UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Seget Donji » Dalmacja » Chorwacja
Podstawowe informacje


Środkowa Dalmacja to miejsce w którym warto spędzić wakacje. Czekają tutaj na ciebie zabytkowe miasteczka, przepiękne krajobrazy, wspaniałe, czyste plaże i mnóstwo atrakcji. Jednym z ładniejszych miejsc w tym...
 Podstawowe informacje


Środkowa Dalmacja to miejsce w którym warto spędzić wakacje. Czekają tutaj na ciebie zabytkowe miasteczka, przepiękne krajobrazy, wspaniałe, czyste plaże i mnóstwo atrakcji. Jednym z ładniejszych miejsc w tym rejonie Chorwacji jest Seget Donji. Położony zaledwie 2 km od pięknego Trogiru jest idealnym miejscem na wypoczynek. Kameralna atmosfera zapewnia wakacje z dala od zgiełku, jednak bliskość ważnych miast Dalmacji gwarantuje szereg atrakcji. Wybierając Seget Donji na miejsce swoich wakacji, zapewniasz sobie pełną satysfakcję i niezapomniane wrażenia.


Historia


Tutejsze okolice jako pierwsi zasiedlili Grecy, w III w. p. n. e. Dominacja Greków i Rzymian trwała do XI wieku, kiedy to tereny te przeszły w ręce Węgrów. Od 1470 roku tutejsze ziemie zostały zajęte przez Republikę Wenecji. Jak w przypadku całej Chorwacji, okolice Trogiru ponownie wróciły pod zwierzchnictwo monarchii Habsburgów, a następnie po I Wojnie Światowej zostały włączone do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Od 1991 roku, Seget Donji należy do Chorwacji. Został on zbudowany w 1564 roku, kiedy to szlachcic Jakov Rotondo uzyskał pozwolenie na wybudowanie tutaj twierdzy, wokół której powstało miasto.


Atrakcje turystyczne


Główna atrakcją tej miejscowości jest wspomniana już wcześniej forteca, z której murów rozciąga się przepiękny widok na okolice. Klimatyczne domki rybackie, piękne morze- taki widok jest warty zapamiętania. W samym miasteczku znajduje się też wiele kościółków pochodzących z okresu średniowiecza, niektóre nawet z czasów romańskich. Zalicza się do nich kościół św. Daniela. Inny ciekawy obiekt sakralny to kościół św. Antuna Padwańskiego, wybudowany w XVIII wieku. Atrakcją samą w sobie jest także pobliski Trogir, którego starówka została w 1997 roku wpisana na listę UNESCO, jako wzór zabudowy średniowiecznej. Oprócz charakterystycznych budowli, wąskich uliczek można tutaj zobaczyć Bramę Lądową, wprowadzająca do miasta, katedrę św. Wawrzyńca czy piękne pałace dawnej szlachty. W Trogirze, z którego wywodzi się słynny chorwacki tenor, Vinko Coce, co roku odbywa się także Festiwal Tenorów. To prawdziwa gratka dla melomanów.


Plaże i sporty


Tutejsze plaże zaliczają się do plaż o podłożu żwirowo- betonowym, z kamienistymi zatoczkami. W pobliżu Segetu Donjego znajduje się również skalista plaża dla nudystów. Miasteczko oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Można tutaj nurkować, uprawiać windsurfing. Z tutejszej wypożyczalni warto wypożyczyć katamaran lub żaglówkę i pływać po Adriatyku. Dla zwolenników sportów poza wodą znajdują się boiska do piłki nożnej, koszykówki, korty tenisowe i oczywiście piękne trasy spacerowe.


Noclegi


Seget Donji może pochwalić się doskonałą bazą noclegową. Zarówno ceny jak i możliwości noclegów są zróżnicowane. Wszystko zależy od tego gdzie chcesz spędzić urlop. Na turystów czekają zarówno hotele, jak również kwatery prywatne czy piękne apartamenty z widokiem na morze. Znajdziesz tutaj także camping, jeśli jesteś zwolennikiem biwakowania.


Wycieczki


Chorwacja może poszczycić się wieloma pięknymi miejscami, które warto odwiedzić. Seget Donji, z racji na swoje dogodne położenie, jest doskonałą bazą wypadową do okolicznych, większych miast Dalmacji. Warto udać się na wycieczkę do Splitu, aby na własne oczy zobaczyć pałac Dioklecjana, wpisany na listę UNESCO, świątynię Jowisza czy kościół św. Franciszka, w którym znajdują się nagrobki szanowanych mieszkańców Splitu. Inną ciekawą opcją na wycieczkę fakultatywną będzie rejs na wysepkę Čiovo, na którą kiedyś zsyłano trędowatych. Obecnie wyspa jest pełna budynków sakralnych takich jak chociażby klasztor franciszkański św Ante. Skoro mowa o rejsach, warto również wykupić bilet na nocny rejs połączony z wędkowaniem.


Kuchnia


Tutejsza kuchnia bazuje głównie na owocach morza. Koniecznie należy spróbować pysznie przyprawionych potraw z ryb, grillowanych kalmarów a nawet raków. Miłośnicy mięsa mogą skosztować jagnięciny lub wędzonej szynki zwanej bura. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy smak tego rejonu skosztuj soparnika czyli lokalnej potrawy z ciasta, buraka liściastego i czosnku. Będąc w Chorwacji koniecznie trzeba spróbować tutejszych win, gdyż wina z Dalmacji słyną w całej Europie.


Klimat


Klimat w okolicach Segetu Donjego jest wymarzony na wakacje. Słońce świeci tutaj 2620 godzin w ciągu roku. Latem, temperatury wynoszą średnio około 26°C a zimą około 8°C. Temperatura wody w Adriatyku w okresie letnim waha się w granicach 23°C, dzięki czemu nawet jeśli zdecydujesz się na wypoczynek w maju bądź wrześniu, będziesz mógł pływać w czystych i przede wszystkim ciepłych wodach Morza Adriatyckiego.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:31:49
1312
0
0
0pkt


adsens 2018-09-20
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593