UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Jelsa » Dalmacja » Chorwacja
Jelsa (Wyspa Hvar) jest perełką pośród malowniczych, dalmatyńskich miejscowości. Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp w całej Chorwacji. Często określa się ją mianem „chorwackiej Madery”. Niewątpliwie uroku dodaje...
 Jelsa (Wyspa Hvar) jest perełką pośród malowniczych, dalmatyńskich miejscowości. Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp w całej Chorwacji. Często określa się ją mianem „chorwackiej Madery”. Niewątpliwie uroku dodaje także położenie w pobliżu archipelagu Wysp Piekielnych.

Miejscowość Jelsa połączona jest piękną 1,5 km nadmorską promenadą Vrboską, a zlokalizowana na północnym wybrzeżu wyspy Hvar. Od strony południowej chronią ją wzgórza: Vrh, Samotorac, Gozd, a od północy otacza ją góra Burkovo.

Jelsa to najodpowiedniejsze miejscem do kąpieli zarówno morskich jak i słonecznych. W koło gorący piach i zapierające dech w piersiach widoki skalistych urwisk, zatopionych pomiędzy wiecznie zielonymi lasami iglastymi. Rejony Jelsy słyną, ze wspaniale rozwiniętego wybrzeża, z wieloma bajecznymi wysepkami. Posiadają one olbrzymią ilość urokliwych zatoczek, gdzie można zaznać dużej dawki spokoju i relaksu.

Panujący tam przyjazny klimat, łagodny wietrzyk, gorące lata, ciepłe zimy, sprzyjają podróżom i spędzaniem wakacji w tym, jakże cudnie, położonym zakątku świata. Każdemu odwiedzającemu oferowana jest, cisza i orzeźwiający wypoczynek, w trakcie wakacyjnego upału. Cudowne stają się spacery brzegiem morza, rozkoszowanie się zapachem sosnowego lasu i wycieczki po zadbanych i czystych wioskach.

Na turystów wszędzie czekają miłe niespodzianki. Na każdym kroku napotkać można coś interesującego. Zachwyca nie tylko bujna śródziemnomorska przyroda i pachnące pola lawendy, rozmarynu, wspaniałe gaje oliwne, słodkie winnice i roślinność śródziemnomorska, ale również długa historia, regionu i zabytki sięgające czasów antycznych, które widać wszędzie, dokądkolwiek się udamy. Wskazują na to pozostałości wiejskich posiadłości, głównie z czasów greckich i średniowiecznych (Villa Rustica), gdzie doskonale zachowała się architektura wąskich kamiennych uliczek i placyków. Pierwszy kościół w mieście Św. Jana powstał w XVII w. Zabytki widoczne są również w innych kościołach, na miejskich ryneczkach, uliczkach oraz w wielu innych miejscach.


Miasto świętuje dokładnie 130 letnią tradycję turystyczną. Najstarszy Hotel Jardan otwarto już w 1911 roku. Na lata 60 - te XX przypada czas budowy nowych pensjonatów, apartamentów, obiektów rekreacyjnych, restauracji, dyskotek. Turystyka w tym czasie stała się głównym sposobem zarobkowym na wyspie. Od trzeciego wieku p. n. e do lat współczesnych, mieszkańcy zajmują się uprawą winorośli oraz drzew oliwnych. Dzięki temu wspaniale rozwinięte rolnictwo dobrze uzupełnia się z ofertą turystyczną miasta.

W 1991 roku wyspa Hvar podpisała Deklarację Wysp Dalmatyńskich. Dzięki temu znajduje się w czystej jak łza, ekologicznej strefie. W całym rejonie możemy korzystać z krystalicznej wody i oddychać równie czystym powietrzem.

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Jelsa to:

• Ogród Perivoj, powstały w ok 1870 r.

• Przepiękny jak twierdza wzmocniony Kościół św. Marii z 1331r. W tym momencie pod wezwaniem św. Fabiana i Sebastiana.

• Oktagonalny kościół św. Jana

• Kościół św. Michała z 1463r.

• Plac Św. Ivana i należącą do niego XV -wieczną kaplicę z miniaturowym placem i otaczającymi go malowniczymi domami z XV-XVII w.

• Ruiny Civitas Vetus Ielsae, czyli pozostałości starego miasta Jelsa.

• Tor - zlokalizowana na wzgórzu położonym na południe od miasta, dobrze zachowana grecka wieża obserwacyjna z IV w. p. n. e.

• Grad (lub Galešnik) - ruiny twierdzy zburzonej w 1310 r. podczas nieudanego powstania przeciw Wenecji.

Pobyt w Jelsa, to również możliwość wspaniałego, aktywnego wypoczynku. Wachlarz zajęć sportowych jest bardzo szeroki. Możemy wybierać między mini golfem, koszykówką, wioślarstwem, siatkówką, nurkowaniem, kolarstwem, narciarstwem, tenisem, a bowlingiem. Każdy znajdzie coś dla siebie. W całym mieście znajdują się świetnie oznakowane ścieżki rowerowe, które namawiają nas do organizowania całodniowych wycieczek. Takie podróże na dwóch kołach umożliwiają szybkie przemieszczanie się i zwiedzanie innych miejscowości i pięknych zakątków na wyspie Hvar. Doskonałą wycieczką jest rejs na pobliskie wyspy Kornati i odwiedzenie Parku Narodowego Krka, znanego ze wspaniałych wodospadów z naturalnych barier.

Ponadto, ciepłe wieczory po aktywnym dniu kuszą, możliwością przyjemnego spędzania nocy. Wypoczywający mogą się bawić w licznych dyskotekach, zakosztować rześkiego drinka w barach, zjeść regionalny, słodki smakołyk w jednej z kafejek. W razie większego głodu można liczyć na tutejsze restauracje, przyciągające gości do środka fantastycznymi potrawami i nieziemskimi zapachami, unoszącymi się w powietrzu. Warto się skusić na degustację win, ponieważ trunek z wyspy Hvar uznawany jest za najlepszy w całej Chorwacji (najbardziej znane odmiany to Plavac).

Popularne miejsca, które warto odwiedzić: Chuara - lokal, w którym w dzień serwują pyszną, aromatyczną kawę, a wieczorami staje się miejscem koncertów lokalnych grup i spotkań młodzieży.

Vertigo - najpopularniejsza dyskoteka w całym mieście, w której szaleć można do białego rana. Często organizowane są wieczory tematyczne. Do północy wejście nic nas nie kosztuje, a po północy za wejściówkę musimy zapłacić.

Tabú - jest to lokal przy samym porcie gdzie każdy odnajdzie spokój i ciszę po męczącym, upalnym dniu. Miła obsługa, pyszne koktajle i relaksująca muzyka sprawi, że każdy poczuje się odprężony.

Villa Verde - miejsce zachwyca wszystkich swoim nietuzinkowym wystrojem. Podłoga ułożona z drobnych kamyków, a do tego gra świateł zrobią wrażenie na każdym turyście. Ceny za przyjemności dla podniebienia też są bardzo przystępne.

Ponadto na wyspie, podczas letnich miesięcy zawsze organizowane są liczne, różnorodne imprezy na świeżym powietrzu, koncerty i festiwale. W całonocnych rozrywkach uczestniczą tysiące turystów z kraju i zagranicy.

Nic, więc dziwnego, że ten, kto zdecyduje się na wakacje w tym pięknym kurorcie zapragnie tu jeszcze powrócić.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:44:40
1568
0
0
0pkt


adsens 2019-05-21
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593