Położenie i klimat
Budva to najstarsze miasto na wybrzeżu Czarnogóry i jednocześnie najbardziej popularny kurort wakacyjny. Położenie miasta jest potwierdzeniem cytatu angielskiego poety George Byron, że: "gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem przypadło czarnogórskiemu wybrzeżu" Malowniczo położone nad samym Adriatykiem i otoczone górami miasto leży w odległości ok. 60 km od stolicy Czarnogóry - Podgoricy w rejonie zwanym Riwierą Budvańską. Cała Riwiera charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z suchymi i gorącymi latami i dlatego pogoda na wakacje jest tam prawie w 100% gwarantowana. Budva z racji, że jest jednym z najstarszych czarnogórskich miast może poszczycić się wielowiekową historią.
Historia
Historia Budvy sięga aż IV w. p.n.e. kiedy zamieszkiwały tu plemiona iliryjskie. Później osada przeszła w ręce Greków i została nazwana Buthoe a w roku 168 przejęli ją Rzymianie, którzy zmienili nazwę na Butua. Słowianie pojawili się tutaj dopiero w VI w. p. n. e.
Od początku XII wieku znalazła się pod panowaniem serbskiej dynastii Nemanjiciów. Miasto było tez ważnym ośrodkiem ze względu na to, ze była to prawie przez tysiąc lat siedziba biskupstwa.
Od roku 1447 aż do 1797 Budva wchodziła w skład państwa weneckiego a potem aż do roku 1918 miasto było pod wpływami Habsburgów. W czasie II wojny światowej było okupowane przez Włochów.
Dzisiaj Budva to w pełni już czarnogórskie miasto. Liczy sobie ok. 11 tysięcy mieszkańców, z czego 45% stanowią Czarnogórcy a 40% - Serbowie.
Burzliwa historia nie zmieniła charakteru miasta a wręcz przeciwnie, urozmaiciła jego architekturę i nadała specyficzny klimat.
Zabytki
Zabytki koncentrują się w rejonie Starego Miasta, które było kiedyś olbrzymią twierdzą - wyspą i połączyło się lądem wąskim przesmykiem dopiero wraz upływem lat. O dawnej roli mogą świadczyć mury obronne, które okalają całą starówkę i po których można się przespacerować, mając u stóp lazurowe morze.
Jak już poczujemy wiatr we włosach i smak morza warto zagłębić się w miasto. Pierwsze kroki możemy skierować do Cytadeli z V w. p. n. e. Obecnie spełnia ona liczne funkcje kulturalne - odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Teatralny oraz mieści się galeria sztuki. Warto odwiedzić tez katolicki kościół św. Jana, w którym znajdują się ikony i malowidła mistrzów weneckich a wśród nich cudowny obraz "Madonna in Punta". Ciekawy jest także ekumeniczny kościółek św. Sawy z XIV wieku, który przez wiele lat służył zarówno katolikom jak i prawosławnym. Kontynuując zwiedzanie budowli sakralnych nie można pominąć cerkwi św. Trójcy oraz kościoła św. Marii in Punta.
Po tej dawce kultury śmiało możemy udać się na wędrówkę wąskimi, urokliwymi uliczkami Starego Miasta i wypić kawę w jednej z licznych, klimatycznych kawiarni oraz wczuć się w wakacyjny nastrój. Warto też wstąpić do licznych sklepików i galerii.
Plaża i rozrywki
Jednak Budva to przede wszystkim piękna plaża Slovenska Plaża położona wzdłuż nowej hotelowej części miasta i ciągnąca się na odległość 1500 metrów. Plaża jest kamienisto - żwirowa i tętni życiem od rana do późnego popołudnia. Jeżeli chcemy się wyrwać z murów miasta, możemy wybrać plaże Jazz (na zachód od Budvy) lub Tresteno. Jest tam możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie, windsurfing czy narty wodne. Wszystkie te plaże są w sezonie letnim wypełnione po brzegi turystami i pełne gwaru. Generalnie cała Budva jest miastem głośnym i rozrywkowym. To, tak nazywane przez niektórych, "czarnogórskie Miami" ma szeroką ofertę dyskotek, klubów nocnych i kasyn. Oferuje też szereg lokali gastronomicznych i pubów czynnych do późnych godzin nocnych.
Dużą atrakcją miasta jest również Wyspa św. Mikołaja nazwana przez mieszkańców Budvy - Hawajami. Znajduje się na niej przyjemna restauracja oraz roztacza się piękny widok na Riwierę Budvańską. Na wyspę można popłynąć statkiem wycieczkowym z portu.
Budva jest również dobra bazą wypadową do zwiedzania różnych ciekawych miejsc w samej Czarnogórze. Można wybrać się na całodniową wycieczkę do Parku Narodowego Lovćen, który znajduje się w górach czy pojechać do pięknego, zabytkowego Kotoru. Przez Budvę kursuje również wiele autobusów i można sobie pozwolić na zwiedzenie paru interesujących miejsc położonych wzdłuż całego wybrzeża.
Baza noclegowa
Miasto, jak przystało na kurort, jest bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Ma w swojej ofercie zarówno hotele jaki i tanie kwatery prywatne. Ceny w zależności od opcji jaką wybierzemy są zróżnicowane. Najdroższą ofertę mają hotele i pensjonaty. Za nocleg w tych pierwszych zapłacimy kilkadziesiąt euro. Dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem, jeżeli podróżujemy z grupą przyjaciół, jest wynajęcie apartamentu. W mieście znajdują się także dwa campingi ale w pełnym sezonie letnim (lipiec-sierpień) znalezienie tam wolnego miejsca jest właściwie niemożliwe.
Dobrą i tanią alternatywą jest również wynajęcie pokoju w jednej z pobliskich miejscowości. Różnica w cenie może być na tyle duża, że będzie opłacało się codziennie dojeżdżać do Budvy.
Dojazd
Z Polski nie można dolecieć bezpośrednio do Czarnogóry. Najlepszą opcją podróży wydaje się być samochód. W zależności od trasy, którą wybierzemy będziemy mieli do pokonania od 1000 do 1400 km. (od przejścia granicznego w Chyżnym). Podróż samochodem nie musi być wcale męcząca jeżeli ją mądrze i racjonalnie rozplanujemy. Wielkim jej plusem jest możliwość podziwiania pięknych widoków. Ponadto samochód daje nam możliwość swobodnego poruszania się po Czarnogórze i dotarcia w miejsca, w które nie dojedziemy autobusem.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena