Czarnogóra to nieduże państwo położone w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowina oraz Albanią. W większości swojej powierzchni jest to kraj górzysty, zajęty przez pasma Gór Dynarskich z pięknymi widokami, ciepłym morzem i jedynym w tym rejonie Europy - fiordem. Czarnogóra jest doskonałym miejscem na spędzenie udanych wakacji zarówno dla globtroterów jak i rodzin z dziećmi. Klimat państwa tworzą jego kameralność i niepowtarzalne krajobrazy.
Historia
Czarnogóra ma bardzo różnorodną historię. Pierwszymi osadnikami, którzy zamieszkiwali te ziemie było iliryjskie plemię Dokleatów. W 395 r. p.n.e. Czarnogóra weszła w skład imperium rzymskiego. Pierwsi Słowianie przybyli na te tereny w VI wieku ale państwo nadal pozostawało pod wpływami Bizancjum. Dopiero w XII wieku weszło w skład państwa serbskiego.
Wiek XV to kolejna trwająca prawie trzy wieki dominacja Turcji. Zalążki prawdziwego państwa powstały dopiero pod koniec XVIII wieku za rządów Piotra I Petrowicia Niegosza, kiedy Czarnogóra została uznana przez Turcję. W tym okresie nastąpił także największy rozkwit kulturalny kraju, który miał swoje apogeum za rządów władyki Piotra II.
Jednak niepodległe Państwo funkcjonowało tylko do 1918. Po tej dacie weszło w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców a w roku 1949 w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii. Jako częściowo niepodległa republika zaczęła funkcjonować od 1992 roku, kiedy w wyniku przeprowadzonego referendum, Czarnogórcy opowiedzieli się za pozostaniem z Serbią i razem stworzyli Związkową Republikę Jugosławii. W roku 2003 związek został przekształcony w państwo o nazwie Serbia i Czarnogóra a w 2006 roku w wyniku referendum Czarnogóra stała się niepodległa.
Atrakcje turystyczne
Czarnogóra oferuje turystom całą gamę różnorodnych atrakcji poczynając od zabytków, a kończąc na raftingu w okolicach rzeki Tary.
Najbardziej znanym i licznie odwiedzanym kurortem jest nadmorska miejscowość wypoczynkowa - Budva zwana Czarnogórskim Miami. To pięknie, położone nad zatoką miasteczko może poszczycić się średniowieczną starówką i wspaniałymi murami obronnymi. Udając się na wschód od Budvy dotrzemy do najbardziej malowniczego miejsca wybrzeża czarnogórskiego półwyspu - miejscowości Sveti Stefan. Ta niegdyś rybacka osada, od lat 60 XX wieku funkcjonuje jako ekskluzywny kompleks hotelowy z labiryntem, uroczych, wąskich uliczek. Jadąc dalej wzdłuż wybrzeża trafimy do kolejnej uroczej miejscowości o nazwie Bar. Słynie ona ze wspaniałych drzew oliwnych, a także może poszczycić się piękną starówką. Podążając dalej w kierunku granicy z Albanią warto przystanąć w miejscowości Ulcinj. To obecnie najpopularniejszy kurort w Czarnogórze. Swoją popularność zawdzięcza pięknym, niezwykle szerokim plażom tak nietypowym dla wybrzeża Adriatyku. Dodatkowym atutem miasta jest wysunięta głęboko w morze starówka.
Prawdziwym rarytasem architektonicznym Czarnogóry jest miasto Kotor, po Dubrowniku druga perełka Adriatyku. Już sama lokalizacja miasta robi wrażenie - z jednej strony wchodząca w miasto skalna ściana z drugiej zatoka - Boka Kotorska, i krajobraz przypominający norweskie fiordy, wpisany na listę UNESCO.
Oprócz pięknych zabytków architektonicznych Czarnogóra ma do zaoferowania bogactwo przyrody. Dla osób lubiących spędzać urlop w sposób aktywny i w bliskim sąsiedztwie natury warty polecenia jest park narodowy "Jezioro Szkoderskie". Jest to największe jezioro na Bałkanach i największy rezerwat ptaków w Europie. Tylko tam na naszym kontynencie można spotkać pelikana. Dużą atrakcje stanowi również wyspa Ada Bojana na rzece Bojanie. Wyspa jest jednocześnie rezerwatem przyrody jak i rajem dla amatorów windsurfingu, paraglidingu, nart wodnych czy jazdy konnej. Znajduje się tam również plaża naturystów. Kolejnym niepowtarzalnym cudem przyrodniczym jest Park Narodowy Durmitor, który obejmuje malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Obfituje on w wiele głębokich kanionów, jaskiń i zjawisk krasowych. Centrum Durmitoru jest Żabljak - niewielkie miasteczko położone u podnóża gór. Na rzece Tarze organizowane są spływy tratwami (raftingi), które dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Wielka atrakcją Czarnogóry są monastyry, czyli prawosławne klasztory. Szczególnie ciekawe jest ich położenie tak jak najbardziej znanego Monastyru Ostrog. Jest to największy czarnogórski relikwiarz wybudowany w XVII wieku, położony wysoko w górach, do którego nie da się dojechać samochodem.
Dojazd i baza noclegowa
Niestety z Polski nie można dolecieć bezpośrednio do Czarnogóry. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad podróżowaniem samochodem. W zależności od trasy, którą wybierzemy będziemy mieli do pokonania od 1000 do 1400 km. (od przejścia granicznego w Chyżnem). Podróż samochodem nie musi być wcale męcząca jeżeli ją mądrze i racjonalnie rozplanujemy. Wielkim jej plusem jest możliwość podziwiania pięknych widoków.
Najpopularniejsza jest trasa przez Chorwację. Mimo, ze jest to najdłuższy dystans do pokonania to można zwiedzić po drodze wiele interesujących miejsc w Chorwacji.
Jeżeli chodzi o bazę noclegową to Czarnogóra ma do zaoferowania zarówno kwatery prywatne, apartamenty jak i hotele o najwyższym standardzie europejskim. Ceny kwater i apartamentów są zbliżone do polskich i są niższe w czerwcu i od połowy września. Najtaniej jest w okolicach Ulcinj, drożej w Budvie. Baza turystyczne nadal jest w tym kraju w fazie rozwoju, dlatego warto udać się do Czarnogóry jak najszybciej, póki można znaleźć tam spokój i odpocząć od zgiełku miasta.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena