UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5
...
134 135 136 137 138 139 140 141 142
...
268 269 270 271 272
Strona:
kanapa

kanapa

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
skarpet
wyświetleń
5226
komentarzy
-
ilość ocen
3
szczelił focha

szczelił focha

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
skarpet
wyświetleń
5299
komentarzy
-
ilość ocen
-
piżama party o_O

piżama party o_O

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
skarpet
wyświetleń
15965
komentarzy
-
ilość ocen
-
po imprezowy fail

po imprezowy fail

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
skarpet
wyświetleń
10017
komentarzy
-
ilość ocen
1
Kochana pani księgowa

Kochana pani księgowa

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
-
wyświetleń
4487
komentarzy
-
ilość ocen
-
Ktoś za to powinien polecieć ze \

Ktoś za to powinien polecieć ze \"stołka\"

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
-
wyświetleń
4103
komentarzy
-
ilość ocen
-
Jak nie robić reklamy na samochodzie

Jak nie robić reklamy na samochodzie

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
-
wyświetleń
7954
komentarzy
-
ilość ocen
1
Kamil Durczok nadal pilnuje

Kamil Durczok nadal pilnuje

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
-
wyświetleń
5927
komentarzy
-
ilość ocen
-
Co bedziesz robił?

Co bedziesz robił?

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
-
wyświetleń
4796
komentarzy
-
ilość ocen
-
Mapa polskich autostrad

Mapa polskich autostrad

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
-
wyświetleń
4922
komentarzy
-
ilość ocen
-
Udany wypoczynek w ciekawym miejscu wcale nie musi wiązać się z wielogodzinną podróżą ani z pobytem w odległym, nieznanym egzotycznym miejscu. Równie satysfakcjonująco urlop można spędzić całkiem niedaleko granic naszego kraju - u południowych sąsiadów Polski, w Czechach. Morawy, jedna z trzech administracyjnych części tego państwa, są krainą wyjątkowo piękną i atrakcyjną. Rozciągają się tam malownicze trasy turystyczne, na których znajdują się liczne zabytki i historyczne miejsca. W krajobrazie Moraw Południowych (Jižní Morava) dominują spokojne wioski, pola uprawne, winnice, sady, lasy i wzgórza. Morawy Północne (Severní Morava) są z kolei zdecydowanie mocniej uprzemysłowione, jednak i tam nie brakuje godnych uwagi miejsc oraz ciekawych szlaków. Do Moraw warto wybrać się także by poznać tamtejszą ludność i ich kulturę. Tożsamość Morawian (Moravané) jest bardzo silnie zarysowana i wyodrębniona w stosunku do pozostałych mieszkańców współczesnej Republiki Czeskiej. Posługują się oni innym dialektem języka czeskiego niż reszta ludności kraju, większą wagę przywiązują do religii i do kultywowania tradycji. Ich folklor jest niezwykle barwny, a co ważniejsze, ciągle żywy - po dziś dzień w Morawach można spotkać ludzi ubranych w tradycyjne stroje. Odbywają się tutaj również festiwale folklorystyczne (najsłynniejszym jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnicy).


Położenie i klimat


Region ten znajduje się na wschodzie Czech w dorzeczu Morawy (rzeki będącej dopływem Dunaju). Graniczy z Polską (ze Śląskiem), Słowacją i z Austrią. Stolicą Moraw Południowych jest Brno, a Moraw Północnych Ostrawa (Ostrava). Na północy rozciąga się pasmo górskie Jesioniki oraz Beskidy, a na wschodzie, przy granicy ze Słowacją, Białe Karpaty (Bílé Karpaty).

Klimat w Morawach jest podobny do tego, jaki panuje w Polsce. Zimy są mroźne i śnieżne, lata szczególnie gorące (jest to najcieplejszy region Czech). Najlepiej jest wybrać się w te rejony wiosną i latem, by w pełni docenić urok pięknych krajobrazów Moraw i w sprzyjającej atmosferze zwiedzić najciekawsze miejsca.


Historia


Historia Moraw jest długa, bogata i wielu momentach wywierała znaczący wpływ na kształtowanie się historii nie tylko Czech, ale także Słowacji, Austrii i Polski. W starożytności tereny te zamieszkiwały plemiona celtyckie. Od VI wieku zaczęli osiedlać się tam Słowianie, w tym plemiona Morawian, których zjednoczenie w IX wieku stworzyło Państwo Wielkomorawskie. Od 862 roku na obszarach tych działali Cyryl i Metody, szerząc wśród miejscowej ludności chrześcijaństwo. Za panowania Świętopełka w skład Państwa Wielkomorawskiego wchodziły ziemie dzisiejszych Czech i Słowacji. Po śmierci władcy, Morawy nękane były najazdami węgierskimi. Państwo to upadło w X wieku i od tamtej pory jego ziemie przez długie wieki były punktem spornym pomiędzy politykami zagranicznymi Czech, Polski i Węgier. W 1003 roku Morawy zdobyte zostały przez Bolesława Chrobrego i weszły w skład Królestwa Polskiego, jednak na krótko, ponieważ tylko do 1031 roku. W latach 1182 do 1197 znajdowały się w rękach Rzeszy jako margrabstwo. W późniejszych latach podlegały władcom czeskim, a za panowania Marii Teresy w XVIII wieku zależały od Wiednia; później ziemie te stanowiły osobny kraj cesarstwa austriackiego. Od 1918 roku Morawy były częścią Czechosłowacji, a od 1993 roku jest to jedna z krain Czech.


Atrakcje turystyczne


W Morawach Południowych znajduje się wiele urokliwych miast i miasteczek oraz interesujących zabytków. Region ten posiada kilka unikatowych obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest rynek pięknej, małej miejscowości Telč, w której najbardziej godna uwagi jest ciekawa architektura będąca mieszanką stylu barokowego, gotyckiego i renesansowego. Można tam zobaczyć także zamek i przyległe do niego renesansowe ogrody. Na liście UNESCO znajduje się również neogotycki zamek w Lednice-Valtice wraz z ogromnym kompleksem parkowym (największym w Europie), a także kościół św. Jana Nepomucena w miejscowości Žďár nad Sázavou, pochodzący z XVIII wieku zamek w Kroměřížu oraz dzielnica żydowska i bazylika romańska św. Prokopa (wybudowana w XVIII wieku) w mieście Třebíč. W Brnie, pełnym życia, otoczonym wzgórzami głównym mieście Moraw, podziwiać można unikatową zabudowę: pięknie zdobione zabytkowe budynki, fasady, balkony i kamienice (głównie pochodzące z XIX wieku). Turyści najliczniej odwiedzają rynek, przede wszystkim ulicę Svobody, klasztor Kapucynów z katakumbami dwudziestu mnichów, ratusz razem z pobliskim placem targowym, katedrę św. Piotra i Pawła pochodzącą z XI wieku i zamek Špilberk na wzgórzu, który wybudowany został w XIII wieku i w późniejszych latach służył jako twierdza obronna. Ciekawa może być również wizyta w Muzeum Moraw i Muzeum Etnograficznym. Niedaleko Brna znajduje się miejscowość Slavkov, dawne Austerlitz, które słynne jest z ”bitwy trzech cesarzy”, którą stoczyli tutaj w 1805 roku Napoleon, car Aleksander i cesarz Franciszek I. Można zwiedzić tutaj Muzeum Historyczne, Pomnik Pokoju upamiętniający bitwę oraz wzgórze Żurań, skąd Napoleon dowodził działaniami wojskowymi. W Morawach Południowych, oprócz zachwycających zabytków skrywanych przez pełne klimatu morawskie miejscowości, czekają na nas także atrakcje na łonie przyrody. Najsłynniejszy jest Morawski Kras (Moravský kras). To bardzo malownicza kraina pełna jaskiń, grot i wapiennych wzgórz - idealna sceneria na udany, całodniowy spacer. Na granicy z Austrią znajdziemy wiele tras spacerowych i rowerowych w parku narodowym Podyjí. Dodatkową atrakcją parku są rozrzucone licznie po tym terenie ruiny starych zamków.

W Morawach Północnych najciekawszy jest zabytkowy Ołomuniec (Olomouc). Warto zobaczyć tutaj Stare Miasto, tamtejsze place i kościoły. Miasto słynie z wież - wieży ratusza z zegarem i kolumny Trójcy Przenajświętszej tworzącej niesamowity zespół rzeźbiarski i architektoniczny, który powstawał w XVII wieku aż przez 38 lat. Obecnie kolumna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ostrawa, główne miasto tej części regionu, zazwyczaj odpycha przyjezdnych swoim przemysłowym charakterem, ale i tutaj znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc godnych uwagi. Najważniejsze zabytki Ostrawy to stary ratusz z XVI wieku, kościół Chrystusa Zbawiciela i kościół św. Wacława. Ciekawa może być wycieczka do Domu Sztuki prezentującego sztukę czeską z XIX i XX wieku. Popularnym miejscem odwiedzin jest browar w Ostrawie, gdzie można zwiedzić warzelnię, muzeum browarnictwa i skosztować produkowanego tam piwa. Miasto Štramberk jest centrum kultury Wołochów, którzy zamieszkują ten obszar już od XV wieku. Można podziwiać tam pięknie zdobione drewniane domy. Nad miastem wznosi się wzgórze z ruinami zamku Štramberk. Można również wybrać się do pobliskiej jaskini Šipka, znanej z ciekawych odkryć archeologicznych. Północ Moraw to także trasy górskie idealne do uprawiania trekkingu, a zimą narciarstwa. Znajdziemy je m.in. w górach Jesioniki. Tam także ulokowane są znane uzdrowiska - Jeseník, Ramzová i Karlova Studánka.


Kulinaria


Podobnie jak w całych Czechach, w kuchni morawskiej dominują potrawy pożywne, aczkolwiek w większości dość ciężkostrawne. Podstawą są dania mięsne serwowane z przeróżnymi sosami, najczęściej wyraziście przyprawionymi, a także knedliki, gęste zupy na zasmażce, potrawy z ziemniaków, praska szynka i smażony ser w panierce. Na deser jada się słodkie wafle, racuchy i pierniki. Specjalnością Morawian jest morawski wróbel (moravský vrabec) - wbrew nazwie, jest to danie przygotowywane z mięsa wieprzowego podawanego z knedlikami i kiszoną kapustą. Będąc w Štramberku koniecznie trzeba spróbować korzennych podpłomyków, nazywanych ”uszami sztamberskimi”.

Morawy słyną przede wszystkim z alkoholu - piwa i wina. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania jęczmienia, chmielu i winorośli. Niemal wszystkie czeskie winnice znajdują się w Morawach, a kraina ta podzielona jest na cztery podregiony winiarskie: Znojemski, Mikulovski, Velkopavlovicki i Slovacki. Dla turystów wyznaczono niezwykle interesujące morawskie szlaki winiarskie umożliwiające odwiedzenie malowniczo położonych wiosek zajmujących się uprawą winorośli, ciekawych punktów widokowych i przede wszystkim słynnych winnic. Na miejscu istnieje możliwość degustacji i zakupienia wybranego trunku. Produkuje się tutaj (już od ponad tysiąca lat) przede wszystkim wino białe. Najpopularniejsze to Ludmila, Veltlinske Zelene i Müller Thurgau.


Dojazd i noclegi


Turyści z Polski mają wiele możliwości dotarcia do Moraw - i w zasadzie każda z nich jest jednakowo korzystna. Do Brna i Ostrawy dolecimy samolotem (lot trwa około godziny). Podróż można również odbyć pociągiem (są m.in. bezpośrednie połączenia z Warszawy do Ostrawy) lub, jeśli chcemy zaoszczędzić, można polskimi liniami kolejowymi dojechać do granicy czeskiej, tam granicę przekroczyć pieszo, a następnie wsiąść w jakiś lokalny środek transportu (pociągi, autobusy). Równie dobrym pomysłem będzie dojazd samochodem - podróż nie jest zbyt długa i męcząca, a na miejscu będziemy dysponować własnym środkiem lokomocji, co z pewnością ułatwi zwiedzanie. W Morawach ze znalezieniem noclegu nie ma ogół problemu - w większych miastach znajdują się hotele o zróżnicowanym standardzie oferujące pobyt all inclusive oraz first i last minute. W całych Morawach dużo jest również kampingów i kwater prywatnych. W górskich kurortach i uzdrowiskach noclegu można szukać w pensjonatach.
Miejsce na reklamę:)
złodziej

złodziej

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4262
komentarzy
-
ilość ocen
-
widzisz jakiego mam gnata

widzisz jakiego mam gnata

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4194
komentarzy
-
ilość ocen
2
serio

serio

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
14879
komentarzy
-
ilość ocen
-
obserwator

obserwator

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4246
komentarzy
-
ilość ocen
-
każdy lubi piwo

każdy lubi piwo

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
7426
komentarzy
-
ilość ocen
1
ach te japończyki

ach te japończyki

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
3786
komentarzy
-
ilość ocen
-
i jajko poleciało

i jajko poleciało

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
3903
komentarzy
-
ilość ocen
-
grillowana wołowinka

grillowana wołowinka

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4430
komentarzy
-
ilość ocen
-
nowa reklama camela

nowa reklama camela

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
3786
komentarzy
-
ilość ocen
-
BMW po beduińsku

BMW po beduińsku

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4555
komentarzy
-
ilość ocen
2
ale ma wielkie ...

ale ma wielkie ...

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4268
komentarzy
-
ilość ocen
-
imprezka jest super

imprezka jest super

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4555
komentarzy
-
ilość ocen
-
nieszczęśliwa

nieszczęśliwa

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4843
komentarzy
-
ilość ocen
13
kucharz przygotowuje swoje danie popisowe

kucharz przygotowuje swoje danie popisowe

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
14958
komentarzy
-
ilość ocen
-
poker uzależnia

poker uzależnia

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
bochen
wyświetleń
4624
komentarzy
-
ilość ocen
-
vw bus

vw bus

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
4940
komentarzy
-
ilość ocen
-
zjazd dla wózków inwalidzkich

zjazd dla wózków inwalidzkich

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
4632
komentarzy
-
ilość ocen
-
idealne na ognisko

idealne na ognisko

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
4666
komentarzy
-
ilość ocen
1
pęknięta bańka

pęknięta bańka

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
4784
komentarzy
-
ilość ocen
6
nalepka na szybę

nalepka na szybę

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
3993
komentarzy
-
ilość ocen
-
prysznic

prysznic

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
4126
komentarzy
-
ilość ocen
-
kot na wynos

kot na wynos

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
5179
komentarzy
-
ilość ocen
1
zjazd kolejką

zjazd kolejką

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
3805
komentarzy
-
ilość ocen
-
najlepsza kierownica jaką widziałem

najlepsza kierownica jaką widziałem

kategoria
dodany
2009-08-27
przez
skarpet
wyświetleń
4269
komentarzy
-
ilość ocen
-
1 2 3 4 5
...
134 135 136 137 138 139 140 141 142
...
268 269 270 271 272
Strona:
LOSOWE
Jezus Cię kocha... chyba że jesteś gejem, wtedy nie

Jezus Cię kocha... chyba że jesteś gejem, wtedy nie

kategoria
dodany
2013-09-28
przez
-
wyświetleń
2781
komentarzy
-
ilość ocen
-
Euro

Euro

kategoria
dodany
2008-05-23
przez
-
wyświetleń
6025
komentarzy
-
ilość ocen
-
ładna pomarańczka

ładna pomarańczka

kategoria
dodany
2009-08-28
przez
skarpet
wyświetleń
4518
komentarzy
-
ilość ocen
-
Uśmiech i cała reszta

Uśmiech i cała reszta

kategoria
dodany
2009-11-29
przez
-
wyświetleń
3103
komentarzy
-
ilość ocen
-
Słodki kociaczek

Słodki kociaczek

kategoria
dodany
2008-09-10
przez
-
wyświetleń
5159
komentarzy
-
ilość ocen
3
Troche przypał z tym odstającym...

Troche przypał z tym odstającym...

kategoria
dodany
2009-08-21
przez
-
wyświetleń
6840
komentarzy
-
ilość ocen
-
Daltonista

Daltonista

kategoria
dodany
2009-12-05
przez
-
wyświetleń
3502
komentarzy
-
ilość ocen
-
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

W rodzinie wilków urodził się mały wilczek. Tata wilk podchodzi do kołyski i mówi:
- Jakie masz ładne oczy. Jaka masz błyszczącą sierść, jakie masz duże nogi, jakie masz wielkie uszy.
- O, ty kurwa zającu jeden.

