UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Strunjan » Primorje » Słowenia
Miejsce dla tych, którzy chcą nasycić oczy pięknymi widokami, w jednym z bardziej urokliwych zakątków Słowenii. Półwysep Strunjan, bo o nim mowa, to teren znajdujący się pomiędzy Izolą a Portorož. Całość półwyspu znajduje się na...
 Miejsce dla tych, którzy chcą nasycić oczy pięknymi widokami, w jednym z bardziej urokliwych zakątków Słowenii. Półwysep Strunjan, bo o nim mowa, to teren znajdujący się pomiędzy Izolą a Portorož. Całość półwyspu znajduje się na terenie parku regionalnego (Krajinski Park Strunjan). Z północnej strony półwysep Strunjan jest otoczony przez wysokie klify przylądka Ronek (Rtičego roneka). Poniżej klifów znajdziemy najpiękniejszą na całym wybrzeżu Słowenii Zatokę Księżycową (Mesečec Zaliv).


Historia


Strunjan to mała miejscowość. W dawnych czasach, na tych terenach, rozwinięte było wydobywanie soli. Dlatego też, Strunjan służył kiedyś jako osada dla robotników zajmujących się pracą w solankach. Obecnie, jest to jedne z bardziej znanych centrów SPA w Słowenii. Urok małej miejscowości docenił również Josip Broz Tito - prezydent Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii, który tam posiadał swoją willę.


Atrakcje turystyczne


Niewątpliwie do największych atrakcji turystycznych miejscowości Strunjan, należą kompleksy SPA. Jeśli chcemy zafundować sobie generalną poprawę ciała i duszy, najlepiej wykupić pakiet all inclusive. Będziemy mogli bez przeszkód korzystać z wszelkich dostępnych na miejscu zabiegów, takich jak na przykład kąpiele morskie, okłady z błota morskiego czy soli morskiej. Strunjan może się też pochwalić walorami widokowymi, których nie powstydziłby się największy kurort. Z wysokich, na ponad 80 metrów, klifów rozciąga się widok zapierający dech w piersiach. Przy dobrej widoczności, turyści którzy postanowili zwiedzić park regionalny, na którego części leży Strunjan, mogą nawet zobaczyć włoskie wybrzeże. Do ich dyspozycji oddane jest również 80 kilometrów ścieżek spacerowych, którymi mogą dojść do okolicznych miejscowości.


Plaże i sporty


Strunjan może pochwalić się pięknymi plażami, które pozwalają nam nie tylko zażywać kąpieli morskich i słonecznych, ale również uprawiać różnorodne sporty wodne. Do wyboru mamy zarówno podesty plażowe, służące do opalania, jak również plaże naturalne. Dla miłośników nieokiełznanej przyrody godne polecenia są dzikie plaże, ulokowane pod największym klifem. Oczywiście, z racji na fantastyczna zatokę, miejsce to będzie idealne dla miłośników windsurfingu. Można również próbować swoich sił w żeglarstwie po pięknych wodach Adriatyku. Mając do dyspozycji 80 kilometrów szlaków spacerowych, warto spróbować Nordic walking.


Noclegi


Słowenia jest krajem o doskonale rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Nic więc dziwnego, że noclegi w Słowenia to żaden problem. Podobnie jest z miejscowością Strunjan. Do dyspozycji turystów są tu zarówno ekskluzywne hotele, wyposażone w apartamenty o najwyższych standardach, jak również mniej wykwintne noclegi. Jeśli zdecydujemy się na przyjazd do tej uroczej miejscowości poza sezonem, korzystając z ofert typu last minute, lub first minute, możemy mieć pewność, że nie będziemy narażeni na tłumy turystów. Jeśli jednak ciągnie nas do ludzi i koniecznie chcemy Słowenię zwiedzać w sezonie urlopowym, musimy się nastawić na liczne towarzystwo. Ciężko bez rezerwacji znaleźć miejsce w hotelach, czy kwaterach prywatnych. Pozostają nam do dyspozycji noclegi typu camping. Dla tych, którzy uwielbiają wakacje tego typu, znajdzie się również tak zwany autocamp, czyli camping, na którym mieszka się we własnym samochodzie campingowym. Właściciele takich placówek dbają o dostarczenie do każdego stanowiska zasilenia prądem elektrycznym, jak również przygotowanie miejsca na nieczystości i śmieci.


Wycieczki


Sam Strunjan nie obfituje w ciekawe miejsca do zwiedzania. Dlatego warto udać się do pobliskich zabytkowych miasteczek. Na przykład, położona nieopodal Izola to największy targ rybny na świecie. Można zwiedzić tam również ratusz przy Wielkim Targu, XVI -wieczny kościół św. Maura czy najpiękniejszy zabytek miasteczka, mianowicie rokokowy pałac Besenghi degli Ughi z 1781 roku. Dla odmiany, sąsiedni Piran przyciągnie nas zabytkowymi budowlami, jednego ze starszych portów w tym rejonie. W tym miasteczku o gotyckiej architekturze możemy zwiedzić między innymi Muzeum Morskie, lub katedrę św. Jerzego (Stolna Cerkev Sv Jurija). Jako że Słowenia jest niewielkim krajem, warto poświęcić część urlopu na zwiedzenie zabytków na terenie całego kraju. Godna polecenia jest na pewno Jaskinia Postojna (Postojnska Jama)- ponad 20 kilometrów podziemnych korytarzy i możliwość zobaczenia nietypowej „ludzkiej rybki” to coś czego nie można przegapić. W Słowenii znajdzie się również coś dla wielbicieli zamków. Zaledwie 9 kilometrów od wspomnianej Jaskini znajduje się zamek Predjamski Grad. Uwięziony w skale, której wnęki wykorzystano przy budowie zamku, sprawia niesamowite wręcz wrażenie. Ta twierdza zbudowana w XII wieku przyciąga nie tylko swoją urodą uwidoczniona na tle gór ale również historią. Jak głosi legenda bowiem, w XVI wieku była to siedziba barona - rozbójnika Erazma. Równie ciekawie prezentuje się zamek Bledskij Grad. Położony w malowniczej okolicy, nad jeziorem Bled, wznosi się ponad 100 metrów nad poziomem morza. Obecnie, w jego pokojach znajduje się muzeum poświęcone miejscowości Bled. Skoro już o tej miejscowości mowa, warto również wspomnieć o wysepce na Jeziorze Bled, na której znajduję się zabytkowy kościółek, w którym znajduje się złoty ołtarz, części fresków z XIV wieku oraz „dzwon pragnień”. Jak głoszą ludowe podania, wystarczy uderzyć w dzwon by pragnienie się spełniło. Aby mieć pewność, że nasze życzenie się spełni, należy po roku ponownie przybyć na wyspę i ponownie uderzyć w dzwon.


Kuchnia


Kuchnia tego rejonu, z racji na bliskość największego targu rybnego, jest kwintesencją potraw z owoców morza. Ale oprócz wszelkiego rodzaju przysmaków wyławianych z morza, warto również spróbować chociażby zavitka czyli strudla oraz burka- ciasta smażonego na głębokim oleju, faszerowanego na słodko owocami, lub na słono mięsem z grzybami.


Klimat


Najlepiej do Strunjan przyjechać w terminie od czerwca do września. Możemy wtedy liczyć na wysokie temperatury i małą ilość opadów. Temperatury w miesiącach letnich oscylują pomiędzy 25 a 30°C. Również w tym okresie temperatura wody jest odpowiednia do pławienia się w morskich falach, gdyż wynosi powyżej 20°. Aby się o tym przekonać, najlepiej zdecydować się na wakacje właśnie w Słowenii, w miejscowości Strunjan.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-11 20:30:36
1559
0
0
0pkt


adsens 2019-01-24
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593