Słowenia Środkowa składa się z trzech mniejszych części: Górnej Krainy (Gorenjska), Dolnej Krainy (Dolenjska) oraz Wewnętrznej Krainy (Notranjska). Wszystkie razem tworzą terytorium zwane Krainą, która jest jednym z historycznych regionów Słowenii (w przeszłości było to księstwo należące do Austro-Węgier).
Wycieczki fakultatywne
Na styku trzech krain: Górnej, Dolnej i Wewnętrznej, znajduje się stolica kraju - Lublana. Największe miasto Słowenii (ponad 280 tys. mieszkańców), o bogatej historii, zachwyca bogactwem zabytków, galerii, kawiarenek - wszystko to tworzy niezwykły klimat. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest górujący nad miastem XIII-wieczny zamek - z jego dziedzińca rozciąga się imponujący widok na słoweńską stolicę. Styl architektoniczny tutejszych zabytków oddaje burzliwe dzieje państwa - mieszają się tutaj wpływy architektury baroku, secesji wiedeńskiej, tworząc niepowtarzalną mieszankę stylową. Spacerując po mieście, warto zobaczyć Katedrę św. Mikołaja, Kościół św. Piotra, ratusz oraz przepiękne mosty: Potrójny i Smoczy. Ciekawym miejscem jest Metelkova - niezależne centrum kulturalne, utworzone na ternie były jugosłowiańskich koszar. Miejsce ulubione przez niezależnych artystów - zobaczyć tutaj można galerie, pracownie, bary i kawiarenki.
Po trudach zwiedzania warto wstąpić do jednej z restauracji na Starym Mieście i zakosztować pysznych dań kuchni słoweńskiej. Do najbardziej tradycyjnych należy słynna szynka pršut (suszona na słońcu i wietrze) lub pożywna zupa jota (z ziemniaków, kiszonej kapusty i fasoli). Do tego obowiązkowo kieliszek słoweńskiego wina: teran (czerwone) lub rebula (białe).
Słowenia Środkowa to region obfitujący w liczne atrakcje turystyczne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku, spacerów po malowniczych zakątkach oraz pasjonaci zabytków z pewnością będą zadowoleni z urlopu w tej części kraju.
Głównym miastem Górnej Krainy (Gorenjska) jest Kranj (ok. 20 km od Lublany) - czwarte co do wielkości miasto Słowenii (ok. 53 tys. mieszkańców). Warto wybrać się na spacer po fascynującym, średniowiecznym Starym Mieście, aby podziwiać zabytkowe kamienice i urocze uliczki.
Wewnętrzną Krainę (Notranjska) rozsławia miejscowość Postojna (ok. 53 km od Lublany) z Jaskinią Postojną (Postojnska jama). Wizyta w tym miejscu z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń - ponad 20 km sal i korytarzy wydrążonych przez rzekę Pivkę. Udostępniona do zwiedzania trasa turystyczna ma długość ok. 5 km (z czego 4 km przemierza się elektryczną kolejką). Nieopodal (ok. 9 km) w miejscowości Predjama znajduje się monumentalna budowla: XIII-wieczny zamek (Predjamski Grad), zbudowany pod stumetrową skałą, obok jednego z wejść do Jaskini Postojnej. Legenda głosi, że zamek zamieszkiwany był przez barona Erazma Lüggera - słoweńskiego Janosika, który ograbiał bogatych i rozdawał bogactwa biednym.
Dolna Kraina (Dolenjska) zaprasza wszystkich spragnionych wypoczynku i relaksu w otoczeniu niezwykłej przyrody, która kryje podziemne skarby - gorące źródła. Słoweńskie uzdrowiska oferują niezapomniany urlop, pełen wytchnienia i zdrowego odprężenia. Najważniejsze ośrodki znajdują się w okolicy Nowego Miasta (Nove Mesto, ok. 70 km od Lublany). Do najpopularniejszych należą Dolenjske Toplice i Smarjeske Toplice, a ich tradycja sięga do XVII wieku. Resorty te oferują pełną gamę zabiegów: kąpiele termalne, kąpiele błotne, sauny, masaże, zabiegi oczyszczające - a wszystko to pod okiem doświadczonych ekspertów. Uzdrowiska oferują także bogaty pakiet zajęć sportowych, m.in. jogę, aerobic, nordic walking, spacery, wycieczki rowerowe. Wczasy w słoweńskich uzdrowiskach to prawdziwy relaks i udany wypoczynek, który pozwoli naładować akumulatory na cały rok!
Atrakcje sportowe
Pobyt w Słowenii Środkowej to doskonała okazja, aby połączyć zwiedzanie tego fascynującego kraju z wypadem na narty. Do ośrodków narciarskich położonych w Alpach Julijskich jest z Lublany bardzo blisko: ok. 55 km. Świetna infrastruktura turystyczna oraz doskonałe trasy zjazdowe zachwycą miłośników białego szaleństwa - narciarzy i snowboardzistów. Słoweńskie ośrodki narciarskie usytuowane są w takich miejscowościach jak: Planica, Krajska Gora, Bled, Bohinj, Kobla. Ośrodki te znajdują się w bliskim otoczeniu Parku Narodowego Triglav, na terenie którego znajduje się najwyższy szczyt Słowenii - Triglav (2864 m n.p.m.). Najsłynniejszą miejscowością jest Planica z kompleksem skoczni mamucich i Konkursów Lotów (zawodnicy oddają skoki na odległość ponad 220 metrów). Pozostałe miejscowości również oferują liczne atrakcje, nie tylko dla amatorów sportów zimowych. Malownicze okolice zachęcają do spacerów, w szczególności do nordic walking. Niezapomnianym przeżyciem będzie wycieczka kuligiem połączona z ogniskiem i wesołą biesiadą w słoweńskim stylu. Pasjonaci zabytków powinni odwiedzić miejscowość Bled z niezwykłym jeziorem i XVII-wiecznym zamkiem.
Urlop w Alpach Julijskich to niezapomniany wypoczynek w malowniczym otoczeniu górskiej przyrody. Wysoki standard świadczonych usług sprawia, że Słowenia cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników białego szaleństwa.
Pogoda
W regionie tym panuje klimat kontynentalny umiarkowany. Charakteryzuje się on ciepłym latem - średnie temperatury w miesiącach letnich wahają się od 22 do 26 °C oraz dość łagodną zimą - średnie temperatury w miesiącach zimowych wynoszą od - 2 do +4 °C.
Noclegi
Coraz większa popularność Słowenii przyczynia się do prężnej rozbudowy bazy noclegowej. Przybywający na wakacje i urlopy turyści mają więc do wyboru szeroki wachlarz opcji noclegowych: hotele o średnim i wysokim standardzie, popularne pensjonaty, pola kempingowe, kwatery prywatne oraz noclegi w gospodarstwach agroturystycznych.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena