UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Grenoble » Alpy Francuskie » Francja
Grenoble to miasto w południowo-wschodniej Francji, duchowa i ekonomiczna stolica Alp Francuskich. Miasto jest malowniczo położone w szerokiej dolinie, od północy otoczonej górami Chartreuse, a od południowego zachodu pasmem Vercors. Na...
 Grenoble to miasto w południowo-wschodniej Francji, duchowa i ekonomiczna stolica Alp Francuskich. Miasto jest malowniczo położone w szerokiej dolinie, od północy otoczonej górami Chartreuse, a od południowego zachodu pasmem Vercors. Na wschodzie, aż po same Włochy, piętrzą się potężne szczyty Alp.
Historia Grenoble sięga czasów rzymskich, choć na przestrzeni dziejów kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę, co może być mylące.
Centralnymi punktami miasta są plac Grenette oraz plac Św. Andrzeja (Saint-André), przy którym znajduje się XII wieczny kościół Św. Andrzeja i Pałac Sprawiedliwości z XVw. Inne ciekawe zabytki w Grenoble to: gotycka katedra Notce Dame z XIII w., kościół Saint-Laurant z XI w.
W mieście jest też kilka muzeów godnych odwiedzenia, a szczególnie Muzeum Regionalne (Musée Dauphiné) i Muzeum Miejskie (musée de Grenoble) ze znakomitą kolekcją sztuki współczesnej.
Grenoble uznane jest za jedno z najprężniejszych miast w całej Europie.
Zróżnicowana architektura, szerokie bulwary, liczne sklepy i przyrządzane na kilka sposobów znakomite kasztany czynią z Grenoble świetne miejsce na spędzenie kilku dni w wielkomiejskiej atmosferze.

Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-07 22:20:50
1464
0
0
0pkt


adsens 2019-02-16
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593