UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Smokvina » Dalmacja » Chorwacja
Chorwacja to popularny kraj wśród turystów z całego świata. Piękne zabytki, cudowne krajobrazy, niebiańskie plaże - to wszystko sprawia że wiele osób spędza tutaj wakacje. Z wielu regionów Chorwacji, na szczególną uwagę zasługuje...
 Chorwacja to popularny kraj wśród turystów z całego świata. Piękne zabytki, cudowne krajobrazy, niebiańskie plaże - to wszystko sprawia że wiele osób spędza tutaj wakacje. Z wielu regionów Chorwacji, na szczególną uwagę zasługuje Dalmacja i znajdująca się na jej terytorium wyspa Hvar. Została ona wybrana jedną z 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Właśnie tutaj znajduje się niewielka zatoka Smokvina, w której naprawdę warto spędzić urlop. Oddalona od zgiełku i hałasu, gdyż najbliższe zabudowania występują w odległości 4,5 kilometra, we wsi Bogomolje. Pobyt w tej cichej i spokojnej okolicy jest gwarancją, że wypoczynek będzie udany.


Historia


Wyspa Hvar początkowo znajdowała się pod władaniem Greków i Rzymian oraz Bizancjum. Od 1420 roku aż do 1797 roku panują tutaj Wenecjanie. Następnie nadchodzi okres władzy monarchii Habsburgów, który zapewnia całej Dalmacji rozkwit polityczny i gospodarczy. Po I Wojnie Światowej, Dalmacja wraz z wyspą Hvar, zostaje włączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Do Chorwacji zostaje przyłączona dopiero w 1991 roku.


Atrakcje turystyczne


Atrakcją zatoki Smokvina jest jej uroda. Piękno krajobrazu i spokój - to wielka zaleta chorwackich zatok. Jednak nie oznacza to, że wakacje spędzone w Smokvinie mają być nudne. Atrakcje znajdujące się na wyspie Hvar na pewno do tego nie dopuszczą. Warto tutaj odwiedzić stolice wyspy, miasto o nazwie Hvar. To właśnie tutaj znajduje się najstarszy na świecie publiczny teatr - Arsenal. Wyspa Hvar oferuje turystom możliwość zwiedzania pozostałości po dawnych twierdzach. Jedna z nich znajduje się nad wspomnianym już miastem Hvar, a drugą, zbudowana w 1612 roku, w obronie przed Turkami, można zobaczyć w miejscowości Sućuraj. Jeśli mowa o dawnych budowlach, koniecznie należy zobaczyć pozostałości po pierwszym mieście powstałym na wyspie Hvar. Mowa o Pharos, który został założony jeszcze przez starożytnych Greków. Jako atrakcję należy potraktować także Hvarskie Lato. Jest to cykl imprez kulturalnych i rozrywkowych, organizowanych na wyspie od maja do października. Specjalnie z myślą o turystach, odbywają się tutaj spektakle teatralne, koncerty, spektakularne widowiska.


Plaże i sporty


Tutejsza plaża jest zaliczana do najpiękniejszych plaż na wyspie. Szeroka na ponad 100 metrów, należy do typu plaż żwirowych. Łagodne zejście do wody i brak ostrych kamieni sprawia, że plaża ta jest idealna dla osób z małymi dziećmi. Nie ma tutaj typowych turystycznych udogodnień, jednak piękny las dający wytchnienie od chorwackiego słońca, cudowne widoki i krystalicznie czysta woda Adriatyku, w pełni rekompensują te braki. Można tutaj doskonalić się w pływaniu, spróbować nurkowania z rurką czy beztrosko wylegiwać się na plaży. Istnieje również możliwość połowu ryb za pomocą harpuna czy kuszy.


Noclegi


W samej Smokvinie, najlepszą formą noclegu są prywatne apartamenty w domach bezpośrednio nad zatoką. Wyposażone w miejsca noclegowe, kuchnię, łazienkę idealnie nadają się na rodzinne wakacje. Sympatyczni właściciele zapewnią nam dostawę żywności z okolicznej wioski, oraz umilą wieczory tradycyjnymi, dalmatyńskimi specjałami i opowieściami o historii wyspy. Jeśli jednak bardziej interesują nas hotele w Smokvinie ich nie znajdziemy. Jednak sama wyspa Hvar, z racji na swoją popularność, ma doskonale wyposażoną bazę noclegową, w której znajdują się także wysokiej klasy hotele, campingi, czy również kwatery prywatne.


Wycieczki fakultatywne


Z zatoki Smokvina można wyruszyć na całodniową wycieczkę na okoliczne wyspy. Wystarczy tylko motorówka i można ruszać w drogę. Przeważnie, w apartamentach wynajmowanych nad zatoką Smokvina, właściciele chętnie oferują swoje usługi podczas takich wycieczek. Na pewno warto udać się na wyspę Korčula. Ta najbardziej zaludniona wyspa Dalmacji, oferuje turystom szereg atrakcji. Należy do nich chociażby wizyta w mieście o tej samej nazwie, gdzie specyficzna starówka na pewno zwróci naszą uwagę. Znajduje się w niej bowiem mnóstwo uliczek, z których każda kończy się schodami. W ten sposób znajdziemy się w swoistym labiryncie. Każdy, kto ma w sobie odrobinę żyłki podróżnika, powinien odwiedzić w Korčuli dom w którym urodził się słynny podróżnik, Marko Polo. Obecnie w domu znajduje się muzeum, w którym zgromadzono rzeczy opowiadające historię słynnego wojażera. Jednak największym hitem pobytu na wyspie Korčula jest możliwość obejrzenia słynnej gry Moreška. Jest to jedyne miejsce, gdzie tę średniowieczną grę rycerską można jeszcze oglądać. Widowisko, w skład którego wchodzi siedem niezwykle żywiołowych tańców oraz piękna muzyka, na długo zapada w pamięć wszystkim turystom.


Kuchnia


W rejonach zatoki Smokvina możemy spróbować prawdziwych, lokalnych specjałów. Polecany jest dalmatyński pršut, czyli szynka suszona na słońcu i wietrze. Serwowana jest ona przeważnie z owczym serem. Będąc na wakacjach w Chorwacji, koniecznie trzeba spróbować tutejszych win i oczywiście mocniejszego trunku, czyli rakii.


Klimat


Pogoda w tym rejonie jest zaliczana do najlepszej w całym kraju. Zatoka Smokvina należy bowiem do najsłoneczniejszych rejonów Adriatyku. Ilość godzin słonecznych w ciągu roku wynosi tutaj 2 716, przy minimalnej ilości opadów. Również temperatura Adriatyku jest dość wysoka, waha się w okresie letnim w graniach 23, 24°C.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 13:14:58
2619
0
0
0pkt


adsens 2021-01-27
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593