UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Malinska » Kvarner » Chorwacja
Malinska to popularna miejscowość wypoczynkowa, znajdująca się na największej na Adriatyku, chorwackiej wyspie Krk, położona na jej zachodnim wybrzeżu. Pokryta bujną roślinnością (lasy sosnowe, ogrody), oferująca turystom żwirowe i...
 Malinska to popularna miejscowość wypoczynkowa, znajdująca się na największej na Adriatyku, chorwackiej wyspie Krk, położona na jej zachodnim wybrzeżu. Pokryta bujną roślinnością (lasy sosnowe, ogrody), oferująca turystom żwirowe i piaszczyste plaże, stanowi atrakcję turystyczną i jest wspaniałym miejscem wypoczynku. Na wyspie Krk znajdują się także inne, ciekawe miasta i miejsca wypoczynkowe, które warto odwiedzić spędzając wakacje w Malinsce - Baszka (Baška), Njivice czy miasto Krk, serce wyspy.


Historia, kultura


O miejscowości pierwszy raz usłyszano w XV w., kiedy dzięki posiadaniu gęstych lasów, była portem wywozu drewna. Z miejscowości Baszka (Baška) zaś, pochodzi najstarszy zabytek piśmienniczy języka, tzw. Kscunskii Ploca, napisany głagolicą.

Początkowo wyspa należała do Imperium Rzymskiego, a miasto Krk otoczone murem obronnym, mieszkańcy nazwali najpiękniejszym. (Splendidissima Civitas Kuryctarum). Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, wyspą zawładnęło Bizancjum, następnie Wenecja, Austro - Węgry i wreszcie Chorwacja. Z tych, dawnych czasów zachowała się piękna, zabytkowa katedra chrześcijańska z XII wieku.


Zabytki, atrakcje


Wyspa Krk jest połączona z lądem od roku 1989 najdłuższym na świecie, betonowym mostem w kształcie łuku, o długości 1430 metrów. Połączenie to zaowocowało rozwojem przemysłu Krku. Na wyspie powstało lotnisko, zakłady przemysłowe, liczne hotele i atrakcje turystyczne.

Miejscowość Malinska łączy się z sąsiadującą, wypoczynkową miejscowością Njivice piękną promenadą Rajski Put (Droga Edenowa). Njivice to przede wszystkim cudowne plaże, niespotykanie niebieskie morze, gaje oliwne, przyjemny, łagodny klimat.

Około 14 km od Malinski znajduje się miasto Punat, które jest najważniejszym portem na wybrzeżu Adriatyku. Turyści odnajdą w nim kilka zabytków, jak tłocznia oleju z oliwek z XVIII wieku czy barokowy kościół z tego samego okresu.

Także około 14 km od Malinski znajduje się bardzo atrakcyjne turystycznie miasto - Crikvenica. Jest ono jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych Zatoki Kvarnerskiej. Największe atrakcje skupione są wzdłuż tzw. Riwiery, ciągnącej się od Jadrova na północy, do Selca na południu. W mieście znajduje się również wiele sanatoriów oraz pawilonów łaźniczych, może więc być także traktowane jako miejscowość uzdrowiskowa. Crikvenica to wspaniałe miejsce rekreacyjne, w którym znajdziemy mnóstwo możliwości uprawiania sportów - trasy spacerowe, korty tenisowe i wiele innych.

Tylko 11 km od Malinski znajduje się centralne na wyspie miasto Krk. Fortyfikacja z XII wieku, która zachowała się do dziś, nadaje miastu średniowieczny klimat. Innymi zabytkami wartymi zobaczenia jest katedra czy zamek z XV wieku, wokół których rozpostarta jest sieć wąskich, urokliwych uliczek. W katedrze znajdują się wspaniałe słupy, pochodzące jeszcze z czasów romańskich. Przy niej stoi także romańska bazylika Św. Quirina (Św. Kwiryna), przepięknie zdobiona. W tym muzeum odnajdziemy kolekcje malarstwa włoskiego z XVI i XVII wieku oraz zabytek z 1477 roku - srebrny ołtarz przedstawiający Madonnę. Innym ciekawym i wartym zobaczenia miejscem jest galeria Decumanus, w której prezentowana jest współczesna sztuka chorwacka. Znajduje się przy ulicy Gupca. W mieście każdego roku odbywają się tzw. „Letnie Imprezy Kulturalne”, w których program wpisują się liczne koncerty, przedstawienia teatralne czy spektakle operowe.

Kolejnym interesującym miejscem jest jaskinia Biserujka, znajdująca się w pobliżu miejscowości Rudine (północna część wyspy Krk). Można w niej podziwiać wspaniałe stalaktyty i stalagmity, a także, przy odrobinie szczęścia, trafić na koncert muzyki klasycznej.


Rozrywka


Główną rozrywką na wyspie Krk jest wypoczynek na pięknych plażach oraz rekreacja. Klimat umożliwia uprawianie naprawdę wielu dyscyplin sportowych. Co roku w miejscowości Malinska, odbywają się festiwale pieśni i tańców ludowych. W Crikvenicy, w sierpniu odbywają się „Crikvenickie Dni”, a we wrześniu „Tydzień Rybacki”. Prawie w każdym miasteczku znajdującym się na wyspie Krk, przez całe lato organizowane są liczne imprezy kulturalne.


Kuchnia chorwacka


Na wyspie Krk, podobnie jak w całym kraju, spotkamy się z wieloma specjałami regionalnej kuchni. Warto spróbować owczego sera, dalmatyńskiego gulaszu z kopytkami (pašticada), czy wieprzowej kiełbasy (kulen). W każdej restauracji, podawane są dania przygotowywane ze świeżych owoców morza i ryb. Wieczorem, niejedną imprezę „rozkręci” rakija czy też wyrabiany w Dalmacji (Dalmaciji) likier maraschino. Innym, lokalnym alkoholem, który trzeba spróbować będąc na wyspie, jest białe wino vrbnička žlahtina.


Wakacje, transport


Zarówno miejscowość Malinska, jak i cała wyspa Krk są wspaniałym miejscem na wakacyjny urlop. Ciepły, łagodny klimat, piękne plaże i błękitne morze pozwalają na błogi wypoczynek oraz aktywne spędzanie czasu. W miejscowości można uprawiać wiele rodzajów sportu, dzięki kortom tenisowym, polom golfowym, terenom do jazdy konnej a także wspaniałym warunkom do nurkowania i innych aktywności.

Na wyspę można dostać się samolotem, autokarem, a także samochodem. Jeśli jednak nie mamy własnego środka transportu, nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ na wyspie jest bardzo dobrze zorganizowana komunikacja - do każdego miasta możemy dojechać często kursującymi tu autobusami.

Z wyspy Krk na ląd można dostać się mostem z miasta Kraljevica lub promem z miasta Baszka (Baška).


Noclegi


Możliwości zakwaterowania w miejscowości Malinska jest wiele. Możemy wybierać między prywatnymi kwaterami w standardzie średnim lub apartamentami, willami czy hotelami dla wymagających, all inclusive.


Pogoda, temperatury


Pogoda na wyspie Krk w lecie jest piękna, średnia temperatura powietrza to 26°C, wody około 21°C. Łagodny klimat śródziemnomorski gwarantuje turystom dużo słońca i niewiele opadów deszczu.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-02 15:21:21
1437
0
0
0pkt


adsens 2019-02-17
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593