UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Motovun » Istria » Chorwacja
W północnej, nadbrzeżnej części Chorwacji turyści lubują się w słonecznej Istrii. Górzysty półwysep przyciąga rozmaitością atrakcji, zadbanymi plażami oraz tym wszystkim, czego podróżujący szukają na wakacjach - pięknem krajobrazu....
 W północnej, nadbrzeżnej części Chorwacji turyści lubują się w słonecznej Istrii. Górzysty półwysep przyciąga rozmaitością atrakcji, zadbanymi plażami oraz tym wszystkim, czego podróżujący szukają na wakacjach - pięknem krajobrazu. Wszystko to znajdziemy w miasteczku na wzgórzu - Motovun - leżącym około 20 km na północny zachód od miasta Pazin, w dorzeczu Mirny. Chorwackie Motovun wygląda z oddali jak starożytny Akropol - zabudowania miasta wyłaniają się z zielonej gęstwiny lasów na wzgórzu. Zdjęcia z tego miejsca najczęściej tak właśnie wyglądają - z oddali, miasto na wzniesieniu, a w tle błękitne niebo i kłębiące się chmury. Obrazek niemal bajkowy. Co poza krajobrazem warto zatem zobaczyć w Motovun?


Atrakcje turystyczne


Niektórzy turyści uważają dotarcie do Motovun za nie lada wyczyn. Droga do miasta wiedzie miejscami przez strome zbocza, porośnięte w większej mierze gęstą lesistością, na każdym kroku pojawiają się niebezpieczne zakręty. Co ciekawe, w tutejszych latach rosną poszukiwane przez wszystkich trufle, smakowite i niezwykle cenne specjały kuchenne. Ci, którzy nie obawiają się własnej kondycji, mogą spróbować dostać się na stare miasto po kamiennych schodach (łącznie 1052 stopnie), prowadzących na szczyt z podnóża góry.

Bez wątpienia największą atrakcją architektoniczną w Motovun jest renesansowy kościół św. Stefana (otwarty codziennie, z krótką przerwą między 13 a 16), dzieło projektu Andrea Palladia. Zabytkowy ołtarz zdobią piękne figury świętych - Stefana oraz Wawrzyńca. W XII wieku powstała przykościelna dzwonnica, spełniająca obecnie funkcję tarasu widokowego, skąd roztacza się przepiękna panorama miasta oraz całej okolicy.

Miasteczko jest silnie związane z Wenecją - przez długi czas stanowiło terytorium od niej zależne. Wchodząc do Motovun naszą uwagę na pewno przykuje posąg skrzydlatego lwa, do historii przeszły również pozostałości murów obronnych miasta, jedne z najlepiej zachowanych w okolicy. Turyści chętnie urządzają sobie spacer po owych murach - doskonale widać stąd panoramę całego miasta.


Festiwal filmowy


Chorwackie Motovun stało się słynne na większą skalę m.in. dzięki organizowanemu tutaj od 1999 r. festiwalowi filmowemu - Motovun Film Festival. Pierwsza edycja imprezy, trwająca 4 dni szybko zyskała rozgłos i uznanie międzynarodowych krytyków. Zaprezentowano wówczas zarówno rodzime filmy jak i kino obce - produkcje z Finlandii, Holandii, Brazylii, Niemiec, Słowenii, Stanów Zjednoczonych oraz wielu innych. Podczas ubiegłorocznej edycji zaprezentowano ponad 90 filmów z 34 krajów. Wszystkie produkcje walczą o miano najlepszej, czego ukoronowaniem jest główna nagroda festiwalu - Propeller. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 25-29 lipca.


Wycieczki fakultatywne


Odwiedzając Istrię nie można pominąć kilku ważnych turystycznie punktów. Jednym z takich miejsc jest Pazin, stolica całego regionu. To historyczne miasteczko (pierwsze wzmianki pochodzą już z X w.) przekształciło się w przemysłową potęgę, prężnie rozwijające się centrum gospodarcze. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawione atrakcji, które dla każdego turysty mogą okazać się nęcące. Do takich miejsc zaliczymy na pewno tutejsze kościoły i świątynie, z których najciekawszy okazuje się kościół św. Mikołaja z 2 poł. XIII w. z nieco starszą, XVIII-wieczną dzwonnicą. Wewnątrz podziw budzą przepiękne freski, przedstawiające sceny z życia świętych oraz samego patrona świątyni. W jej wnętrzu znajduje się ponadto najstarszy z zachowanych herbów miasta Pazin. Pozostając w tematyce „sakralnej” warto odwiedzić również kościół Franciszkanów z końca XV w.

Wycieczka do Pazina powinna zaobfitować w kolejną, do pobliskiego Beram, położonego kilka kilometrów na północny zachód. Tutaj turystyczne szlaki zmierzają przede wszystkim do kościoła sv. Marije na Škrilinach, którego wnętrze zdobią wielowiekowe freski autorstwa Wincentego z Kastavy. Ich zobaczenie jest niekiedy nieco problemowe, ponieważ świątynia nie jest otwarta codziennie, w regularnych godzinach.

Wracając do słonecznego Motovum, oczami na mapie powinniśmy zwrócić się w kierunku południowo-zachodnim, gdzie leży niewielkie miasteczko Vižinada. Starówka osady wznosi się na maleńkim wzgórzu, przyjeżdża tutaj stosunkowo niewielu turystów. Poza kilkoma zabytkowymi kościołami oraz ruinami obwarowań główną atrakcją okazuje się tutejszy krajobraz i okolica.


Noclegi


Największym zainteresowaniem turystów cieszy się 3-gwiazdkowy hotel Kastel, rodzinny interes prowadzony na samym wzgórzu Motovun, w odrestaurowanym zamku. Hotelowi goście znajdą tutaj wszystko, czego potrzeba do relaksującego wypoczynku - centrum odnowy biologicznej, Spa, jacuzzi, sauny,centrum biznesowe (na wszelki wypadek, jeśli nawet w czasie wakacji nie możemy oderwać się od pracy), ponadto można skorzystać z dostępu do bezprzewodowego Internetu czy usług opiekunki do dzieci. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizję satelitarną, klimatyzację, telefon oraz inne udogodnienia.

Możliwości zakwaterowania w Motovun jest więcej, jednak to właśnie hotel Kastel cieszy się największą popularnością. Ponadto warto zapoznać się z ofertami ośrodka wypoczynkowego Volpia czy Apartamentów Motovun. Wielu tutejszych mieszkańców oferuje ponadto możliwość wynajęcia prywatnych kwater po atrakcyjnych cenach.


Pogoda


Najlepszą porą na spędzenie wakacji na Istrii będzie lipiec i sierpień, wyjątkowo ciepło jest również w maju, czerwcu oraz wrześniu. Średnie temperatury powietrza utrzymują się wówczas w okolicy 20-25°C i więcej. Temperatura wody najwyższe notowania rejestruje również między lipcem a sierpniem.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 13:47:42
1638
0
0
0pkt


adsens 2019-05-21
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593