Crikvenica - perła chorwackiej riwiery
Crikvenica to niewielkie miasteczko, położone na chorwackim wybrzeżu około 35 km od Rijeki. Jest jednym z najstarszych kurortów w basenie Morza Śródziemnego i zapewnia turystom ponad 2500 słonecznych godzin w ciągu roku. Wraz z pobliską miejscowością Selce stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Chorwacji.
Historia
Historia miasta sięga Cesarstwa Rzymskiego. Znajdował się tu wówczas warowny, wojskowy obóz, który z biegiem czasu - po przybyciu Chorwatów - przekształcił się w osadę o nazwie Kotor. Osada na początku XV wieku została rozbudowana przez księcia Mikołaja IV Frankopana. Ufundowano wówczas, przy ujściu rzeki Dubračine kościół (w języku chorwackim crikva) Paulinów - Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, od którego wywodzi się obecna nazwa miasta.
W 1760 roku Crikvenica stała się centrum administracyjnym dla całego obszaru Vinodol. Rozkwit miasta nastąpił jednak dopiero w XIX wieku, gdy Crikvenica stała się jednym z pierwszych kurortów, do którego tłumnie ściągali kuracjusze z Cesarstwa Austro-Węgier. Renoma doskonałej miejscowości wypoczynkowej przetrwała do dnia dzisiejszego - Crikvenica, po rozbudowie infrastruktury turystycznej stała się jednym z najważniejszych ośrodków wybrzeża Kvarner i całego północnego wybrzeża Chorwacji.
Atrakcje
Miasto stanowi część tzw. Riwiery Rijeki i Crikvenicy, pełnego atrakcji pasa nadmorskich miejscowości (Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski i Senj), wartych potraktowania jako jedna, niezwykle atrakcyjna turystycznie całość.
W samej Crikvenicy zwiedzanie warto zacząć od miejsca, któremu miasto zawdzięcza swoją nazwę. Klasztor zakonu Paulinów, wraz z przylegającym do niego kościołem Błogosławionej Dziewicy Marii, został zbudowany w XV wieku. Szczególnie warta uwagi jest średniowieczna bryła budowli. Jej wnętrze zostało przebudowane - obecnie znajduje się tam hotel.
Aby lepiej poznać lokalną historię i tradycję, trzeba koniecznie odwiedzić Kotor. To najstarsza dzielnica Crikvenicy, pierwotnie samodzielna osada, która dała początek współczesnemu miastu. Wielu wrażeń dostarczają umieszczone w Kotorze stanowiska archeologiczne, jak również pozostałości średniowiecznych zabudowań. Można tam również zwiedzić ślady obwarowań miejskich oraz ruiny średniowiecznego kościoła.
Na miejscu można również skorzystać z licznych wycieczek - m. in. do Doliny Vinodolskiej, oraz wybrać się w rejs wzdłuż riwiery - wybrzeże widziane od strony morza prezentuje się bowiem niezwykle malowniczo.
Dzięki wycieczce do pobliskiego miasteczka Novi Vinodolski, można poznać historyczną przeszłość regionu. Miasteczko to przed wiekami było siedzibą znakomitych, chorwackich rodów - Frankopan i Zrinski, fundatorów miejscowych zabytków i kościołów. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z niezwykłymi tradycjami - pierwszy kurort powstał tam w 1878 roku. Na miejscu można również skorzystać z hotelu, istniejącego od końca XIX wieku. Novi Vinodolski to również miejsce ważne dla chorwackiej historii - w 1288 roku powstał tam jeden z pierwszych w Europie kodeksów prawnych - Ustawa Vinodolska. W mieście warto również odwiedzić muzeum etnograficzne, zlokalizowane w XIII - wiecznych fortyfikacjach.
Na południe od Crikvenicy znajduje się niewielka miejscowość Dramalj. Na turystów czekają tam piękne plaże, jednak największą miejscową atrakcją jest toš - stary, drewniany młyn, wykorzystywany w dawnych czasach do mielenia oliwek. Współcześnie młyn niestety jest nieczynny, stanowi jednak świadectwo odwiecznej tradycji uprawy oliwek w tym regionie.
