakiem

co można zrobić z dzieciakiem

kategoria
dodany
2009-07-07
przez
skarpet
wyświetleń
6423
komentarzy
-
ilość ocen
1
Szacun

Szacun

kategoria
dodany
2011-02-11
przez
-
wyświetleń
13127
komentarzy
1
ilość ocen
1
A psik

A psik

kategoria
dodany
2010-11-03
przez
-
wyświetleń
13214
komentarzy
-
ilość ocen
1
Cześka znowu wymalowali

Cześka znowu wymalowali

kategoria
dodany
2008-02-29
przez
-
wyświetleń
12361
komentarzy
-
ilość ocen
1
To Mazury nie Chorwacja

To Mazury nie Chorwacja

kategoria
dodany
2011-08-15
przez
-
wyświetleń
10025
komentarzy
-
ilość ocen
1
1 2 3 4 5
...
36 37 38 39 40 41 42
...
74 75 76 77 78
Strona:
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

Pani na lekcji biologii do dzieci:
- Z czego sklada sie serce ?
Jasiu:
- Z dwoch komor, z dwoch przedsionkow i nozek.
- Jasiu, serduszko ma nozki ???!
- Slyszalem jak tata mowil w nocy: No serduszko, rozloz nozki !

- Spieprzajcie! - wola Jasio na stado kaczek. Slyszy to katecheta i zwraca mu uwage. Nastepnym razem Jasio juz grzecznie zwraca sie do kaczek:
- Idzcie sobie stad kaczuszki!
Znow slyszy to katecheta i mowi:
- No i widzisz jak spieprzaja!

Na lekcji polskiego kazde z dzieci ma powiedziec kilka slow o zimie.
Przychodzi kolej na Jasia:
- jest wielki mroz. Z drzew spadly juz liscie, ptaki odlecialy do
cieplych krajow, woda zamarzla w jeziorze, a na lodzie wilki
sie pier....
- Jasiu, zle !
- No pewnie, ze zle, bo im sie lapy slizgaja !!!

Mama kapie sie w wannie. Nagle wchodzi Wacus i pyta :
- Mamusiu co to takiego ?
Zaklopotana mama po krotkim namysle odpowiada :
- Szczoteczka do zebow ; taka duza szczoteczka ...
- E tam wcale nie duza. Tatus to ma szczoteczke i to na kiju ! Widzialem, jak
ciocia Lusia zeby nia czyscila.

Tato, dlaczego ty masz 4 guziki przy rozporku, a ja tylko 2 ?
- bo ty masz malego ptaszka, a ja wiekszego.
Malec zobaczyl ksiedza w sutannie i wola:
- tato! ksiadz to chyba ma orla !

- Mamo, mamo, ja juz nie chce braciszka!
- Zamknij sie gowniarzu! Bedziesz jadl co ci ugotuje!

Corka do mamy :
- Mamo dzieci przezywaja mnie zyrafa.. czy to prawda ze mam dluga szyje?
- Alez skad.. ale zobacz przez tamten komin czy tata juz nie wraca..

Pani na lekcji polskiego prosi dzieci, aby ulozyly zdanie, w ktorym bedzie
nazwa ptaka. Zglasza sie Jas:
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak.
- No, moze byc. Ale zdania z dwoma ptakami juz nie ulozysz.
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak i wyrznal orla - przyjmuje
wyzwanie Jas.
- A z trzema ptakami ?
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak, wyrznal orla i puscil pawia.
- A z czterema ptakami, cwaniaczku ?
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak, wyrznal orla, po czym puscil
pawia, az mu dwa gile wyszly z nosa.
- A z piecioma ptakami ?
- Tata przyszedl do domu nawalony jak szpak, wyrznal orla, po czym puscil
pawia, az mu dwa gile wyszly z nosa i poszedl dalej pic na sepa.

Wpada zajączek do sklepu i mówi: poproszę pól kilo szynki. Sprzedawca zwarzył, zapakował i dal zajączkowi. Zajączek na to wyjmuje pistolet i strzela "pif,paf"
Sprzedawca poda zabity a zajączek na to " TO ZA PROSIACZKA !!!!!"

Jas z Malgosia ida przez las. Nagle zauwazyli w krzakach kochajaca sie pare.
- Jasiu, co on jej robi? - pyta Malgosia.

© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593