Šilo leżące na wschodnim wybrzeżu „Złotej Wyspie” Krk, zwanej tak ze względu na cudny kolor piasku, miejscowego miodu, wina i oliwy z oliwek, to mała miejscowość rybacka o kameralnym charakterze, idealna na rekreacyjny, rodzinny wyjazd. Położenie Šilo w zatoce Stipanja słynącej z piaszczystych i żwirowych plaż, port z którego kursują łodzie na wybrzeże chorwackie do Crivenicy oraz sąsiedztwo pozostałych wysp zatoki Kvarner zapewniające piękne widoki, sprawiają, że jest ono dogodnym miejscem wypoczynkowym. Ponadto połączenie wyspy Krk z lądem za pomocą mostu i lotnisko w Rijece zapewnią sprawną komunikację z Europą Zachodnią i sprzyjają ruchowi turystycznemu. Šilo jednak, w przeciwieństwie do północno-zachodnich miejscowości wyspy Krk, znanych z dużych ośrodków wczasowych, nie jest tak bardzo komercyjne. Tutejsi mieszkańcy od wieków zajmują się rybołówstwem, a ich tradycje są pielęgnowane podczas częstych i różnych festynów. Turyści chętnie uprawiają tu sporty wodne i zgodnie z tradycjami miasta jeżdżą na połów ryb. Łagodny klimat, ciepła woda oraz długi cypel chroniący tutejsze plaże od wiatru sprawiają, że zarówno kąpiele słoneczne jak i morskie prawdziwą przyjemnością. Z Šilo łatwo dostać się też do innych miejscowości wyspy: Krk, Omišalj, Malinska, Vrbnik czy Baška. Liczne hoteliki i apartamenty z widokami na morze oraz całym wyposażeniem w stosunkowo niskich cenach sprawiają, że Šilo to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje.
Historia
Wyspa Krk (wym. Kyrk), na której znajduje się Šilo jest drugą pod względem wielkości wyspą Adriatyku (405,2km2). Od lądu oddziela ją Kanał Vinodolski, jednak jest z nim połączona 1,5-kilometrowym mostem Krczki most. Ok. 34km od mostu znajduje się stolica wyspy Krk o tej samej nazwie. We wschodniej części wyspy Krk wznoszą się wysokie góry z najwyższym szczytem Obzova 569m n.p.m., zaś na zachodzie są lasy i winnice. Wyspa Krk była jednym z ośrodków piśmiennictwa słowiańskiego alfabetu - głagolicy i zachowało się tu wiele zabytków wraz z najważniejszym - dokumentem w którym pierwszy raz pojawia się nazwa „Chorwacja” - Tablicą z Baški (w Baszce jest kopia tablicy, gdyż oryginał przewieziono do Zagrzebia). Od XII w. wyspa była zarządzana przez książąt Frankopanów z Krk, a ostatni ich dziedzic umieścił ją w 1480r pod protekcją Wenecjan. Po upadku Republiki Weneckiej, władzę przejęli Habsburgowie. Obecnie Krk żyje z rybołówstwa i turystyki. Na północno-zachodnim wybrzeżu przeważają wielkie ośrodki wczasowe jak Omiszalj, Nijvice, Malinska, na południu jest Baška z dwukilometrową piaszczysto-żwirową plażą i widokiem na Velebit a na wschodzie znajdują się bardziej kameralne miejscowości wypoczynkowe.
Plaże
Šilo posiada jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie, więc nie ma potrzeby szukania innych. Jednak gdyby ktoś potrzebował odmiany to można wybrać się do Malinskiej i Vrbnika, gdzie są przeważają plaże piaszczyste, ale są też żwirowe i kamieniste (plaża Rupa w Malinskiej otrzymała Błękitną Flagę). W Baški znajduje się jedna z najdłuższych plaż w Chorwacji (1800m) - jest ona żwirowa i z łagodnym zejściem do morza. Natomiast w Omišalj występują plaże kamieniste i betonowane.
Sporty wodne, atrakcje turystyczne
Wśród wszystkich atrakcji turystycznych na najwyższym miejscu plasuje się w Šilo połów ryb. Prywatne łodzie można zakotwiczyć w porcie Šilo. Istnieje możliwość wynajęcia łódki od miejscowych rybaków i gospodarzy apartamentów czy też skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki. Do innych popularnych sportów należy nurkowanie i żegluga.
Wycieczki
Dobre połączenia (drogi) Šilo z innymi częściami wyspy zachęcają do wycieczek po Krk.