Pani w szkole do Jasia:
- Jasiu, twoje zachowanie jest skandaliczne!!! Jutro przyprowadzisz ojca do szkoly!!
Jasio na to (spokojnie):
- Ja nie mam ojca.
- A co mu sie stalo? - pyta zdziwiona nauczycielka.
- Walec go przejechal.
- No to niech przyjdzie matka.
- Matke tez przejechal walec.
- A dziadka masz? - powiedziala z odrobina zwatpienia.
- Nie.
- Czy jego tez przejechal walec?! - pytanie wykazywalo nieomal zdumienie.
- Tak.
- A babcie?!? - tu glos nauczycielki zaczal objawiac brak nadziei na uzyskanie pomyslnej odpowiedzi.
- Tez. - odpowiedzial Jasiu.
- Ale chyba masz jakiegos wujka czy jakas ciocie ktorzy unikneli tej
strasznej smierci!??! - zapytala pelna zwatpienia, juz prawie nie wierzac,
ze Jasio jej ulzy.
- Nie. - glos Jasia byl tak samo spokojny jak na poczatku. - Wszystkich
przejechal walec.
- Biedny Jasiu! Co ty teraz zrobisz?? - zaczela sie uzalac nad nim nauczycielka.
- Nic - odparl rezolutny Jasio. - Bede dalej jezdzil walcem.


Wchodzi pani do klasy i widzi, ze Małgosia wychodzi zza firanki i poprawia
sobie spódniczkę. Po chwili wychodzi Jasio i podciąga sobie rozporek. Pani pyta
Jasia, co oni tam z Małgosia robili. Jasio:
- Nie wiem, jak to się nazywa, ale to będzie moje hobby do końca życia.

Pani polecila dzieciom napisanie zdan, w ktorych wyraz "pieknie"
wystepowalby raz, dwa lub trzy razy. Nastepnego dnia pani egzekwuje prace
domowa.
- Aniu?
- "Morze PIEKNIE szumi..."
- Dobrze. Bozenko?
- "Morze PIEKNIE szumi i ptaki PIEKNIE spiewaja..."
- Doskonale. Jasiu?
- Wczoraj moja siostra przychodzi wieczorem do domu i mowi do ojca:
"Tato, zaszlam w ciaze."
Na to ojciec:
"No to pieknie, pieknie, k...., pieknie..."

- Tato, znalazlem babcie !!!
- Tyle razy Ci mowilem zebys nie kopal dolkow w ogrodku!

Maly Jasio pyta nauczycielke:
- Plose pani, cy dzieci moga miec dzieci ?
Nauczycielka odpowiada mu:
- Alez Jasiu, co ty mowisz ?! To zupelnie niemozliwe !
Jas odwraca glowe do Oli i mowi:
- No i cego sie bois, glupia...

Nauczycielka podchodzi do placzacej dziewczynki.
- Dlaczego placzesz Haniu?
- Bo Stasiek mnie ugryzl w warge...
- Pokaz, posmarujemy i przestanie bolec.
- Nie, tej wargi nie mogr pokazac przy calej klasie.

Na lekcji polskiego kazde z dzieci ma powiedziec kilka slow o zimie.
Przychodzi kolej na Jasia:
- jest wielki mroz. Z drzew spadly juz liscie, ptaki odlecialy do
cieplych krajow, woda zamarzla w jeziorze, a na lodzie wilki
sie pier....
- Jasiu, zle !
- No pewnie, ze zle, bo im sie lapy slizgaja !!!

Ojciec zagaduje dorastajacego syna:
- Jestes juz w tym wieku, ze powinnismy porozmawiac jak dorosli... Sa...
widzisz... takie sprawy miedzy mezczyzna a kobieta...
- Uhmm... A konkretnie, co chcialbys wiedziec?

- Mamusiu, nasz sasiad powiedzial, ze jestes fajna babka, i chetnie by cie
zarznal...
- Zerznal synku, zerznal...

© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593