UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Maribor » Alpy Słoweńskie » Słowenia
Chcąc poznawać uroki państwa jakim jest Słowenia, koniecznie podczas naszych wakacyjnych wojaży powinniśmy wziąć pod uwagę Maribor. Jest to drugie co do wielkości miasto w Słowenii, ulokowane na północnym wschodzie kraju. Wybierając...
 Chcąc poznawać uroki państwa jakim jest Słowenia, koniecznie podczas naszych wakacyjnych wojaży powinniśmy wziąć pod uwagę Maribor. Jest to drugie co do wielkości miasto w Słowenii, ulokowane na północnym wschodzie kraju. Wybierając wczasy w Mariborze gwarantujemy sobie nie tylko szereg atrakcji kulturalnych, ale również pobyt w mieście, gdzie czeka na nas wiele rozrywek. Dzięki temu urlop spędzony w Mariborze, z pewnością zaliczymy do udanych.


Historia


Pierwsze wzmianki dotyczące miasta Maribor pochodzą z 1147 roku. Przez wieki znajdował się pod panowaniem Habsburgów. Trzeba przyznać, że za ich panowania Maribor stopniowo stawał się ważnym ośrodkiem handlowym. Jednak dopiero przeprowadzenie przez miasto linii kolejowej prowadzącej od Wiednia do Triestu, w latach 40 XIX wieku, sprawiło, że Maribor zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać. W 1918 roku, na skutek zawirowań politycznych Maribor został włączony do Królestwa Serbów, Chorwatów> i Słoweńców. W 1945 roku, miasto zostało zajęte przez partyzantów walczących w imię Jugosławii, i wcielone do tegoż państwa. Rok 1991, to data wcielenia Mariboru to niepodległej Słowenii, na skutek rozpadu Jugosławii.


Atrakcje turystyczne


Miasto, ze względu na swoje gabaryty, może zaoferować turystom wiele ciekawych obiektów do zwiedzenia. Znajdziemy tutaj zarówno zabytki sakralne, jak również stare budynki warowne. Jeśli do tego dołączymy znajdujący się w pobliżu Masyw Pohorje, z licznymi atrakcjami sportowymi okaże się że w Mariborze nie można się nudzić. W samym mieście godnym odwiedzenia jest chociażby Plac Zamkowy (Grajski Trg). To centrum miasta, nad którym wznosi się zamek, pochodzący z XV wieku. Mariborski Grad, bo o nim mowa pozwoli nam poznać historię Mariboru i Słowenii, gdyż w jego pokojach znajduje się muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), będące największym skupiskiem zbiorów historycznych w całej Słowenii. Nieopodal zamku, miłośnicy historii wojennej znajdą Muzeum Narodowego Wyzwolenia (Muzej Narodne Osvoboditive). Maribor od wieków było miastem słynącym z winorośli, dlatego ciekawym obiektem do zobaczenia będzie vinag, czyli piwniczki do przechowywania wina pochodzące z XIX wieku. Jednak najsłynniejszym obiektem związanym z produkcją winą jest stara winorośl (stara trta). Jest ona najstarsza na świecie, gdyż liczy ponad 400 lat. Mimo to co roku można z jej owoców stworzyć 100 butelek wina. Spacerując po Mariborze, powinniśmy skierować kroki również do Katedry św. Jana Chrzciciela czy Bazyliki św. Marii Matki Litościwej. Miejsce odpowiednim do spacerów będzie także mariborskie nabrzeże (Lent), gdzie znajdziemy wieże obronne, czy synagogę żydowską. Znajdujący się w Mariborze uniwersytet to budynek na który również warto zwrócić uwagę podczas spaceru. Dla fanów piłki nożnej dodatkową atrakcją będzie fakt, że z miasta wywodzi się pierwszoligowy klub piłkarski NK Maribor.


Sporty


Maribor, ze względu na swoje położenie to miejsce idealne na spędzenie aktywnych wakacji. Pobliska rzeka Drawa to doskonałe miejsce na wypróbowanie swoich sił w raftingu czy w spływach kaonu. Masyw Pohorje to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Znajdujące się tutaj centrum sportów zimowych gwarantuje doskonale przygotowane trasy zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów. Możemy tutaj również zaopatrzyć się w narty, w jednej z licznych wypożyczalni. Chcemy spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym - żaden problem, czeka na nas ponad 36 kilometrów tras do narciarstwa biegowego. Naszą pasją są narty nocą - przygotowano dla nas 10 km do jazdy po zmroku. Ogólnie, Masyw Pohorje może poszczycić się 80 km tras zjazdowych. Wwieź nas na górę może 20 kolejek linowych, z których będziemy mogli podziwiać piękne widoki, jakimi szczyci się Słowenia. Jednak Maribor to nie tylko narty. To idealne miejsce dla miłośników wyczynowej turystyki rowerowej, którzy mogą pomknąć w dół masywu po ponad 4 kilometrowej trasie zjazdowej. Znajdziemy tutaj również Park Adrenaliny Pohorje, gdzie możemy popróbować swoich sił na różnego rodzaju linach, sztucznych skałkach czy wyciągach. Jeśli po dniu pełnym wrażeń, będziemy chcieli się zrelaksować, warto udać się do gorących źródeł, których w Mariborze nie brakuje. Mocząc swoje ciało w wodach o temperaturze powyżej 37°C, szybko dojdziemy do siebie.


Noclegi


Kusząc turystów licznymi atrakcjami, Maribor musiał postarać się o doskonale rozwinięta bazę noclegową. I udało się - noclegi jakimi dysponuje Maribor i okolice są na najwyższym poziomie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Bez względu na to czy naszym celem jest hotel, motel, kwatera prywatna czy camping, w Mariborze znajdziemy noclegi odpowiadające zarówno naszym wymaganiom, jak również portfelom.


Wycieczki


Zaledwie 127 km od Mariboru znajduje się stolica Słowenii, Lublana. Warto więc poświęcić 1,5 godziny drogi po autostradzie, aby zobaczyć co oferuje nam główny ośrodek tego państwa. W Lublanie czeka na nas 14 mostów na rzece Lublanicy, pochodzący z XII wieku zamek (Ljubljanski Grad) czy liczne zabytkowe kościoły. Zważywszy na to, że Maribor leży przy trasie łączącej Austrię i Włochy można pokusić się na odwiedzenie Triestu. To urokliwe włoskie miasto, znajdujące się zaledwie 2,5 godziny drogi od Mariboru niewątpliwie zapadnie nam w pamięci.


Kuchnia


Spędzając wakacje w Słowenii warto skosztować regionalnej kuchni, która charakteryzuje się specyficznymi potrawami. Zaliczają się do nich chociażby jota, czyli zupa z ziemniaków, kapusty kiszonej i fasoli, lub frika, czyli smażone ziemniaki, podawane ze startym serem, oraz rozmieszanym jajkiem. Będąc w Mariborze, warto również spróbować jednego z win, produkowanych ze starej winorośli.


Klimat


Wybierając się w te okolicy, musimy pamiętać o bliskości Masywu Pohorje, a zatem co się z tym wiąże, z niskimi temperaturami związanymi z bliskością gór. Jednak nie oznacza to, że wakacje w Mariborze upłyną nam w kurtkach i swetrach. Czeka tam na nas pogoda idealna do zwiedzania, podczas której nie będziemy ociekać potem. A dla narciarzy plusem będzie fakt, że w Mariborze, sezon narciarski trwa sto dni w roku.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-10 18:45:56
1559
0
0
0pkt


adsens 2019-01-23
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593