Koniecznie trzeba wybrać się do stolicy wyspy - Krk. Zabytkowe, ufortyfikowane centrum, mury obronne z XV w., Wielki Plac (Vela Placa) o oryginalnym kształcie i z zabytkową studnią z płaskorzeźbami (m.in. św. Kwirynem, patronem miasta) to tylko część atrakcji. Kręte uliczki, trójkątny plac Głagolicy z Krka (Trg Krczkih glagoljasa) z romańskim kościołem NMP, Brama Wolności (Vrata Slobode) na końcu głównej ulicy starego miasta - ul. Strossmayera, to pozostałe uroki spaceru po Krk. Do tego nadmorska promenada (Szetaliszte Drarzica) wśród pinii z licznymi hotelami i restauracjami sprawiają, że trudno się nudzić w tym mieście.
Zachwycające jest również średniowieczne miasto Vrbnik, leżące na klifie o wysokości 78m. Słynie ono przede wszystkim z produkcji uwielbianego na wyspie wina Vrbnička žlahtina. Degustacje wina i liczne sklepy z tym produktem pomagają w wyborze pamiątek z Krk. Warto zobaczyć też ruiny wieży i murów miejskich, drukarnię głagolicką, kościół św. Antoniego Padovańskiego i najwęższą uliczkę Klančić. W Vrbniku są też piękne plaże i miejsca łowne.
Kolejnym miastem godnym uwagi jest Baška (Baszka), z której roztacza się przepiękny widok na morze usiane skalistymi wysepkami. Jest tu też port i 1800-metrowa plaża. Kawałek za miastem w Jurandvorze znajduje się Kościół św. Łucji z kopią XI-wiecznej kamiennej tablicy z Baszki na której odkryto najstarszy tekst zapisany głagolicą.
W wolnym czasie można wybrać się na rejs na jedną z pozostałych wysp Zalewu Kwarnerskiego. Rab słynie z wież dzwonniczych, Lošinj z soczystej zieleni i pięknych plaż, a uchodzący za dom Sępów Białogłowych Cres z wiosek leżących na szczytach skał.
Ciekawy jest też rejs do Punat, wielkiej przystani w dobrze osłoniętej zatoczce w której roi się od malutkich restauracji. Z przystani w Punat można udać się kursującymi co godzina statkami na Wyspę Košljun, będącą prawdziwą skarbnicą kultury. W znajdującym się tu klasztorze franciszkanów są liczne zbiory strojów ludowych i przedmiotów oraz spora kolekcja muszli. Na terenie klasztoru znajdują się też dwa piękne kościoły - kościół Zwiastowania Maryi Panny oraz kościół św. Bernarda.
O ile wystarczy czasu można również odwiedzić Omisalj, Malinską, Dobrjnj itp. W każdej z tych miejscowości można znaleźć przedromańskie i średniowieczne zabytki, cenne kościoły, czy pozostałości ruin murów i innych budowli.
Dla wielbicieli przyrody frajdą będzie wyprawa do znajdującej się w północnej części wyspy Jaskini Biserujka w pobliżu miejscowości Rudine, na której temat powstało wiele legend i opowieści, a obecnie dzięki jej oświetleniu można podziwiać cuda natury. Jej głębokość wynosi ok.100m i odbywają się w niej różne imprezy kulturalne i koncerty.
Noclegi
W Šilo jest sporo wieloosobowych apartamentów, w których noclegi są tańsze niż w większych miejscowościach Krka, dzięki czemu to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Można też skorzystać z kwater prywatnych. Pokoje z reguły są bardzo schludne i dobrze wyposażone (pościel, TV, suszarki do włosów, czasami Internet), a większość z nich ma widok na morze. Na wyspie jest też trochę kampingów (w tym parę specjalnych dla naturystów!) oraz ekskluzywnych hoteli (raczej w zachodniej części Krk).
Jedzenie
W Šilo oprócz poczty i paru sklepów znajduje się kilka restauracji i tawern, gdzie można skosztować tradycyjnych chorwackich dań. Większość hoteli i apartamentów oferuje pełne wyżywienie (najczęściej za dopłatą). Tradycyjne dania na wyspie Krk bazują na rybach, ostrygach, rakach i owocach morza. Podawane są z niewielką ilością przyprawy i obowiązkowo z oliwą z oliwek. Pyszne są też lokalne makarony i kluski ziemniaczane z różnego rodzaju sosami. Lokalnym trunkiem na Krk jest złote wino Vrbnička žlahtina, które doskonale zgrywa się z wymienionymi potrawami.
Rozrywka, festiwale
Šilo to raczej spokojna mieścina, dlatego rządni nocnych eskapad turyści powinni wybrać się raczej do miejscowości znajdujących się na północno-zachodniej stronie wyspy np. Malinskiej. W Dobrinj odbywają się imprezy folklorystyczne i kursy letnie gry na historycznych instrumentach. W Omišalj w połowie sierpnia odbywa się ludowy festyn Stomorina, na cześć pierwszych płodów ziemi.
Pogoda
Wyspa Krk leży w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, a średnia temperatura latem wynosi ok.26°C, zimą ok. 10°C. Temperatura wody w sezonie waha się od 23°C do 25°C.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena