Podstawowe informacje
Czeski Ołomuniec (czes. Olomouc) leży na terenie Moraw, i jest ich dawną stolicą. Miasto znajduje się we wschodniej części kraju i jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym oraz handlowym. Obok Pragi, Ołomuniec jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Czechach, dużą tego zasługą jest zabytkowe Stare Miasto, pełne atrakcji, kościołów, muzeów, wiele z tych obiektów zostało wpisanych na listę UNESCO.
Historia
Pierwsze datowane zapiski dotyczące Ołomuńca pochodzą z początku XI w., a niespełna pół wieku później powstało tam pierwsze biskupstwo. W 1187 r. miasto zostało ustanowione stolicą Moraw. Szybki rozwój Ołomuńca w kolejnych stuleciach został przerwany przez wojnę trzydziestoletnią, która spustoszyła znaczną część miasta. Zniszczonych zostało wówczas wiele zabytków. Po zakończeniu wojny Ołomuniec przez długi czas rywalizował z Brnem o miano morawskiej stolicy - jednak bezskutecznie. Rozwój komunikacji miejskiej oraz szlaków transportowych przywrócił dawną świetność miastu, jednak nigdy nie dorównało ono potędze, jaką stanowi do dziś Brno.
Atrakcje turystyczne
Odwiedzając Ołomuniec zwiedzanie najlepiej zacząć od samego centrum - Starego Miasta. To tutaj skumulowały się wszystkie największe atrakcje miasta. Na rynku znajduje się ponad 30-metrowa Kolumna Trójcy Przenajświętszej, jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, będący jednocześnie punktem orientacyjnym dla turystów. Pozłacana konstrukcja została wzniesiona w XVIII w. przez mieszkańców Ołomuńca. Obiekt w 2000 r. wpisano na listę UNESCO. Z XIII w. pochodzi natomiast zabytkowy ratusz z imponującą Salą Obrad oraz kaplicą św. Hieronima. Przy Václavském náměstí znajduje się gotycka Katedra św. Wacława. W jej wnętrzu można podziwiać grobowiec św. Jana Sarkandera, męczennika i patrona spowiedzi oraz relikwie św. Urszuli. Wśród obiektów sakralnych na liście naszego zwiedzania powinien znaleźć się również kościół św. Maurycego z dwoma charakterystycznymi wieżami, z których starsza, udostępniona dla turystów, daje możliwość podziwiania panoramy całego miasta. Z okresu baroku pochodzi kościół św. Michała, stojący w miejscu dawnej świątyni dominikańskiej, zniszczonej w czasie pożarów miasta. Dzisiejszy kościół zwieńczony jest charakterystycznymi kopułami, które widoczne są z wielu punktów w mieście. Zwiedzając Ołomuniec warto zajrzeć jeszcze do kościoła Marii Panny Śnieżnej, zbudowanego na początku XVIII w. przez zakon jezuitów oraz do cerkwi św. Gorazda.
Bardzo interesującym dla turystów może być Klasztor Hradisko, który obecnie jest siedzibą szpitala wojskowego, przez co zwiedzający mogą odwiedzić tylko dziedziniec budowli. Obiekt powstał w XI w. z polecenia księcia Ottona I Pięknego. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest również Willa Primavesi, będąca zwieńczeniem secesji wiedeńskiej, w pełni prezentująca założenia stylu. Pierwsi właściciele posiadłości zgromadzili w niej wiele cennych dzieł sztuki, zadbali również o dzisiejszy wygląd willi - projektowali ją najlepsi z najlepszych - Gustav Klimt, Anton Hanak.
Z miastem związane są tzw. twarożki ołomunieckie, miękkie sery, wytwarzane na tych terenach prawdopodobnie już w XVI w. Obecnie ten specjał kuchni czeskiej produkowany jest przede wszystkim w Lošticach, jednak to właśnie w Ołomuńcu wzięły swój początek.
Noclegi
Baza noclegowa Ołomuńca zaspokoi każdego wybrednego turystę. Wartym polecenia jest np. niewielki hotel Lafayette, położony blisko centrum miasta. Hotelowi goście mogą skorzystać z usług profesjonalnego masażysty, kafejki internetowej, pralni oraz wielu innych udogodnień. W hotelowej restauracji serwowane są przysmaki z kuchni czeskiej.
W spokojnej części miasta położony jest 3-gwiazdkowy hotel Prachárna, idealny zarówno na spędzenie rodzinnych wakacji, jak i spotkań biznesowych. Ośrodek oferuje przestronne, komfortowo urządzone pokoje z bezprzewodowym Internetem, telewizją satelitarną oraz mini barem. Na terenie hotelu znajduje się kort tenisowy, sauna, solarium, salon masażu, wypożyczalnia rowerów oraz wiele inny udogodnień. W ośrodku można również wykupić wycieczkę fakultatywną w jedno z ciekawszych miejsc w okolicy, oczywiście z przewodnikiem.
Luksusowe zakwaterowanie można znaleźć w 4-gwiazdkowym hotelu Gemo. Ośrodek oferuje przestronne pokoje oraz apartamenty, przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. W tutejszej winiarni można zorganizować spotkanie biznesowe lub uroczysty bankiet. Hotelowa restauracja serwuje specjały kuchni europejskiej i - przede wszystkim - czeskiej. Całkiem przystępne ceny są zaletą ośrodka Flora, 3-gwiazdkowego hotelu położonego w spokojniejszej części miasta, kilka minut drogi od samego centrum Ołomuńca. Obiekt może pomieścić niespełna 200 osób, w pokojach dwuosobowych oraz apartamentach. W hotelu można zorganizować spotkanie biznesowe lub konferencję.
Przed wyjazdem do Ołomuńca warto zapoznać się również z ofertami noclegowymi hotelu Sigma. Ten 3-gwiazdkowy ośrodek wypoczynkowy oferuje swoim gościom noclegi w jednym z 87 nowocześnie urządzonych pokoi. Obiekt zlokalizowany jest kilka kroków od historycznej części miasta i jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku podróży biznesowych. W hotelu Sigma można zorganizować spotkania biznesowe, konferencje, bankiety oraz inne uroczystości. Pokoje wyposażone są w bezprzewodowy Internet, telewizję satelitarną, radio oraz telefon.
Pogoda
Klimat w Ołomuńcu jest nieco zbliżony do polskiego. Najlepszą porą na podróż w ten region Czech będzie okres wiosenny lub wczesna jesień, kiedy średnie temperatury nie przyprawiają o zawrót głowy - warunki atmosferyczne do zwiedzania są wówczas najlepsze. Również w tym czasie występują najmniejsze opady deszczu, inaczej jest w lecie, kiedy to deszcz znacznie się nasila.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena