Oštarski Stanovi to niewielka miejscowość położona na pogórzu Gór Dynarskich w centralnej Chorwacji. Miejscowość ta leży w spokojnej okolicy, której krajobraz to łagodne wzgórza, lasy, sady i wsie, malowniczo poprzecinane dolinami strumieni i rzek. Zaletą jest bliskość przejścia granicznego z Bośnią i Hercegowiną - wakacje w na pogórzu Gór Dynarskich to doskonała okazja, by przy okazji poznać choć trochę ten wyjątkowy, choć jeszcze dość anonimowy kraj.
Historia
W starożytności ziemie, na których znajduje się miejscowość Oštarski Stanovi należała do rzymskiej prowincji Iliria. Zamieszkiwali ją Ilirowie, których potomkami są dzisiejsi Albańczycy i Rumuni. Niedługo po podziale Ilirii na Panonię i Dalmację, na tereny te zaczęli napływać Słowianie z obszaru dzisiejszej Polski i Ukrainy. Słowiańscy Chorwaci, którzy się tutaj osiedlili, posiadali przez krótki okres własne państwo (Królestwo Chorwacji), które szybko dostało znalazło się najpierw pod wpływami, a potem pod rządami Węgier. Po średniowieczu w Chorwacji mieszały się wpływy węgierskie, weneckie i niemieckie (austriackie). Ponadto ziemie na których znajduje się miejscowość Oštarski Stanovi były strefą buforową, odgradzającą Imperium Osmańskie od reszty Europy. Stąd liczne tutaj zamki, twierdze lub ich pozostałości. Słowiańscy mieszkańcy tych ziem uzyskali niezależność dopiero po I wojnie światowej (Królestwo SHS, Jugosławia) i utrzymali ją także po II (Jugosławia). W roku 1991 Chorwacja ogłosiła niepodległość, a tereny przy granicy z dzisiejszą Bośnią (wówczas Jugosławią), m.in. okolice Plitvic, stały się przedmiotem sporu między Chorwatami a bośniackimi Serbami.
Atrakcje turystyczne
Największą atrakcją turystyczną w okolicy jest Park Narodowy Jezior Plitvickich (Plitvička jezera), którego skarbem jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Zwiedzać Park można kilkunastu różnymi trasami, na których są odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz pociągami drogowymi. Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin wędrówki, najdłuższe - do 8. Ceny biletów wstępu nie zależą od wybranej trasy: turysta może wykupić bilet jednodniowy (110 kun) albo dwudniowy i w ramach tego terminu zwiedzać park dowolnymi trasami. Niedozwolone jest jednak opuszczanie oznakowanych ścieżek, a także biwakowanie, rozpalanie ognisk, łowienie ryb, kąpiel w jeziorach itp.
Wycieczki fakultatywne
Do miejscowości Oštarski Stanovi najlepiej przyjechać samochodem. Zabranie z sobą roweru jest jak najbardziej wskazane. Pozwoli to na swobodne poruszanie się po okolicy. Jednak do okolicznych miasteczek lepiej wybrać się samochodem. Warto polecenia są miejscowości takie jak: Sunj (15 km, m.in. malownicze wodospady rzeki Slunjčicy), Karlovac (klasztor franciszkanów, zamek, muzeum w ładnym renesansowym budynku), Ogulin (60 km, imponujący zamek), Klokoč (ok. 40 km, ruiny średniowiecznego zamku) i Bihać (ok. 20 km, miasto w Bośni, tuż przy granicy, pięknie położonym nad rzeką Uną, z twierdzą, urokliwym rynkiem i zabytkowym, kamiennym meczetem). Nad Adriatyk jest nieco dalej - ok. 105 km do miasteczka Senj, ale po drodze zobaczyć można ruiny kilku zamków, jezioro Gusić i malowniczą dolinę rzeki Gacki (m.in. młyny na Majerovym vrilu) - wszystko to w okolicy miasta Otočac (63-70 km).
Jeżeli pojedziemy do Oštarskich samochodem, po drodze będziemy mieć okazję, by zatrzymać się w trzech europejskich stolicach - Zagrzebiu, Wiedniu i Bratysławie. Po drodze są też takie miasta jak czeskie Brno i austriacki Graz.
Plaże i sporty
Okolicę tę można polecić osobom lubiącym odkrywać nowe miejsca przy pomocy roweru. Tereny te są odpowiednie dla przeciętnych i średnio zaawansowanych rowerzystów/kolarzy (bardziej górskich niż szosowych). Brak dużych miast, małe, spokojne wsie urokliwie położone wśród wzgórz i lasów, doliny małych rzek - trudno o miejsce bardziej sprzyjające uprawianiu turystyki rowerowej.
Noclegi
W miejscowości Oštarski Stanovi jest kilka zadbanych pensjonatów podobnych do polskich kwater agroturystycznych. Tego typu obiekty są bardzo częste w okolicy. W sumie Oštarski Stanovi dysponują ok. 30 miejscami noclegowymi.
Kuchnia
Odwiedzając kontynentalną Chorwację koniecznie należy skosztować smacznej wędzonej wędliny, smalcu ze skwarkami, turoša (rodzaj sera z krowiego mleka) z regionu Međimurje, podrawskiego wędzonego sera, rosołu z kury z makaronem domowej roboty, samoborskich kiełbasek czosnkowych z musztardą, kaszanki zapiekanej w kiszonej kapuście, zagórskiej indyczki z mlincami (mlinci to prosta potrawa mączna), paprykarza rybnego, gulaszu myśliwskiego, fasoli z rzepą, kaczki nadziewanej kaszą gryczaną, pieczeni wieprzowej, nadziewanej śliwkami polędwicy i koniecznie chorwackich zapiekanych naleśników z serowym nadzieniem i polanych śmietaną. Natomiast w Bośni warto spróbować tutejszej kawy po turecku, którą mieszkańcy tego kraju piją niemal nałogowo.
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Kontynentalna część Chorwacji charakteryzuje się klimatem zbliżonym do polskiego, choć temperatury są o kilka stopni wyższe niż w Polsce. Sprzyja to przyjazdom również poza sezonem, kiedy w Polsce pogoda jest już nienajlepsza.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena