Miejscowość Pasadur znajduje się na zachodnim wybrzeżu Lastova. Lastovo to najbardziej oddalona od lądu, zasiedlona wyspa południowej Dalmacji. Pasadur leży ok. 3 km na północ od portu promowego Uble, dzięki któremu Lastovo jest przez cały rok połączone liniami promowymi ze stałym lądem i sąsiednimi wyspami. Tutejsze plaże są skaliste, są tu też betonowane kąpieliska przed domami. Ten zakątek Chorwacji to raj przede wszystkim dla nurków i żeglarzy.
Poza tym Lastovo to wyspa idealna dla miłośników przyrody, żeglarstwa, połowu ryb i tradycyjnej chorwackiej kuchni. Lastovo można zwiedzać zarówno z morza, jak i z lądu. Znaczące piękno kryją w sobie głębiny pobliskiego morza oraz tutejsze skały i jaskinie. Co roku Lastovo ożywa mocniej w czasie trwania festiwalu „Lastovo - wyspa muzyki” odbywającego się zawsze na początku sierpnia.
Lastovo posiada połączenia rejsowe ze Splitem - raz w ciągu dnia kursuje prom i katamaran. Rejs promem trwa 4 godziny i 15 minut, wliczając przystanek w Velej Luce na wyspie Korčula, podczas gdy katamaranem płynie się 2 godziny i 45 minut, wliczając w to postoje w porcie Hvar oraz w Velej Luce. Połączenia te obsługuje port Uble. Mimo że katamaran płynie dużo szybciej, ze względu na drgania przypominające turbulencje w samolocie, osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny wybrać bardziej stabilny prom.
Historia
Wyspa Lastovo jest zasiedlona nieprzerwanie od kilku tysięcy lat. Pierwszymi jej mieszkańcami byli Ilirowie, a w czasach antycznych skolonizowali ją najpierw Grecy, a potem Rzymianie. Koło miejscowości Uble znaleziono ślady osadnictwa z okresu starorzymskiego i wczesnego średniowiecza.
Tak jak w przypadku innych wysp Morza Adriatyckiego, podobnie w przypadku Lastova, jego właściciele zmieniali się często. Byli nimi Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Chorwaci (Królestwo Chorwacji) i Wenecjanie. Później Lastovo wchodziło w skład Republiki Dubrownickiej, Cesarstwa Francuskiego i Królestwa Austrii, potem Austro-Węgier. Przez większą część XX w. Lastovo wchodziło w skład państw słowiańskich - Królestwa SHS, Jugosławii i Chorwacji.
Atrakcje turystyczne
Atrakcją samą w sobie jest Archipelag Lastovo, który w roku 2006 ogłoszony został parkiem przyrody. Zieloną wyspę Lastovo otaczają wysepki Priježba, Mrčara, Vlasnik, Bratin otok, Kopište, Sušac i Saplun. Ta ostatnia charakteryzuje się piaszczystymi zatokami. Sušac z kolei to największa i najbardziej oddalona od lądu wyspa Archipelagu Lastovskiego. Na wyspie tej oprócz grupy latarników i jednego pasterza z 300 owcami i 50 kozami, nikt inny nie mieszka.
Będąc tak blisko Dubrownika, grzechem byłoby nie zwiedzić tego miasta. Turystyczna stolica Dalmacji to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, przyciągające gości z całego świata swą świetnie zachowaną starą zabudową, muzeami, festiwalami, restauracjami i łagodnym klimatem. To nie wszystko: całości dopełniają przepiękne pejzaże, znakomita kuchnia, kawa i gościnność Chorwatów. Zabytkowy układ urbanistyczny Dubrownika bez wątpienia zasłużenie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wycieczki fakultatywne
Będąc na wakacjach na Lastovie warto zwiedzić przede wszystkim Split - punkt przystankowy w podróży (port, lotnisko) i jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Split (dosł. „splot”) słynie przede wszystkim z pałacu cesarza Dioklecjana z III-IV w. n.e. założonego na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. Obiekt ten został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Split to także wspaniałe średniowieczne zabytki architektury sakralnej.
Można też pokusić się o wyprawę do Parku Przyrody Biokovo, chroniącego masyw Biokovo w kontynentalnej części Chorwacji, gdzie zobaczyć można głębokie groty, jaskinie, przepaście i lasy bukowe. Przy dobrej pogodzie widać stamtąd szczyty Apenin.
Plaże i sporty
Pasadur należy polecić przede wszystkim miłośnikom nurkowania i żeglarstwa. Ci pierwsi bez problemu mogą zobaczyć ośmiornice i stada ryb. Drudzy będą mieć okazję zwiedzić m.in. wysepki Archipelagu Lastovskiego. W porcie Uble istnieje możliwość wypożyczenia roweru.
Noclegi
W Pasadurze, oprócz zakwaterowania w prywatnych pokojach i apartamentach, oferowane są pokoje w Hotelu Solitudo. Nazwa hotelu (po łacinie „samotność”) trafnie opisuje atmosferę, która panuje Lastovie - kilka sklepów na całej wyspie, dwie kawiarenki w miejscowości Lastovo i kilka wspaniałych gospód (konob).
Kuchnia
W kuchni dalmatyńskiej dominują dania z ryb i owoców morza. Skorpenę, morszczuka i różne gatunki leszcza przyrządza się w Dalmacji na trzy sposoby - piecze się na ruszcie, gotuje lub smaży i gotuje. Każde danie rybne okraszone jest obficie różnymi przyprawami - m.in. dzikimi ziołami i oliwą z oliwek. Podobnie rzecz ma się w przypadku dań z owocami morza. Niekiedy dania te, tak samo jak dania rybne, podaje się z mamałygą, prostą tradycyjną potrawą znaną u nas głównie w południowo-wschodniej części kraju.
Dalmatyńskie słodycze przygotowuje się z lokalnych owoców: suszonych fig, miodu oraz rodzynek i migdałów, do których dodaje się jajka i likiery. Niektórych z nich, jak rožaty i frituli, nie można dostać nigdzie poza Dalmacją. Rožatę przygotowuje się z jajek, mleka i karmelu. Przysmak ten jest szczególnie lubiany w południowej Dalmacji. Fritule robi się z ciasta drożdżowego z dodatkiem rodzynek i likieru, formuje w kulki wielkości śliwek i smaży na oleju.
Ponadto wyspa Lastovo znana jest z homarów i wspaniałych win: Ladesta i Augusta insula.
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Najlepszy okres na urlop na Lastovie to miesiące od maja do września, a szczególnie miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień. Temperatura powietrza w tym okresie to średnio 30°C, a wody w morzu - 23°C. Najwięcej godzin ze słońcem - 11 - notuje się tutaj w miesiącach od czerwca do sierpnia.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena