UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Rijeka » Kvarner » Chorwacja
Podstawowe informacje


Rijeka, to trzecie co do wielkości miasto Chorwacji. Jego nazwa znaczy tyle, co
 Podstawowe informacje


Rijeka, to trzecie co do wielkości miasto Chorwacji. Jego nazwa znaczy tyle, co "rzeka". Położone nad Morzem Adriatyckim u podnóża masywu Risnjak, jest najważniejszym chorwackim portem handlowym, tranzytowym i rybackim oraz dużym ośrodkiem przemysłowym. Ważnym obiektem jest także w Rijece lotnisko, czyniąc z miasta ważny węzeł komunikacyjny. Poza tym działa tu wiele instytucji naukowych i kulturalnych, instytutów badawczych oraz uczelni. Można znaleźć tu dużo czarujących miejsc, a liczne i ciekawe imprezy kulturalne przyciągają wielu widzów. Na turystów czeka sporo zabytków, muzea oraz niezwykłe widoki. Nietrudno dotrzeć tu własnym środkiem transportu, biura podróży zachęcają natomiast do skorzystania ze swoich ofert last minute. Rijeka i Chorwacja zapraszają więc na wczasy!


Historia


Rijeka powstała w miejsce założonej przez Rzymian osady i już w XII w. była ważnym ośrodkiem portowym, przeżywając w średniowieczu okres świetności. W czasach kiedy należała do Monarchii Habsburskiej, otrzymała status wolnego miasta i pełniła rolę najważniejszego portu Królestwa Węgier. Po I wojnie światowej miasto stało się przedmiotem sporu pomiędzy Włochami, a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców w rezultacie czego w 1924 r. znalazło się w granicach Włoch. Po II wojnie światowej należała do Jugosławii, a po jej rozpadzie - Chorwacji.


Atrakcje turystyczne


Wybierając na urlopie Rijekę, wakacje spędzimy nad pełnym uroku Adriatykiem, którego wody przyniosą wiele radości całej rodzinie. Atrakcją będą z pewnością rejsy połączone z poznawaniem malowniczych chorwackich wyspy oraz słoneczne dni na pobliskich plażach. Zwiedzając miasto koniecznie trzeba wspiąć się na Wzgórze Trsat, z którego rozciąga się niezapomniany widok na Rijekę i ruchliwy port. Atrakcją miejsca jest pochodząca z XIII w. twierdza Trsat, klasztor franciszkanów oraz sanktuarium Matki Boskiej Trsatskiej, zwane "chorwackim Nazaretem". Na zamku odbywają się zaś liczne koncerty i przedstawienia. Centrum życia Rijeki jest Korzo - biegnący w kierunku rzeki nowoczesny, handlowy deptak, którego ozdobą jest przebudowana w stylu barokowym wieża zegarowa prowadząca do starej części miasta. Najstarszym zabytkiem Rijeki jest Stara Vrata (łuk rzymski, brama rzymska). Wiele tu także ciekawych świątyń. Wśród nich są m.in. rotunda Św. Wita, barokowy kościół Wniebowzięcia Maryi Panny z charakterystyczną pochyloną dzwonnicą, klasztor augustianów, barokowy kościół Św. Hieronima czy cerkiew Św. Mikołaja. Podziwiać można również pałace (Jadran, Teatr Narodowy), secesyjną zabudowę, ratusz miejski, pozostałości fortyfikacji oraz zwiedzić interesujące muzea, z Muzeum Historii i Żeglarstwa na czele. W lipcu i czerwcu można wziąć natomiast udział w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w ramach festiwalu "Lato na Gradinie". Również poza tą imprezą odbywają są liczne koncerty i spektakle. Amatorzy zabawy do białego rana znajdą wiele klubów i dyskotek. Na północ od Rijeki rozciąga się natomiast chronione parkiem narodowym pasmo górskie Risnjak.


Plaże i sporty


W samym mieście nie ma zbyt wielu plaż, jednak wystarczy przekroczyć jego granice, aby znaleźć liczne urokliwe zakątki. Za najpiękniejszą okoliczną plaże uważana jest położona 5 km od Rijeki częściowo żwirowa, a częściowo kamienista, Kostrena. Wiele tam dobrze zagospodarowane zatoczek. Wybrzeże to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Na szkoleniach organizowanych przy ośrodkach turystycznych, większych kempingach i hotelach można zgłębić tajniki nurkowania. Parasailig, rowery i narty wodne, żeglarstwo, bananaboat to inne rodzaje wodnych atrakcji. Coś dla siebie znajdą także kibice wielu dyscyplin sportowych. Rijeka słynie z toru motorowego na Grobniku, w pobliskiej Matulji odbywają się natomiast wyścigi samochodowe. Organizowane są tu także zawody w trójboju, można również kibicować meczom piłkarskim na miejscowym stadionie. Inny sport, z którego znana jest Rijeka to tenis - w mieście organizowany jest turniej z cyklu ATP Challenger Series.


Noclegi


Wybierając na wakacje Rijekę, noclegi można znaleźć w apartamentach i kwaterach prywatnych. Dużą popularnością cieszą się rodzinne pensjonaty, z których wiele usytuowanych jest w pobliżu morza. W mieście można znaleźć też hotele o zróżnicowanym standardzie, także tym najwyższym. W Rijece tanie noclegi oferują natomiast liczne pola kempingowe.


Wycieczki fakultatywne


Koniecznie trzeba wybrać się na pobliski, malowniczy Półwysep Istria z uzdrowiskiem Opatija czy wypoczynkową Pulą oraz na przepiękną, zieloną, słynącą z zabytków wyspę Krk i interesującą wyspę Cres. Warto również zwiedzić położone niedaleko, pełne atrakcji miasta: Novigrad, Motovun, Pazin, Fazan lub Medulin. We wnętrzu kraju można natomiast cieszyć się malowniczymi krajobrazami "Chorwackiej Toskanii", lub wybrać się w podróż nad wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Jeziora Plitwickie. Jeśli dysponuje się większą ilością czasu - warto rozważyć możliwość rejsu do Wenecji.


Kuchnia


Bazą miejscowego menu są świeże ryby i warzywa, tutejsza kuchnia uważana jest więc za bardzo zdrową. Warto więc poznać chorwackie smaki. Dużą popularnością cieszy się tutejsze wino, które z pewnością będzie smakowało z domowym serem, oliwkami czy wędzoną szynką (pršut).


Klimat, pogoda, średnie temperatury


Pogoda w Rijece sprzyja wypoczynkowi. Klimat śródziemnomorski sprawia, że lata są ciepłe i słoneczne, zimy natomiast łagodne. Średnia temperatura lata to 26°C, w zimie wynosi ona 13-15°C.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 12:30:08
1596
0
0
0pkt


adsens 2019-04-23
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593