UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina to kraj położony w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Na chwilę obecną, po podpisaniu traktatu pokojowego, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie w latach 1991-1995, w skład państwa...
 Bośnia i Hercegowina to kraj położony w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Na chwilę obecną, po podpisaniu traktatu pokojowego, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie w latach 1991-1995, w skład państwa wchodzi Republika Serbska (Republika Srpska) oraz Bośniacko - Chorwacka Federacja Bośni i Hercegowiny. Kraj posiada jedynie 17 km dostęp do Adriatyku, który rozdziela na dwie części Chorwację. Waluta jaka obowiązuje w tym kraju to konwertybilna marka, która zgodnie z kursem walutowym jest równa kwocie 2 złote i trzy grosze. Paszport nie jest wymagany dla państw członkowskich Unii Europejskiej, jednak sam dowód osobisty może nie wystarczyć w przypadku bezpłatnej pomocy medycznej, niektórych banków czy transferów pieniężnych. W takich wypadkach do dyspozycji Polaków jest ambasada w stolicy kraju, którą jest Sarajewo, gdzie polski konsul powinien udzielić nam pomocy w spornych kwestiach.


Historia


Państwo te od 11 roku p.n.e. należało do Cesarstwa Rzymskiego. W VII wieku, na tereny wkroczyli Słowianie. Nieprzerwanie, od XIII wieku, Bośnia i Hercegowina była najeżdżana przez Węgry, Turcję i Austro - Węgry. W 1918 roku Bośnia, Chorwacja, Serbia i Słowenia weszły w skład późniejszej Jugosławii. Gdy w 1991 roku, Jugosławia się rozpadła, nastąpiła jugosłowiańska wojna domowa. Powodem jej wybuchu była próba usamodzielnienia się poszczególnych republik. Gdy w 1992 roku Bośnia i Hercegowina proklamowała swoją niepodległość, konflikt jugosłowiański nasilił się. Dochodziło do regularnych potyczek między Chorwatami, Serbami, Bośniakami. Skutkiem tego były ogromne czystki etniczne, ginęli ludzie zarówno o narodowości chorwackiej jak i serbskiej. Do zakończenia trwającej od 1991 roku wojny domowej doszło dopiero w 1995 roku.


Atrakcje turystyczne, wycieczki


Wydawać by się mogło, że kraj ten nie ma nic ciekawego do zaoferowania turystom. Wręcz przeciwnie. Turystyka w Bośni i Hercegowinie sukcesywnie się rozwija, oferując przybyłym liczne atrakcje. Dodatkowym bodźcem dla turystów z całej Europy są ceny. W Bośni i Hercegowinie, ceny pobytu wakacyjnego są nawet do 30 % niższe niż ceny proponowane w Chorwacji.

Jeżeli wybieramy się do Bośni i Hercegowiny aby rozkoszować się kąpielami nad Adriatykiem, musimy koniecznie udać się do Regionu Neum, który jako jedyny w kraju posiada dostęp do morza. Na turystów czeka tam zaplecze turystyczne, które pozwoli spędzić urlop w komfortowych warunkach. Głównym punktem pobytu w Bośni i Hercegowinie powinno być odwiedzenie stolicy. Sarajewo, bo o nim mowa, powoli staje na nogach, po ciosach jakie zadała wojna domowa. Zaobserwować w nim można mieszankę stylów architektonicznych. Będąc w stolicy warto zwiedzić tamtejsze meczety - o dziwo po wojnie, zachowało się ponad 60, kryty bazar Brusa Bezistan, w którym obecnie znajduje się muzeum oraz napawać oczy zabytkowymi domami. Równie ważnym elementem poznawania kultury tego kraju jest miejsce zwane Madziugorje (Madjugorje). Jest to miejsce kultu Matki Bożej Królowej Pokoju. Jeżeli jesteśmy miłośnikami dzikiej, pięknej przyrody koniecznie musimy wybrać się na wyprawę w dwa miejsca. Jedno z nich to Alpy Dynarskie. To miejsce idealne dla miłośników górskich wspinaczek, ponieważ mimo majestatycznego wyglądu, przejście po ich szczytach jest w zasięgu ręki. Mimo nazwy, góry te nie są zaliczane do pasma Alp, jednak w niczym nie ustępują jednym z najsłynniejszych gór w Europie. Kolejne, godne polecenia miejsce to rzeka Tara. Co prawda, przez teren Bośni i Hercegowiny przepływa 30 km tej rzeki, to jednak wystarczająca długość aby poznać smak górskiego raftingu na spienionych falach Tary. Ci, którym wystarczą same widoki, z pewnością również będą usatysfakcjonowani. Będąc w Bośni i Hercegowinie warto odwiedzić zabytek wpisany na listę UNESCO. Mowa o starówce w mieście Mostar, którego słynny Stary Most zasłużył sobie na wpisanie na tą zaszczytną listę. W Bośni i Hercegowinie znajdziemy również coś dla zakochanych par. Wystarczy udać się do małego miasteczka Tuzla. Mimo że słynne jest głównie z wydobycia soli w dawnych czasach, na językach wszystkich znalazło się w 2007 roku. Wtedy to właśnie pobito tutaj rekord świata w liczbie całujących się par. Jednocześnie zrobiło to blisko 7 tysięcy zakochanych.

Od niedawna Bośnia i Hercegowina ma cechy wspólne z Egiptem. Chodzi o piramidy, których odkrycie ogłoszono w 2005 roku. Trzy piramidy, noszące nazwy Bośniacka Piramida Słońca(Bosanska Piramida Sunca), Bośniacka Piramida Smoka (Bosanska Piramida Zmaja) oraz Bośniacka Piramida Księżyca (Bosanska Piramida Mjeseca), znajdują się w pobliżu miasteczka Visco. Aby móc pogłębić naszą wiedzę na temat zabytków tego kraju warto zainwestować w wycieczki, na których będzie przewodnik. Dzięki temu poznamy kraj od podszewki.


Plaże i sporty


Plaże dostępne tylko w regionie Neum. Głównie kamieniste lub betonowane. Sporty najczęściej uprawiane to sporty wodne w regionie Neum, gdzie na turystów czekają narty wodne, skutery czy windsurfing. W pozostałych częściach kraju można aktywnie uprawiać turystykę rowerową, znajdzie się również coś dla amatorów wspinaczki po Górach Dynarskich.


Noclegi


Cały kraj wyposażony jest w bogatą bazę noclegową. Bałkany w dalszym ciągu przyciągają turystów, więc gospodarka kraju na tym zyskuje. Jeżeli wybierzecie się w region Neum, warto odwiedzić hotel Neum, który zapewni nam komfortowy wypoczynek w odpowiednio wyposażonych we wszystkie udogodnienia pokojach. Dodatkowo na miejscu czekają na nas miejsca przeznaczone do gier zespołowych, w pobliżu znajduję się również wypożyczalnia sprzętu wodnego i oczywiście plaża, na której możemy nabywać adriatyckiej opalenizny.


Kuchnia


Kuchnia bośniacka jest bardzo naturalna, obfitująca w warzywa i różnego rodzaju mięsa. Warto spróbować nietypowych gołąbków (dolma sogan), które tak jak nasze składają się z ryżu i mięsa, ale zawijane są w cebulę. Ryby, które robią największą furorę to dorada i labrak.


Klimat


W regionie Neum panuje klimat śródziemnomorski, czyli możemy opalać się w promieniach słońca, które przeważnie przekracza 25 stopni Celsjusza w okresie letnim. W pozostałej części kraju nie jest aż tak ciepło, jednak ogólnie klimat sprzyja odwiedzaniu Bośni i Hercegowiny o każdej porze roku, gdyż nie grożą nam tu zimy stulecia.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-10-31 17:32:32
5128
0
0
0pkt


adsens 2024-11-23
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593