UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Chorwacja » Dalmacja » Novalja

W północnej części, jednej z najdłuższych wysp Chorwacji - Pag położna jest malownicza miejscowość Novalja. Mimo tego, że jest małym miasteczkiem liczącym koło 3000 mieszkańców, co roku przyciąga setki turystów z całego świata....
 
W północnej części, jednej z najdłuższych wysp Chorwacji - Pag położna jest malownicza miejscowość Novalja. Mimo tego, że jest małym miasteczkiem liczącym koło 3000 mieszkańców, co roku przyciąga setki turystów z całego świata. Niektórzy mówią nawet, że kto raz odwiedził to miejsce, ten zawsze myśli już o powrocie do urokliwej Novalji.
Z jednej strony miasteczka widok rozciąga się na otwarte, krystalicznie czyste morze, z drugiej na potężny górski masyw Velebit. Teren przecinany jest licznymi skałami. Drzewa praktycznie tu nie rosną, za to pełno jest aromatycznych roślin, kocanek oraz szałwii, której zapach szczególnie unosi się w powietrzu.

Plaże, sport i rozrywka

Wyspa Pag posiada najdłuższą linię brzegową na całym Adriatyku. Stąd w Novalji pełno jest cypli, zatok i zatoczek, przy których znajdują się rozległe piaszczysto - żwirkowe plaże. W miasteczku najbardziej znanych jest siedem plaż: Zrće, Caska, Straško, Babe, Trinćel, Braničevica i Vrtić. Zrće jest zarówno największą jak i najładniejszą plażą na całej wyspie, którą odwiedza zawsze najliczniejsza grupa turystów. Wraz z plażą Planjka (Trinćel - Stara Novalja) i Straško (kemping Straško) oznaczona jest znakiem Błękitnej Flagi, co jest informacją dla turystów, że w tych miejscach można aktywnie wypocząć. Uprawia się tu wszystkie rodzaje sportu wodnego, w tym surfowanie po wodzie i nurkowanie. W sezonie rozgrywane są mecze piłki siatkowej i nożnej oraz minimaratony. Dla najmłodszych największą atrakcją jest ogromna zjeżdżalnia wodna. Poza plażami, na których można się dobrze bawić, w Novalji znajdują się jeszcze plaże opuszczone, na których można prawdziwie wypocząć.
Wieczorem, kiedy z wyspy widać już tylko malutkie migające światełka, jest okazja, żeby wybrać się w ciszy na romantyczny spacer i podziwiać zachód słońca na otwartym morzu. Tym, którzy wolą się bawić warto polecić raz jeszcze, aby odwiedzili plażę Zrće, która co roku przyciąga przede wszystkim wielu młodych ludzi. Jest nieco oddalona od miasteczka i stanowi centrum rozrywki w Novalji. Dotrzeć do niej można pieszo (koło pół godziny drogi) lub autobusem za 1 euro. Pełno tu klubów, namiotów i miejsc do tańczenia. Wokół rozbrzmiewa muzyka. Przy barze barmani profesjonalnie przygotowują wymyślne drinki. Na dyskotekach ludzie bawią się w strojach kąpielowych, tańczą basenach do białego rana. Życie toczy się tutaj 24 godziny na dobę.

Historia i zabytki

W dzień wybierając się na wycieczkę po miasteczku można zauważyć liczne pozostałości po antycznych budowlach. Są to ślady bogatej przeszłości Novalji. Nazwa tego miejsca pochodzi od łacińskiego słowa.: navalia czyli port. Została nadana podczas rzymskiej okupacji, kiedy służyła właśnie, jako port. W miasteczku największą atrakcją z zabytków jest pochodzący z I wieku n. e. podziemny akwedukt, ręcznie wyciosany, z dziewięcioma nadziemnymi otworami. Nazwany został on Talijanova buža czyli włoska dziura. Jest długi na 1042 m i szeroki na 60 cm. Wewnątrz można go zwiedzać na długości 150 m. Z innych atrakcji wymienić można pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku n. e. Odkryte w 1971 roku relikwiarze oraz zabytkowy obraz Błogosławionej Marii Dziewicy z Dzieciątkiem z XVI wieku zobaczyć można w kościele Matki Bożej od Rurzarija. W Novalji znajduje się również muzeum miejskie z antycznym systemem doprowadzającym wodę na wypadek pożaru.

Kultura

W tym miejscu warto również wspomnieć o kulturze mieszkańców Novalji i związanym z nią wydarzeniem, dniem św. Antona. Obchodzony jest on, co roku 13 czerwca i uważany równocześnie za dzień miasta. Święto to otwiera, novalijskie lato kulturalne. Z licznych zabaw i obrzędów w tym dniu za ciekawy uznać można ludowy taniec naški, który wykonywany jest w barwnych, narodowych novalijskich strojach. Tubylcy szczególnie pielęgnują swoje tradycje. Niektóre ze strojów do dziś zachowały się jeszcze novalijskich w domach. Natomiast nieliczne z kobiet nadal zajmują się rękodzielnictwem. Dzięki temu do dziś jeszcze możemy podziwiać paszkie koronki wykonywane igłą. Praca koronkarek jest niezwykle trudna i wymaga cierpliwości oraz precyzji, w efekcie jednak powstaje prawdziwe dzieło.

Kulinaria

W porze obiadowej warto zasmakować w tutejszych specjałach. Na kartach menu znaleźć można białe wino žutica oraz jagnięcinę z owiec wypasanych na pobliskich pastwiskach. W restauracjach polecany jest, jako przystawka paški ser, który powstaje poprzez pocieranie sera z mleka owczego z oliwą z oliwek i popiołem. Owce podobno karmione są szałwią, stąd również wynika charakterystyczny smak sera. Produkty te, jak i znany leczniczo - szałwiowy miód można zakupić od lokalnych sprzedawców.

Wycieczki

W Novalji organizowane są również liczne wycieczki dla turystów. W dzień kursują promy i statki na wyspy Rab, Lošinj, Silba i Olib. Poza Novalją i innymi wyspami turyści mają okazję, żeby zwiedzić pozostałą, równie malowniczą część wyspy Pag, a nawet samo miasteczko Pag. Jest ono miejscem, w którym można prawdziwie wypocząć. Warto również odwiedzić Starą Novalję, gdzie długie, piaskowe plaże ciągną się przez 5 km wybrzeża. Niedaleko od Novalji, na wzgórzu Tusto Celo znajduje się Paszki Trójkąt, czyli niezwykły kształt, który powstał w kamiennej równinie około 12 tysięcy lat temu.

Hotele

W Novalji, w sezonie i poza nim nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum dla siebie. Większość mieszkańców utrzymuje się głównie z turystyki, stąd powstaje tu wiele hoteli o wysokim standardzie, niektóre wyposażone są w basen i przystań dla małych łodzi. Można w nich wynająć blisko plaży naprawdę atrakcyjny apartament. W Novalji zakwaterowanie znaleźć można również w licznych pensjonatach, campingach i domkach letniskowych. Niedaleko do Novalji (1km), przy plaży znajduje się kemping Straško, który doskonale jest przystosowany i przygotowany na przyjazd rodzin z dziećmi. Kemping jest łatwo dostępny i położony jest blisko ładnej promenady.

Pogoda

W Novalji odpocząć można również opalając się. Pogoda z pewnością nikogo nie rozczaruje. Łagodny klimat śródziemnomorski zapewnia ciepłą aurę i słońce podczas całego letniego sezonu.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2011-01-08 22:28:16
6827
0
0
0pkt


adsens 2019-05-21
© 2006-2014 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia } Opakowania jednorazowe Warszawa
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593