Sinemoretz (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „lazurowe wybrzeże”) to mała bułgarska wioska położona nad Morzem Czarnym niedaleko granicy z Turcją. W tych okolicach turystyka zaczęła rozwijać się niespełna dziesięć lat temu, dlatego Sinemoretz nie jest znanym miejscem wypoczynkowym na wakacyjnej mapie świata. Sinemoretz charakteryzuje się nie najlepiej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, dużą jego zaletą jest natomiast przyroda, cztery piękne plaże i niskie ceny. Turyści cenią sobie wspaniałe krajobrazy, brak tłumów oraz dziewicze zakątki czekające na odkrycie przez spragnionych relaksu wczasowiczów. O pięknie tamtejszych okolic świadczy fakt, iż wielu zamożnych Bułgarów decyduje się na postawienie w pobliżu Sinemoretz swoich rezydencji.
Położenie i kilmat
Sinemoretz leży w odległości ok. 90km od miasta Burgas, 10km od Tsareva i 5km od Ahtopolu. Jest najbardziej na południe wysuniętym punktem bułgarskiego wybrzeża i przedostatnią miejscowością przed granicą z Turcją (do granicy jest zaledwie 10km). W Sinemoretz do morza uchodzi rzeka Weleka. Morze, góry oraz bliskość rzeki sprawiają, iż roślinność tutaj jest wyjątkowo bujna. Okolice miejscowości słyną z najczystszej wody morskiej (także Weleka jest najczystszą rzeką w Bułgarii) oraz wielkiej dbałości o środowisko naturalne - powstały tu rezerwaty i park narodowy.
Dzięki wiatrom wiejącym znad morza, oraz bliskości gór, nie panują tutaj doskwierające upały, a temperatury są na tyle wysokie, aby do woli cieszyć się kąpielami słonecznymi i morskimi w okresie od początku czerwca do końca września. Średnia temperatura powietrza latem wynosi 26°C, temperatura wody jest taka sama albo nieznacznie niższa.
Atrakcje turystyczne
Dumą Sinemoretz są cztery piaszczyste plaże. Największą, a zarazem główną plażą jest Butamyata, zwana również plażą południową. Turyści mogą korzystać na niej z serwisu plażowego w skład którego wchodzą leżaki i parasole. Do dyspozycji mają również liczne punkty gastronomiczne, które serwują smaczne i niedrogie posiłki. Na plaży można uprawiać różne sporty wodne oraz grać w siatkówkę plażową. Niestety plaża ta jest często zatłoczona, dlatego od czasu do czasu warto skorzystać z wypoczynku na plaży północnej - drugiej co do wielkości plaży tego regionu. Plaża ta jest niemal zupełnie dzika, długa i przedzielona na pół przez rzekę, która w tym miejscu wpada do Morza Czarnego. W Sinemoretz znajdują się jeszcze dwie mniejsze, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morze: Lipie i Silistar.
Ze względu na bliskość Narodowego Parku Strandża okolice Sinemoretz są czyste, piękne i w wielu miejscach dziewicze. Warto pospacerować po górach lub wzdłuż rzeki. Można wybrać się na wycieczkę łodzią po Welece. Gęsto rosnące drzewa i liany nadają temu miejscu iście egzotyczny charakter. Ujście rzeki jest również rezerwatem chroniącym przede wszystkim lilie wodne. Możemy wybrać się do pobliskiego Rezowa leżącego na granicy z Turcją. Warto rozważyć wizytę w okolicznych wsiach takich jak Kosti czy Bułgari, gdzie obejrzeć można rytuał tańca w ogniu, nazywany tańcami nestinarskimi. W niedalekim Tsarevie zwiedzimy pozostałości średniowiecznej osady oraz dwie cerkwie.
Noclegi
W Sinemoretz znajduje się kilka dwu, trzy i czterogwiazdkowych hoteli o szerokiej ofercie. Godna polecenia jest Villa Philadelphia, Bella Vista Beach Club Hotel i hotel Apolonia. W miejscowości najwięcej jest jednak małych willi, pensjonatów i pokoi. Większość kwater utrzymana jest na bardzo dobrym poziomie, są stosunkowo nowe i znajdują się zazwyczaj w niewielkich odległościach od plaż. Najtańszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się na miejscowym polu namiotowym.
Dojazd
Do Sinemoretz istnieje kilka możliwości dojazdu. Najwygodniej jest zdecydować się na trwającą ok. 2 godziny podróż samolotem z Polski do największego bułgarskiego międzynarodowego lotniska w Burgas. Można również dotrzeć najpierw do stolicy Bułgarii, Sofii, a stamtąd do Burgas autokarem lub pociągiem. Burgas posiada dogodne i częste połączenia autobusowe z Sinemoretz.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena