„Barcelona - taki piękny horyzont, Barcelona - niczym klejnot w słońcu, będę mewą krążącą nad twym pięknym morzem” wysławiał stolicę Katalonii w jednym ze swoich utworów Freddy Mercury. Piosenka ta, wykonywana wraz ze śpiewaczką operową Montserrat Caballe, zapowiadała Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w roku 1992 (Polakom udało się na nich zdobyć 3 złote medale!). Z tym słynnym, hiszpańskim miastem kojarzyć mogą się również inne sławy kultury, jak George Orwell, który to właśnie w Barcelonie rozpoczął swoją karierę powieścią pt. „W hołdzie Katalonii”, słynny architekt Antoni Gaudi czy malarz Joan Miró. Współcześnie Barcelonę, jako tło opisywanych przez siebie historii, wybiera pisarz Carlos Zafón („Cień wiatru”) oraz reżyser Woody Allen („Vicky Cristina, Barcelona”). Dla fanów sportu Barcelona to przede wszystkim piłka nożna i jeden z największych stadionów w Europie - Camp Nou. Mówi się jednak, że miasto to jest przede wszystkim atrakcyjne dla rozwoju ducha - pełne zabytków, wydarzeń kulturalnych i muzeów.
Historia
Barcelona to drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Położona w jej północno-wschodniej części, nad Morzem Śródziemnym - stanowi ciekawe i słoneczne miejsce na urlop. Początki istnienia miasta odnotowuje się już w III w. p. n. e. kiedy to, założone przez Fenicjan, urosło do miana kupieckiej potęgi. Panowali w niej kolejno: Kartagińczycy, Rzymianie, Wizygoci, a w czasach średniowiecznych Maurowie. W 1164 roku Barcelona stała się stolicą połączonego unią personalną państwa Katalonii i Aragonii - wtedy to, uważana za centrum gospodarcze i najważniejszy port morski, umocniła swoją pozycję. Pod koniec XV wieku stolica władców Aragońskich została przeniesiona do Neapolu - znaczenie Barcelony zmalało. Odrodziła się ona dopiero w wieku XVIII, kiedy to burzliwie ożywił się handel i przemysł. W XIX wieku, na skutek pomyślnej koniunktury, cała Katalonia stała się jednym z pionierów industrializacji w Europie. Dziś Barcelona jest tętniącą życiem stolicą jednej ze Wspólnot Autonomicznych Hiszpanii. Charakteryzujące się dużą różnorodnością turystyczne szlaki Barcelony są świadectwem jej bogatej i różnorodnej historii.
Zabytki
Symbolem Barcelony i zarazem najwybitniejszym dziełem Antoniego Gaudiego jest kościół Sagrada Familia, czyli Kościół Świętej Rodziny. Ta imponująca budowla z założenia miała przypominać wielki organizm. Każdy jej element jest więc rzeźbiony osobno, a cały kościół charakteryzuje niezwykła niepowtarzalność detali. Tutaj też, w podziemiach, znajduje się muzeum upamiętniające twórczość Gaudiego. Do dziś jednak budowa kościoła nie została ukończona. Barcelona według Gaudiego to także: pałac księcia Guell, szkoła Collegi de les Teresianes, domy Casa Mila, Casa Batllo i Casa Calvet. Gaudi jest również autorem projektu Parku Guell, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To w tym miejscu można usiąść na podobno najdłuższej ławce na świecie, która mierzy aż 152 metrów długości. Atrakcją parku jest także dom słynnego architekta czy popularna hala targowa - Hala Stu Kolumn.
Spacer szlakiem Gaudiego to nie jedyna sugestia spacerowa Barcelony. Aleja La Rambla to idealna propozycja dla lubujących się w przechadzkach turystów. To wzdłuż niej rozciągają się liczne kawiarnie, restauracje, stragany, stoiska i sklepy. Deptak tętni życiem całą dobę. Składa się z kilku ulic (Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins, Rambla de Santa Monica, Rambla de Mar), a każda z nich posiada swój niepowtarzalny klimat. Spacerując po nich odnajdziemy: Muzeum Sztuki Współczesnej, XVIII-wieczny pałac Palau Moja, Boqueria (największe targowisko w Barcelonie), pomnik Kolumba czy Muzeum Morskie. Należy zaznaczyć, że Barcelona sławi się ogromną liczbą muzeów - można ich naliczyć aż 59!
Barcelona to nie tylko piękne, architektoniczne projekty Gaudiego. Odwiedzając ją, możemy podziwiać także malowniczy Pałac Narodowy (Palacio Nacional) autorstwa Carlesa Buegasa, zaprojektowany na Wystawę Światową w 1920 roku jako Pawilon Elektryczności. Ogromne wrażenie robi on szczególnie w nocy, gdyż oświetlany jest w bardzo widowiskowy sposób, tworząc piękny spektakl złożony z gry kształtów Magicznej Fontanny (Fuenta Magica) i snopów światła skierowanych w niebo. Podróżując po Barcelonie, nie można zapomnieć o słynnym Placu Katalońskim (Plaza de Cataluna), miejscu spotkań i zagłębiu imponujących budynków. Dla fanów sportu obowiązkowym i kulminacyjnym punktem zwiedzania będzie oczywiście przepiękna arena zmagań piłkarskich, stadion FC Barcelony, Camp Nou.
Plaże, wakacje, dojazd
Należy pamiętać, że w Barcelonie oprócz kulturalnych rozrywek, można popracować nad piękną opalenizną. 5-kilometrowy pas plaż uważany jest za czyste i bezpieczne miejsce wypoczynku. Najsłynniejsze plaże, usytuowane przy Port Olimpic i Barcelonecie, to nie tylko słońce, morze i delikatny piasek, ale także regionalne restauracje, hotele oraz dyskoteki otwierane dopiero po północy. Barcelona jest więc idealnym miastem zarówno dla tych, którzy chcą podczas urlopu obcować z wyjątkową, katalońską kulturą, ale i prowadzić gorące, intensywne, nocne życie. Najwygodniej dotrzeć tu można samolotem. Istnieje jednak sieć regularnych połączeń autokarowych do Barcelony i innych, hiszpańskich miast. Możliwa jest oczywiście także podróż na własną rękę, samochodem. W tym przypadku mamy do wyboru dwie trasy: północną (przez Niemcy, Belgię do Paryża, Bajonne, San Sebastian), lub południową (przez Czechy, Niemcy, Szwajcarię, Francję (Perpignann). Miasto to jest gwarantem udanego, wakacyjnego wypoczynku. Viva Barcelona!
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena