Salzburg - miasto Mozarta, perła światowej kultury - tak inaczej określa się to bajkowe miasto położone w Alpach, w północno-zachodniej Austrii. Salzburg jest magicznym miejscem, które przyciąga turystów z całego świata. Malownicze położenie, zabytki, specyficzna atmosfera i wszechobecny duch Wolfganga Amadeusza Mozarta tworzą niepowtarzalny klimat tego alpejskiego miasta.
Jednak Salzburg to nie tylko Mozart. To przede wszystkim piękne miasto pełne kościołów, pałaców, klasztorów i kamienic na najwyższym poziomie artystycznym z różnych epok. Podziwiając tą różnorodność i mnogość zbytków nie dziwi fakt, że Stare Miasto zostało wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia
150-tysięczny Salzburg jest stolicą regionu Austrii o tej samej nazwie. Leży nad rzeką Salzah, która dzieli miasto na część historyczną i tą bardziej współczesną.
Szacuje się, że początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Salzburga i Ziemi Salzburskiej przypadają na okres paleolitu (ok. 50.000 lat p.n.e.). Później w miejscu, w którym stoi dzisiaj Salzburg, zamieszkali Celtowie, następnie Rzymianie, a potem barbarzyńscy Bajuwarowie. Celtowie zapoczątkowali wydobycie soli na tych terenach. Fakt ten znalazł wyraz w nazwie miasta i landu, która oznacza po prostu „Solnogród”.
Za założyciela obecnego miasta uważa się biskupa Wormacji - Ruperta, który w 696 roku przybył pod wzgórze Mönchsberg nad rzeką Salzach i stworzył tu klasztor. Pod koniec VIII wieku, za sprawą cesarza Karola Wielkiego, Salzburg został podniesiony do rangi arcybiskupstwa. Od tej pory arcybiskupi władali tą ziemią przez tysiąc lat, uzyskując po drodze również tytuł książąt.
Największy rozkwit miasto przeżywało pod koniec XVI i na początku XVII wieku. Wtedy powstały wspaniałe budynki, w modnym wówczas stylu barokowym, kościoły i rezydencje. Arcybiskupi - książęta sprowadzali do miasta najwspanialszych architektów europejskich.
Do upadku Salzburga przyczynił się Napoleon, który wkroczył do księstwa w 1800 roku, a w trzy lata później je zsekularyzował. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku miasto weszło ostatecznie w skład Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
Architektura i zabytki
Najbardziej dostojną i najpotężniejszą budowlą miasta jest, górująca ponad Starówką, na wzgórzu Mönchsberg (góra Mnisza) twierdza Hohensalzburg (Wysoki Salzburg) - symbol i znak rozpoznawczy Salzburga a jednocześnie największa, zachowana twierdza w Europie. Z zamkowego wzgórza do miasta można zjechać kolejką linowo-szynową, której powstanie datuje się na koniec XIX wieku ubiegłego stulecia. Kolejka zawiezie nas prawie bezpośrednio na Kapitelplatz (Plac Główny) a stamtąd przejdziemy na Domplatz (Plac Katedralny) na którym znajduje się katedra. Jest to pierwsza, barokowa budowla na północy Alp z pięknymi organami na których grał "najsłynniejszy syn Salzburga" - Wolfgang Amadeusz Mozart. Bezpośrednio do katedry przylega Residenz (Rezydencja) - pałac arcybiskupów. Stare Miasto zachwyci nas dużą ilością fontann oraz kościołów spośród których na uwagę zasługuje przede wszystkim Kościół Św. Piotra, gdzie chowani byli najznamienitsi obywatele miasta i potomkowie możnych rodów.
Obowiązkowym punktem naszej wycieczki po Salzburgu jest oczywiście dom, w którym urodził się Mozart. Znajduje się on przy najsłynniejszej ulicy miasta Getreidegasse. Każdy turysta tu przyjeżdżający musi zajrzeć do domu pod numerem 9, na którym widnieje złota tablica z napisem - „Mozarts Geburtshaus”. Getreidegasse to także mekka handlowa, znajdują a się tam sklepy najbardziej znanych i cenionych marek w Europie. Niepowtarzalny nastrój ulicy tworzą wysokie i wąskie kamienice, przytulne sklepiki, romantyczne dziedzińce i podwórza.
Salzburg to także miasto tętniących życiem i wabiącymi aromatem kawy kafejek. Najsłynniejsza z nich to Kawiarnia Tomaselli usytuowana na placu Alter Markt. Jej historia sięga aż 1700 roku i jest to najstarsza, nadal prosperująca, kawiarnia w Austrii. Do dziś pozostała w rękach rodziny Tomaselli i podobno serwują tam najlepszą podwójną mocną Mokkę. Koniecznie trzeba też wstąpić naprzeciwko do kawiarni Fürst gdzie powstały, dzięki sławnemu cukiernikowi Salzburga Paulowi Fürst, światowej sławy kulki Mozarta - Mozartkugel. Pozostawiając za sobą Stare Miasto i przechodząc na drugą stronę rzeki Salzah warto zwiedzić barokowy pałac Mirabell, który ma bogatą historię z wątkiem miłosnym w tle. Po tej stronie rzeki odpowiednikiem Getreidegasse jest Linzergasse - elegancki, pełen sklepów, ruchliwy deptak. Stoi przy nim kościół św. Sebastiana a za nim cmentarz. Odnajdziemy tutaj groby ojca Mozarta, Leopolda i jego żony Konstancji. Niestety miejsce spoczynku samego Wolfganga nie jest znane.
Salzburg to nie tylko wiekowa historia. Turystom pragnącym odnaleźć w tym historycznym miejscu ducha nowoczesności warto polecić - Muzeum lotnictwa. Muzeum znajduje się bezpośrednio przy lotnisku i jest bardzo nowoczesnym obiektem, pełnym niezwykłych samolotów. Na szczególna uwagę zasługuje przede wszystkim Red Bull "Hangar 7" gdzie stoi szesnaście samolotów linii Flying Bulls.
Baza noclegowa
Salzburska baza noclegowa jest niezwykle zróżnicowana, a jej wachlarz rozpina się od luksusowych hoteli położonych na brzegu rzeki, poprzez przytulne hoteliki na Starym Mieście, po niedrogie schroniska młodzieżowe i zaciszne gospodarstwa agroturystyczne na peryferiach miasta. Wielu turystów korzysta również z szerokiej gamy noclegów jakie proponują podsalzburskie kurorty tj. Anif, Anthering, Bergheim, Elsbethen, Elixhausen, Eugendorf, Großgmain, Grödig, Hallwang i Wals-Siezenheim. Wszystkie te miejscowości mają doskonałe połączenie komunikacyjne z Salzburgiem.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena