UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Słoneczny Brzeg » Region Słoneczny Brzeg » Bułgaria
Słoneczny Brzeg to najsłynniejszy bułgarski kurort. Zlokalizowane na wybrzeżu Morza Czarnego, w obwodzie Burgas miasto, stanowi, obok Złotych Piasków, główny ośrodek bułgarskiej Riwiery. Ze względu na znaczące i zależne od pory roku...
 Słoneczny Brzeg to najsłynniejszy bułgarski kurort. Zlokalizowane na wybrzeżu Morza Czarnego, w obwodzie Burgas miasto, stanowi, obok Złotych Piasków, główny ośrodek bułgarskiej Riwiery. Ze względu na znaczące i zależne od pory roku wahania temperatur, Słoneczny Brzeg to kurort sezonowy - większość hoteli, pensjonatów i atrakcji turystycznych rozpoczyna działalność na wiosnę, by zakończyć ją jesienią.

Od maja do października kurort zapewnia ponad 1700 słonecznych godzin - stąd też wywodzi się jego nazwa. Choć zalety Słonecznego Brzegu były znane od dawna, szybki rozkwit kurortu nastąpił dopiero od około 2000 roku. Obecnie Słoneczny Brzeg, połączony z pobliskim Nesebyr (w starożytności Mesembria) należy do najpopularniejszych ośrodków urlopowych nad Morzem Czarnym.


Historia


Historia Słonecznego Brzegu sięga czasów starożytnych. Około 1000 r. p.n.e. w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego zostało założone przez Traków miasto Nesebyr. Od VI w. p.n.e. Nesebyr zostało opanowane przez Greków, którzy przystąpili do jego rozbudowy, otaczając je, m.in. łańcuchem murów obronnych. Kolejne wieki przyniosły zwierzchnictwo Cesarstwa Rzymskiego i marginalizację miasta.

W czasach Wędrówek Ludów Nesebyr ponownie zyskał na znaczeniu, stając się istotnym ośrodkiem handlowym, leżącym na szlaku łączącym kraje wschodu z Europą. Należące do Bizancjum miasto, ze względu na swoje znaczenie, zostało silnie ufortyfikowane, nie zapobiegło to jednak zdobyciu go przez powstające państwo bułgarskie, a następnie, w 1366 roku, przez krzyżowców.

W 1453 roku miasto zdobyli Turcy. W skład Bułgarii Nesebyr wszedł w 1878 roku, gdy państwo to, po wyzwoleniu się z wpływów tureckich, odzyskało niepodległość. Kolejny etap rozwoju miasta, związany z turystyką, nastąpił po 1925 roku, jednak jego rozbudowa nastąpiła dopiero od 1958 roku w wyniku rosnącej popularnością Słonecznego Brzegu.


Atrakcje turystyczne


Nesebyr nazywany jest często miastem z największą liczbą kościołów przypadających na mieszkańca. Najstarsze z nich zostały wzniesione jeszcze w XI wieku! Spośród licznych zabytków architektury sakralnej warto zwiedzić cerkiew Chrystusa Pantokratora i cerkiew Jana Chrzciciela. Stanowią one ciekawy przykład budowli, które w niezmienionej, pozbawionej późniejszych przeróbek, formie, przetrwały kilkaset lat.

W 1983 roku miasto, jako całość, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nietypową atrakcją są również fragmenty murów obronnych, które możemy podziwiać pod wodą, kilkadziesiąt metrów od brzegu - jest to efekt zabierania przez morze, na przestrzeni setek lat, kolejnych fragmentów wybrzeża.

Poza plażowaniem i kąpielami morskimi ciekawym uzupełnieniem oferty Słonecznego Brzegu są aquaparki - Action i Nessebar Aqua Park. Oba obiekty cieszą się wśród turystów dużą popularnością. Niebagatelny wpływ na tę sytuację ma fakt, że kursują do nich liczne, bezpłatne busy, a rejon plaży pełen jest osób, reklamujących atrakcje aquaparków.

Zaskakującą atrakcją, która może w ciekawy sposób urozmaicić urlop jest, dostępne przez całe lato, lodowisko, gdzie podczas przejażdżki na łyżwach można ochłodzić się i odpocząć od palącego słońca. Obowiązkowym wyposażeniem każdego, kto chce wejść na lodową taflę są, dostępne na pobliskich straganach, czapki i rękawiczki.

Słoneczny Brzeg jest często reklamowany jako miejsce, w którym zabawa trwa całą dobę. Amatorzy nocnego życia nie będą zawiedzeni - czeka na nich ogromna liczba dyskotek, pubów i restauracji. Najsłynniejszym klubem Słonecznego Brzegu jest Cacao Beach, gdzie często odbywają się koncerty takich gwiazd, jak m.in. DJ Tiesto czy Cypress Hill.

Podczas urlopu warto również skorzystać z licznych wycieczek fakultatywnych. Do ciekawszych propozycji należą m.in. jeep safari, pozwalające na zwiedzenie okolicznych bezdroży i podziwianie miejscowej przyrody oraz, praktykowane w pobliskich wsiach, tańce nestinarskie, które wykonuje się tańcząc na rozżarzonych węglach. Niemałą atrakcją może być również wyjazd do Warny, gdzie - poza licznymi zabytkami - znajduje się delfinarium.


Plaże i sporty


Plaże Słonecznego Brzegu mają około 8 km długości. Wzdłuż nich można podziwiać łańcuch wydm, przecinany niekiedy unikatową roślinnością. Do kąpieli zachęca ukształtowanie dna - w tej części Morza Czarnego dno opada bardzo łagodnie, jest równe i bezpieczne.


Noclegi


Jako największy kurort Bułgarii, Słoneczny Brzeg może zaoferować turystom ponad 800 hoteli, zapewniających łącznie ponad 300 tysięcy łóżek. Ze względu na specyfikę miejsca dominują duże hotele, które, zwłaszcza w przypadku wybrania wczasów all inclusive, potrafią zapewnić kompleksową rozrywkę i wypoczynek na najwyższym poziomie.


Kuchnia


Specjałami charakterystycznymi dla kuchni bułgarskiej są produkty mleczne - gęste jogurty i sery, w tym ser feta. Pracochłonnym, ale niezwykle smacznym daniem jest musaka - rodzaj zapiekanki z układanych warstwami warzyw i ryżu, którą podczas przyrządzania polewa się mieszaniną jajek i mleka, co po zapieczeniu sprawia, że potrawa pokryta jest chrupiącą i smaczna skorupką.

Często spotykanym daniem jest również sałatka, przyrządzana z fety, pomidorów, ogórków i kilku rodzajów papryki. Dość niecodziennymi smakołykami są również zupy przyrządzane z pokrzyw oraz odpowiednik znanych w Polsce gołąbków, w których zamiast kapusty stosuje się liście winogron.


Dodatkowe informacje


Planując urlop w Słonecznym Brzegu jako środek transportu możemy wziąć pod uwagę samolot. Najbliższe lotnisko - Bourgas - znajduje się około 30 km od kurortu, a dojazd do Słonecznego Brzegu zapewniają z niego liczne taksówki. Warto pamiętać, że cenę za transport można negocjować. Kolejne, większe lotnisko zlokalizowane jest w Warnie, odległej od Słonecznego Brzegu o około 100 km.

Słoneczny Brzeg nie jest połączony z bułgarską siecią kolejową, dlatego, poza samolotem, pozostaje podróż autobusem lub samochodem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Bourgas.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-10-31 22:47:11
1743
0
0
0pkt


adsens 2019-08-21
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593