UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Jadrija » Dalmacja » Chorwacja
Podstawowe informacje


Chorwacka Jadrija to prawdziwa oaza spokoju. Miejsce idealne na spędzenie nieco leniwych wakacji, pośród przepięknych widoków i błękitnej wody. To niewielkie miasteczko leży na półwyspie Srima, pomiędzy Vodicami...
 Podstawowe informacje


Chorwacka Jadrija to prawdziwa oaza spokoju. Miejsce idealne na spędzenie nieco leniwych wakacji, pośród przepięknych widoków i błękitnej wody. To niewielkie miasteczko leży na półwyspie Srima, pomiędzy Vodicami (na północy) a Šibenikiem (na południowym wschodzie) i większość jego terenu pokrywają gęste lasy sosnowe. Urozmaicona linia brzegowa sprzyja uprawianiu różnorodnych sportów wodnych - w sezonie letnim na każdym kroku można spotkać surfujących czy żeglujących turystów.


Atrakcje turystyczne


To niewielkie, chorwackie miasteczko nie ma zbyt wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Cisza i spokój to główne zalety tego miejsca, poszukiwacze zabytków i mocnych wrażeń powinni udać się do większych ośrodków turystycznych. Liczne zatoczki sprzyjają rozwojowi sportów wodnych - kwitnie tutaj żeglarstwo, nurkowanie, surfowanie, a w mieście znajduje się klub jachtowy.


Wycieczki fakultatywne


Położenie miasteczka sprzyja organizowaniu różnorodnych wycieczek fakultatywnych. Z Jadriji blisko jest np. do Parku Narodowego Krka (Nacionalni Park Krka). Jest to jedna z największych atrakcji w regionie północnej Dalmacji. Rzeka Krka swój początek bierze w Górach Dynarskich i przez ponad 70 km wije się krętymi korytarzami, aż do ujścia w Morzu Adriatyckim (w pobliżu Šibenika). Nie cała rzeka stanowi teren parku - jedynie odcinek pomiędzy Kninem a Skradinem - na tym obszarze park utworzono w 1985 r. Główną atrakcją są tutaj wzburzone wodospady. Do najbardziej popularnych należy Skradinski Buk i Roški slap. Odwiedzając to miejsce nie można pominąć jeziora Visovačko (w miasteczku Visovac), pośrodku którego, na niewielkiej wyspie, znajduje się klasztor Franciszkanów. W jego wnętrzu można podziwiać jedną z trzech zachowanych kopii Bajek Ezopa.

Odwiedzając Jadriję warto poświęcić jeden dzień na wycieczkę po wyspach należących do archipelagu Kornati. Wśród lokalnych mieszkańców krąży legenda, mówiąca o stworzeniu wysp: Bogu tak miały spodobać się nietknięte, nagie skały wysp, że pozostawił je w niezmienionej formie. Jeszcze przed kilkunastoma laty archipelag nie był zbyt atrakcyjny dla turystów - jałowa ziemia nie zachęcała do wycieczek. Dziś jednak, wiele się zmieniło, tereny te, kuszące krajobrazem i naturalną szatą graficzną przyciągają miłośników egzotycznych wakacji i żeglarzy z całego świata. Archipelag tworzy około 150 mniejszych i większych wysp (wiele z nich nie jest zamieszkana). Większa ich część tworzy Park Narodowy Kornati (Nacionalni Park Kornati), największa z nich to wyspa Kornat o szerokości zaledwie 2,5 km. W miejscu tym nie rozwija się turystyka - jałowy teren utrudnia powstawanie gospodarstw. Dzięki temu, naturalne środowisko Kornat nie cierpi tak jak pozostałe, zamieszkałe wyspy. Jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych - urozmaicona linia brzegowa i ciepła, krystalicznie czysta woda przyciąga w te rejony miłośników żeglarstwa, nurkowania, surfowania oraz innych rozrywek.

Drogą E65 można dotrzeć do Šibenik - obowiązkowego punktu wycieczki każdego turysty, który wybiera się w te rejony. Miasto słynie przede wszystkim ze swej długoletniej tradycji i historii - stąd posiada bogatą ofertę kulturalną. Zwiedzanie Šibenika najlepiej rozpocząć od kościoła i klasztoru Franciszkanów, pochodzącego z XIV w. W skarbcu świątyni znajduje się tzw. Šibenska molitva, najstarszy tekst chorwacki, zapisany po łacinie. Z kościoła blisko jest do Muzeum Miejskiego, które gromadzi zbiory i eksponaty związane z historią miasta, jego mieszkańcami i kulturą regionu. Wychodząc z muzeum nie możemy przeoczyć zejścia na plac Trg Republike Hrvatske. Tutaj można odpocząć, zrelaksować się w jednej z klimatycznych tawern czy restauracji. Dalsze zwiedzanie rozpoczynamy od katedry św. Jakuba, znajdującej się właśnie przy tym placu. Ta XV-wieczna świątynia została wpisana na listę UNESCO. Na zakończenie naszej wycieczki po Šibeniku warto wybrać się w górę miasta - na wzgórze - na którym zachowały się ruiny zamku obronnego. Roztacza się stąd niesamowity widok na miasto i okoliczne miejscowości.


Noclegi


Zważając na fakt, że Jadrija nie jest zbyt popularna wśród turystów, nie będziemy mieli większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego zakwaterowania. Należy jednak pamiętać, że baza noclegowa miasteczka nie jest zbyt silnie rozbudowana. Wartym polecenia wydaje się apartament Jadrija, położony około 60 m od przepięknej plaży, składający się z 2 pokoi, aneksu kuchennego, łazienki i toalety. Do dyspozycji wszystkich gości pozostaje grill. W miasteczku znajduje się również wiele innych, podobnych pod względem standardu apartamentów, m.in. Kucekovic, Mandic, Apartmani Sariae, Ramesa, Lovric oraz Rosko - wszystkie zakwalifikowane jako 3-gwiazdkowe. W Jadriji można również zatrzymać się w domu wakacyjnym Anic Curko.

Warto zastanowić się nad możliwością noclegu w jednym z pobliskich miasteczek - np. w Vodicach. Tutaj oferty hoteli są dużo bardziej urozmaicone.


Pogoda


Klimat Chorwacji jest bardzo zróżnicowany - w zależności od miejsca naszej podróży, możemy spodziewać się znacznych rozbieżności pogodowych. W głębi kraju klimat przypomina nasz - polski - średnie temperatury są jednak nieco wyższe. Inaczej sprawa przedstawia się na wybrzeżu adriatyckim. Tutaj lato jest upalne (ze średnią temperaturą powietrza około 25-32°C) a zima łagodna, słupek rtęci nie spada na ogół poniżej 0. Trzeba być jednak przygotowanym na częstsze i bardziej obfite opady deszczu. Najlepszymi miesiącami na spędzenie słonecznych wakacji na Riwierze Adriatyckiej są czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Wówczas możemy być spokojni o pogodę, słońce na pewno dopisze. Również w tym okresie temperatura wody jest najwyższa - około 20° (niekiedy nawet 25°C).
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:44:07
1697
0
0
0pkt


adsens 2019-07-22
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593