UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Lublana » Słowenia środkowa » Słowenia
Podstawowe informacje


Lublana jest stolicą Słowenii, położoną nad rzeką Lublanica. To niewielkie, bo liczące zaledwie 266 tysięcy mieszkańców, miasto to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Przyczyniają się do tego liczne...
 Podstawowe informacje


Lublana jest stolicą Słowenii, położoną nad rzeką Lublanica. To niewielkie, bo liczące zaledwie 266 tysięcy mieszkańców, miasto to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Przyczyniają się do tego liczne zabytki, wyjątkowa atmosfera oraz bliskość wielu ciekawych atrakcji. Dodatkowym atutem jest fakt, że zaledwie 19 km od Lublany znajduje się lotnisko, dzięki czemu stolica Słowenii staje się doskonałym miejscem na weekendowe wypady.


Historia


Tereny dzisiejszej Lublany od VI wieku zamieszkiwali Słowianie. Od IX wieku okolice Lublany przeszły pod zwierzchnictwo Franków. Trwało to do XIII wieku, kiedy to walko o tutejsze tereny wygrali Habsburgowie. Ich zwierzchnictwo zakończyło się dopiero w 1797 roku, kiedy to na okres 18 lat na tereny Lublany wkroczył Napoleon. Po I Wojnie Światowej Lublana została włączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po II Wojnie Światowej przynależała do Jugosławii, aż do 1991 roku, kiedy to Słowenia ogłosiła swoją niepodległość.


Atrakcje turystyczne


Lublana, mimo że nie należy do największych miast, może zaoferować szereg atrakcji. Na pierwszym miejscu znajdują się zabytki, pokazujące wiekową historię miasta. Każdy turysta, będąc w tym mieście udaje się na słynny Potrójny Most (Tromostvoje). Jest to furtka do starówki Lublany. W zasadzie most jest jeden, ale składa się z trzech części - najstarsza z nich pochodzi z 1842 roku. Gdy już przekroczysz most, znajdziesz się w urokliwej części Lublany, zwanej Starym Placem (Stari Trg). To centralne kiedyś miejsce w mieście w zasadzie nie przypomina placu, ale uliczkę, wzdłuż której rozciągają się zabytkowe domy, urocze kawiarenki, liczne sklepy, w których można zakupić wyroby ludowe takie jak porcelana czy ceramika. Nad miastem króluje zamek, ulokowany na wzgórzu zamkowym. Wzniesiony w 1511 roku, od ponad 40 lat jest udostępniany dla turystów. Zwiedzanie jest bezpłatne, w salach zamku można nie tylko zobaczyć dawny wystrój, ale również obejrzeć film opowiadający o historii miasta. Na dziedzińcu zamkowym często odbywają się koncerty, wystawy czy ważne dla miasta obchody. W Lublanie na uwagę zasługuje także Katedra św. Mikołaja, bogato zdobiona w środku różowym marmurem, złoceniami czy białymi stiukami. Dużą atrakcją stolicy Słowenii jest coroczny, odbywający się w czerwcu i w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Letni. To okres wiecznej zabawy, w każdej części miasta można natrafić na przedstawienie muzyczne, teatralne czy taneczne.


Sporty


Niewiele ponad 50 km od stolicy znajduje się jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich. W Bledzie na zapalonych narciarzy czeka ponad 44 km tras narciarskich, z podziałem na średnio zaawansowane, trudne i łatwe. Do dyspozycji amatorów białego puchu jest 17 wyciągów, oraz doskonałe zaplecze gastronomiczne. Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Znajdziesz tutaj także uzdrowiska z woda termalną, w której możesz wymoczyć obolałe mięśnie po szaleństwach na stoku. Natomiast w samej Lublanie można uprawiać turystykę rowerową, bądź pieszą. Tutejsze krajobrazy wręcz zachęcają do takiej formy spędzania wolnego czasu.


Noclegi


W stolicy na brak miejsc noclegowych nie można narzekać. Każdy znajdzie tutaj dla siebie odpowiedni nocleg. Jeśli lubisz komfort i wysokiej klasy obsługę postaw na hotel. Jeśli wolisz poznać nie tylko Lublane, ale również przybywających tu dobrym wyborem będzie hostel. Jest to również zdecydowanie tańsza opcja niż hotel, czy apartamenty.


Wycieczki


Z racji tego, że Słowenia nie jest dużym krajem, łatwo zwiedzić jej największe atrakcje, których nie dzielą od stolicy setki kilometrów. Ciekawą wycieczką będzie na pewno wizyta w jaskini Postojna (Postojnska jama). To ponad 20 kilometrów podziemnych grot i korytarzy, wypełnionych stalaktytami i stalagmitami. Do dyspozycji turystów jest oddany odcinek o długości 5,5 kilometra, jednak tylko 1700 metrów przejdziesz na własnych nogach - pozostała część trasy odbywa się kolejką elektryczną. Tuż nad jaskinią znajduje się zamek (Predjamski Grad). Jest on ulokowany bezpośrednio w skale, i dzięki połączeniu z licznymi podziemnymi korytarzami, swego czasu był siedzibą rozbójnika Erazma. 122 km od Lublany znajduje się urokliwe miasto Maribor, które również jest warte odwiedzenia. Miłośnicy wina znajdą tutaj liczne vinagi, czyli piwniczki służące do przechowywania tego trunku. Także tutaj znajduje się najstarsza winorośl na świecie (stara trta), licząca sobie ponad 400 lat. W mariborskim zamku (Mariborski Grad) znajdziesz natomiast największe zbiory muzealne w całym kraju.


Kuchnia


Tutejsza kuchnia to zlepek kuchni z całego świata. W stolicy możesz spróbować praktycznie każdej potrawy. Na uwagę zasługuje zupa grzybowa podawana w chlebie czy jota, czyli zupa ziemniaczano - fasolowa z dodatkiem kiszonej kapusty.


Klimat


Miasto leży w strefie klimatu umiarkowanego. Pogoda tutaj nie odbiega zbytnio od warunków w Polsce. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec a najchłodniej jest w styczniu i lutym.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-10 18:45:23
2213
0
0
0pkt


adsens 2020-07-14
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593