Spośród pobliskich atrakcji nie można pominąć wyspy Krk, jednej z najczęściej odwiedzanych na chorwackim wybrzeżu. Poza walorami krajobrazowymi na popularność wyspy wpływa z pewnością bardzo dogodna komunikacja - Krk połączona jest ze stałym lądem długim mostem, umożliwiającym przejście oraz przyjemny spacer. Odwiedzając Krk warto udać się do jaskini Biseruljka - położna głęboko pod powierzchnia, kryje w sobie wartą uwagi galerię, a przez jej wnętrze przepływa podziemny strumień.
Entuzjaści nieco dalszych wycieczek mogą również odwiedzić pobliską Rijekę. To trzecie co do wielkości miasto Chorwacji często porównywane jest z włoskim Triestem. Jego liczne zabytki oraz bogata infrastruktura turystyczna stanowią gwarancję dobrej rozrywki i wypoczynku.
Dla amatorów spacerów nie lada gratką będzie nadmorska promenada, łącząca z Crikvenicą miejscowości Selce i Kačjak. Trasę liczącą około 8 kilometrów można, niespiesznym tempem, pokonać w około 3 godziny. Położona przy promenadzie miejscowość Selce to lokalne centrum rekreacji. Posiada bardzo dobre warunki i zaplecze, pozwalające na aktywny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy joggingu, rolek i wycieczek rowerowych. W pobliżu znajdują się również pola do minigolfa oraz przystań jachtowa. Amatorzy spokojnej kąpieli z pewnością docenią zatoki Selce i Slane. W przeciwieństwie do Crikvenicy, miasta nastawionego na rozrywkę, miejscowość Selce zachowała klimat i charakter sennej osady rybackiej, stanowiąc doskonałą ofertę dla wszystkich, szukających miejsca na spokojny, rodzinny wypoczynek.
Kulinaria
Miasto oferuje pełen przekrój dań, charakterystycznych dla kuchni tego regionu. Wśród nich na uwagę zasługują m. in. tort Frankopan - tradycyjny przysmak, zgodnie z legendą nawiązujący do potężnej niegdyś rodziny, władającej całym regionem. Na zwolenników owoców morza czekają krewetki w winie - podawane z opiekanym chlebem - tradycyjny przysmak miejscowych marynarzy. Warto również skosztować lokalnego specjału - ryb gotowanych z czosnkiem, winem, oliwą, selerem i marchwią.
Komunikacja
Szybką komunikację ze światem zapewnia lotnisko w nieodległej Rijece. Znajdują się tam również przystanie promowe. Transport z Rijeki do Crikvenicy i innych miejscowości riwiery zapewniają często kursujące autobusy. Zwolennicy samodzielnych wyjazdów mogą natomiast bez problemu dotrzeć do Crikvenicy własnym samochodem - pokonując około 150 km autostradą z Zagrzebia.
Rozrywka
Crikvenica, podobnie jak inne miasta riwiery, to doskonałe miejsce do plażowania. Wyjątkowe walory krajobrazowe i pełne uroku plaże zachęcają do kąpieli. Trzeba jednak pamiętać o specyfice chorwackich plaż - zamiast piasku przeważają tam drobne kamienie. Wszyscy, którzy uwielbiają kąpiele w morzu nie będą jednak zawiedzeni - czeka na nich ciepła i przejrzysta woda. Dogodne warunki dla siebie znajdą tu ponadto amatorzy nurkowania. W Crikvenicy znajduje się również przystań i klub żeglarski.
W mieście cyklicznie organizowana jest również parada maszkar oraz zloty miłośników starych motocykli. Niezwykłą atrakcją - także dla najmłodszych - jest, położone przy ulicy Vinodolskiej, akwarium morskie. Na spragnionych rozrywki turystów czekają również liczne bary i dyskoteki, często umiejscowione tuż przy zejściu na plażę.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena