UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Omiš » Dalmacja » Chorwacja
Portowe miasto Omis, przez które przepływa rzeka Cetina, położone jest w historycznej, chorwackiej krainie o nazwie Dalmacja. Bliskość Adriatyku oraz roztaczających się dookoła gór Mosor dostarcza nie tylko zapierających dech w piersiach...
 Portowe miasto Omis, przez które przepływa rzeka Cetina, położone jest w historycznej, chorwackiej krainie o nazwie Dalmacja. Bliskość Adriatyku oraz roztaczających się dookoła gór Mosor dostarcza nie tylko zapierających dech w piersiach widoków, ale również mnóstwa różnorodnych form wypoczynku. Ciekawe usytuowanie miasta dało mu interesującą historię, której to początki sięgają już starożytności. Według wszelkich podań Omis wzięło swoją nazwę od rzymskiej osady Oneum. W średniowieczu, miasto otoczono murami, które stanowiły przeszkodę dla wrogów. Tych natomiast nie brakowało, a to za sprawą piractwa, które dla mieszkańców było głównym źródłem utrzymania. Łupem piratów z Omis padały głównie statki weneckie. Pirackie rozboje za rządów książąt Kacic należały do szczególnie niebezpiecznych. Kres niechlubnym praktykom przyniosły krucjaty w 1221 oraz 1228 roku. Dwieście lat później, dokładnie w 1444 roku miasto Omis przejęli Wenecjanie. XVIII i XIX wiek przebiegły już pod znakiem traktatów i porozumień między takimi europejskimi potęgami, jak Francja i Austria, dla których cała Chorwacja stanowiła ważny punkt strategiczny na mapie.
„Piękne plaże”, „lazur morza”, „błękit nieba” „cudowne widoki”, „ciekawa kultura”, „cisza i spokój”, „aktywny wypoczynek”, „burzliwa historia”, to tylko niektóre skojarzenia, jakie przychodzą na myśl turystom na temat miasta Omis. Brzmi jak bajka? Zapraszamy więc w podróż po bajecznej krainie…


Architektura, zabytki


Piracka przeszłość odbiła się na architekturze miasta. Twierdze Mirabella (istniejąca również pod nazwą Peovica) i Fortica są tego najlepszym przykładem. Roztaczający się ze szczytu Mirabelli widok pozwala nacieszyć wzrok krajobrazem miasta. Z twierdzy Fortica można zobaczyć natomiast pobliskie wyspy: Brac, Hvar czy Solta. Równie ważnym miejscem dla koneserów sztuki jest niewątpliwie mieszczący się na rynku, XVII-wieczny kościół parafialny świętego Michała. Łącząca w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku budowla ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, w Dubrovniku. Mieszkańcy miasta odbudowali kościół świętego Michała niespełna 100 lat później. Uwagę turystów przyciąga również XVI-wieczny kościół pod wezwaniem Świętego Ducha, który słynie z pięknej wieży zegarowej oraz stromych schodów prowadzących do dalszej części miasta. Do jednych z najstarszych zabytków zalicza się kościół świętego Piotra. Historia tej przedromańskiej budowli sięga roku 1074. Z bogatą przeszłością miasta można zaznajomić się bliżej w pełnym archeologicznych przedmiotów muzeum miejskim. Całą architekturę miasta charakteryzują wąskie przejścia i uliczki.


Lato, „Festiwal Klap Dalmatyńskich”


Dziedzictwo kulturowe miasta Omis jest niezwykle bogate. Atrakcji nie brakuje również miłośnikom muzyki. Miejscowość słynie bowiem z obchodzonego od 1967 roku, lipcowego „Festiwalu Klap Dalmatyńskich”. Słowo „klapa” w języku chorwackim oznacza „zespół”. Cechą charakterystyczną zespołów występujących na festiwalu jest wykonywanie muzyki bez instrumentów (a capella). Według fachowców, muzyka jaką reprezentują uczestnicy festiwalu jest nieporównywalna z żadną inną. Należy dodać, że co roku okres wakacyjny w mieście Omis upływa pod znakiem „lata kulturalnego”. Mieszkańcy organizują wówczas liczne koncerty, recitale, wieczory poetyckie i literackie. Ciekawym przedsięwzięciem jest również obchodzona w sierpniu „Noc Piratów”. Organizatorzy nawiązują do ciekawej historii miasta Omis. Parada mieszkańców przebranych za piratów, liczne występy, rejsy statkami, wyścigi rowerowe czy poszukiwanie skarbów to tylko część atrakcji związanych z „Nocą Piratów”.


Aktywny wypoczynek


Codzienne obcowanie z inną, bogatą kulturą dla wielu może być swego rodzaju katharis, oczyszczeniem, uwolnieniem od cierpień, zmniejszeniem napięcia. Wyzwolić emocje pozwala również aktywność fizyczna. Rafting, z którego słynie Omis, jest tylko jedną z atrakcji dla miłośników mocnych wrażeń. Szesnastokilometrowy spływ pontonem w dół rzeki Cetina dostarcza niezapomnianych wrażeń. Podróż kończy się w Radmanove Milice, zwanym miastem zieleni. Rafting pozwala nie tylko aktywnie spędzić czas, ale również obcować z pięknem natury, z którego to słynie cała Chorwacja. Ci, którzy zamiast płynąć w dół wolą wspinać się na wyżyny, mogą wykorzystać okoliczne góry Mosor.


Wycieczki, wyspy, rejsy


Przez wielu turystów Omis określane jest jako doskonała „baza wypadowa” do zwiedzania całej Dalmacji. Duże, portowe miasto Split, leży zaledwie 25 km dalej, stanowiąc częsty cel wycieczek. Jest to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji oraz największa miejscowość Dalmacji. Mieszczący się w Splicie pałac cesarza Dioklecjana został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warte zwiedzenia jest również sąsiadujące ze Splitem miasteczko Trogir, którego historyczna starówka także znalazła się pod opieką organizacji UNESCO. Co więcej, pobliską wyspę Ciovo łączy z Trogirem zwodzony most. Wyspa stanowi więc kolejny ciekawy cel wycieczek. Nieco dalej, (około 60 km od Splitu) leży Makarska, miasto godne polecenia dla ludzi ceniących sobie dobrą zabawę. Znajduje się tam mnóstwo dyskotek, barów, butików i kawiarni. Co ciekawe, Makarska słynie również z jednej z niewielu legalnych plaż dla nudystów. Najlepszym połączeniem ze wszystkimi wyżej wymienionymi miejscowościami oraz z pobliskimi wyspami (Brac, Hvar czy Solta) jest oczywiście droga morska. W portowym mieście Omis nie brakuje statków wycieczkowych i jachtów, które oferują swoje usługi w szerokim zakresie. Rejs w połączeniu ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w Chorwacji zapewnia dzień pełen niezapomnianych wrażeń.


Plażowanie


Turyści, którzy zamiast aktywności fizycznej preferują plażowanie, z pewnością nie będą tu mieli powodów do narzekania. Riwiera Omis liczy ponad 20 km. Oprócz charakterystycznych dla Chorwacji, kamienistych plaż, miasto słynie również z plaż piaskowych. Gorące słońce, przejrzyste niebo i lazur morza sprzyjają opalaniu i morskim kąpielom.


Kulinarne specjały


Po pełnym wrażeń dniu można udać się do baru, kawiarni czy restauracji. Tych oczywiście w Omis nie brakuje. Obok trunków powszechnie znanych, takich jak wino czy piwo, barmani serwują również wódkę domowej roboty - rakiję. Cała kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna. Obok dań rybnych takich jak fis paprikas (pikantny gulasz rybny) często podaje się również potrawy mięsne. Do tradycyjnych dań Dalmacji zalicza się przyrządzaną do dziś jagnięcinę (janjetinę), podawaną z ciepłym chlebem w drewnianym kielichu. W całej Chorwacji można wyróżnić aż trzy rodzaje kuchni: panońską na północy, dalmacką (śródziemnomorską), oraz górską, która stanowi mieszankę dwóch poprzednich.


Pogoda i temperatury


To właśnie klimatowi zawdzięczamy tak piękną pogodę w Omis. Wakacje zawsze upływają tu pod znakiem słonecznych i ciepłych dni. Maksymalne temperatury w lipcu i sierpniu wynoszą 28°C. Do najchłodniejszych miesięcy należą styczeń oraz luty, ale nawet wtedy temperatura rzadko spada poniżej 10°C. Temperatura wody w Adriatyku przekracza latem 22°C. Liczba dni deszczowych w lipcu i sierpniu wynosi najwyżej 3, ale nawet w czasie deszczu nuda w Omis nikomu nie grozi.


Hotele, bazy noclegowe


Ze względu na typowo turystyczny charakter, miasto oferuje szeroki wybór baz noclegowych a w nich hotele i luksusowe apartamenty. Oprócz tego, w Omis prosperuje również wiele kwater prywatnych.


Transport i drogi


Żeby dostać się do tej bajecznej krainy wystarczy jechać wzdłuż autostrady A1, aż do miejscowości Dugopolje. Stamtąd należy kierować się w stronę Splitu skąd od pięknego Omis dzieli nas już tylko 25 km. Należy wspomnieć, że te dwa miasta połączone są ze sobą mostem Ravnickim, dlatego nie sposób zabłądzić. Istnieje również możliwość podróżowania samolotem. Do wyboru mają państwo lotnisko w Zagrzebiu oraz w Spilicie, obok których znajdują się dworce autobusowe. Autobusy i busy do Omis kursują średnio co pół godziny.

Wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki, kaniony, zatoczki, oliwne gaje, cudne plaże, błękit nieba, lazur morza, czyste powietrze w połączeniu z ciekawą historią i kulturą - to gwarancja udanych wakacji w Omis.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-04 13:04:14
5236
0
0
0pkt


adsens 2024-11-23
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593