Dubrownik (Dubrovnik) - Chorwacja
\"Cud. Bajka słoneczna. Powietrze pachnie. Spokój. Przestrzeń morza. Niewiarygodne, cudne, stare mury. Oliwki, winnice, pomarańcze, cytryny, palmy i wszędzie pełno oleandrów. Piękności jest tu tyle i słońca, i morza, że nie wiadomo, od czego zacząć\". Tak o Dubrowniku pisał w 1927 roku polski kompozytor i dyrygent Ludomir Rogowski, który \"Perłę Adriatyku\" wybrał na miejsce zamieszkania. Tak o Dubrowniku mówią wszyscy turyści, którzy zachwyceni urokiem i niepowtarzalnym klimatem tego miejsca, wracają do niego w swoich wspomnieniach. A miasto ukochane jest zwłaszcza przez Polaków i to nasz język najczęściej słyszy się na ulicach.
Leżąca w Chorwacji, w Południowej Dalmacji miejscowość o wyjątkowej historii, sięgającej korzeniami wczesnego średniowiecza, jedno z najpiękniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położenie Dubrownika, otoczonego z trzech stron wodami Adriatyku, zapiera dech w piersiach. \"Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika\"- powiedział kiedyś Bernard Shaw, irlandzki prozaik i dramaturg, laureat nagrody Nobla. Do innych znanych wielbicieli tego pięknego miejsca w Chorwacji należą m. in. Agata Christie, Elizabeth Taylor i Richard Burton.
Dubrownik - historia
Już w czasach prehistorycznych, na wyspie Lave (południe Dubrownika) istniała grecka osada o nazwie Ragusa, która szybko rozwinęła się dzięki handlowi morskiemu, osiągając już w XIV i XV wieku miano potęgi handlowej Adriatyku - obok Ankony i Wenecji. Największy rozkwit przypadł republice w XV i XVI wieku, która dbała już nie tylko o swoją pozycję handlową (w tym okresie rozkwitu miasto posiadało przedstawicielstwa konsularne w ponad 80 miastach i flotę handlową, liczącą ponad 700 żaglowców), ale która od tej pory zaczęła kłaść nacisk także na rozwój sztuki i architektury.
W 1667 r. miasto zostało zniszczone na skutek trzęsienia ziemi. Kolejna katastrofa dotknęła Dubrownik w 1991 r. Bombardowany wiele miesięcy przez wojska jugosłowiańskie, nigdy nie został zdobyty i choć ślady historii są wpisane w mury miasta, to za każdym razem dziwi turystów fakt tak szybkiego przywrócenia jego obrazu sprzed wojny.
Dubrownik - klasztory, pałace, zabytki
Historię \"klejnotu Chorwacji\" najlepiej opowiada spacer po głównej, kamiennej ulicy Starego Miasta (Stari Grad), Stradun, który jak wszystkie przewodniki sugerują, najlepiej jest rozpocząć od najbardziej okazałego wejścia do miasta - zabytkowej Bramy Pile (Vrata Pile), znajdującej się po stronie zachodniej miasta. Słynne mury, zaliczane do najbardziej masywnych i jednocześnie najpiękniejszych w Europie, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty, wieże i baszty komponujące się z niezapomnianym widokiem na wyspy z archipelagu Elafitów: Šipan, Lopud i Koločep pozwolą przenieść się oczyma wyobraźni do Nibylandii - znanej z dzieciństwa, fikcyjnej wyspy ze świata powieści Jamesa Matthew Barrie\'ego. Każdy krok w tym zbudowanym z białego wapienia mieście położonym na skalistej wysepce, jest magicznym przeżyciem samym w sobie a spacer po fortyfikacji to największa tutejsza atrakcja (wstęp kosztuje 15 kun). Studnia Onufrego, z której wypicie wody gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia; klasztor św. Klary, będący dawniej szkołą dla dobrze urodzonych dziewcząt a następnie przytułkiem dla dzieci porzuconych oraz tych z nieprawego łoża; kościół Zbawiciela; romańsko-gotycki klasztor Franciszkanów, na którego dziedzińcu - bodajże najpiękniejszym nad Adriatykiem - pachnie różami, kwiatem pomarańczy i woskiem; miejska dzwonnica; gmachy pałacu Sponza i Knezev Dvor, barokowy kościół św. Błażeja - patrona Dubrownika, barokowo-renesansowa Katedra Wniebowzięcia NMP, gotycko-renesansowy Pałac Rektorów, na którego dziedzińcu odbywają się latem w czasie wakacji koncerty, aż wreszcie klasztor - forteca, należący niegdyś do oo. Dominikanów, liczne twierdze, baszty, wieże zegarowe i inne zabytki - to kolejne rozdziały na kartach historii, do której ilustrację przedstawiają kobiety zbierające pranie ze sznurków między wąziutkimi uliczkami, dzieci usypiające przy szumie morza i dźwięku cykad, młode pary zamawiające lignje - specjalność w tutejszych restauracyjkach, panowie częstujący panie najlepszymi miejscowymi winami: dingač, pelješac, plavac, postup (Peliešac), \"Pošip\" i \"Grk\" (Korčula), oraz dubrownickim \"Malvazija\" (Konavle).
Dubrownik - kulinaria
Poza wyżej wymienionymi specjałami kulinarnymi, nie wypada nie spróbować również najpopularniejszej tu jagnięciny, cielęciny i koziny pieczonych \"pod dzwonem\", brodetu z węgorzy i żab (w dolinie Neretvy), muli, ostryg \"kamenic\" ze Stonu, ciastek \"kontonjata\", \"mantala\" i \"arancina\" (Konavle), tutejszych mandarynek i cytryn, całego wachlarza nieskończonej ilości ryb i soczystych owoców morza, prosto z Adriatyku a także tutejszego rarytasu - prosiaka z rożna. Wszystko to zachwyca zmysłowym zapachem, wyśmienitym wyglądem a przede wszystkim smakiem.
Dubrownik - sport i rozrywka
Dyskoteki, kluby, eleganckie restauracje serwujące wyśmienitą kuchnię, szkoły nurkowania - to miejsca, które licznie występują w nowej części Dubrownika, bardziej przypominającej nadmorski kurort. Rozrywki jest co nie miara i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! Do najpopularniejszych sportów wodnych w Dubrowniku należą narty wodne, nurkowanie i żeglowanie. Wszystkie hotele wyposażone są w baseny, boiska sportowe oraz sale gimnastyczne.
Dubrownik - Lato, festiwal \"Libertas\"
Latem Dubrownik lśni wyjątkowo szczególnym blaskiem. Co rok, 10 lipca organizowany jest tutaj Libertas - znany na całym świecie Dubrownicki Festiwal Letni. To prawdziwe europejskie wydarzenie, które rozpoczyna się podniesieniem flagi i uroczystym wręczeniem kluczy do miasta przez Rektora Dubrownika, uczestniczącym w uroczystości aktorom. Libertas uświetniają m.in. najwybitniejsi krajowi artyści, orkiestry, zespoły ludowe, chóry, soliści z całej Chorwacji, dubrownicka orkiestra symfoniczna, miejscowy zespół tańca ludowego, a nawet takie gwiazdy jak Monserrat, Judi Dench czy Wiedeński Chór Chłopięcy. Kolejną atrakcją festiwalu są występy artystów ulicznych wypełniających Stare Miasto, które to na siedem tygodni (festiwal kończy się 25 sierpnia) zamienia się w wielką scenę teatralną. Wieczorem niebo nad Dubrownikiem rozbłyskuje tysiącem sztucznych ogni a kawiarnie i ogródki wypełniają się turystami chłonącymi tę niezwykłą atmosferę. Koniecznie trzeba wybrać się na wzgórze Srd - rozpościera się stąd jeden z najpiękniejszych widoków świata.
Dubrownik - wakacje, transport i drogi
Dubrownik to wymarzone miejsce na idealne wakacje, gdzie możemy dostać się zarówno samochodem, autobusem (Magistrala Adriatycka - Jadranska Cesta łączy Dubrownik ze wszystkimi miastami na wybrzeżu: Makarską (157 km), Splitem (216 km), Szybenikiem (305 km), Zadarem (377 km) i Rijeką (601 km); na południe magistrala biegnie do Cavtatu (17 km) i Herceg-Novi w Czarnogórze; boczne drogi prowadzą w stronę przejść granicznych z Bośnią i Hercegowiną), samolotem (Port Lotniczy Dubrovnik - Zračna luka Dubrovnik - znajduje się niedaleko osiedla Cipili, przy drodze europejskiej E65 oraz przy drodze krajowej nr 8; na lotnisku istnieje możliwość wynajmu samochodu po bardzo okazyjnych cenach; z lotniska do centrum miasta dotrzemy samochodem już w 25 minut), a także promem (w sezonie prom kursuje 5 razy w tygodniu na trasie: Rijeka - Brbinj (wyspa Dugi Otok) - Zadar - Split - Stari Grad (wyspa Hvar) - Korčula - Sobra (wyspa Mljet) - Dubrownik - Bari (Włochy). W czasie wakacji i nie tylko wygodnych możliwości transportu do Dubrownika (poza koleją państwową, która tu nie dochodzi), jest zatem wiele.
Dubrownik - wynajem samochodów
Jeżeli zdecydujemy wybrać się do Dubrownika samolotem, warto skorzystać na miejscu z możliwości wypożyczenia samochodu. Taką usługę oferuje kilka punktów, m. in. na lotnisku. W centrum można wynająć samochód przy ulicy Frana Supila 9, w hotelu Hilton oraz wielu innych, których ceny możemy porównać na wielu stronach internetowych na długo przed podróżą. Ceny nie są wysokie, a wygodny sposób poruszania się po mieście jest podstawą satysfakcjonującego pobytu.
Dubrownik - wycieczki, wyspy, rejsy
Statki wycieczkowe oferują rejsy z Dubrownika na spokojne pobliskie tzw. Wyspy Elafickie (\"wyspy jelenie\").
Koločep - położona najbliżej Dubrownika wyspa, licząca 150 mieszkańców żyjących w dwóch osadach Donje Čelo i Gornje Čelo, przyciąga turystów pięknem lasów piniowych i gajów oliwnych. Lopud - to wyspa znajdująca na zachód od Dubrownika, posiadająca niegdyś własną flotę oraz stocznię. Szlachta pochodząca z Raguzy budowała tu swoje letnie domy. Nad piaszczystą zatoką znajduje się kilka starych pałaców, spuścizna złotego wieku wyspy. Kolekcję włoskiego, chorwackiego oraz flamandzkiego malarstwa podziwiać można w tutejszym klasztorze Franciszkanów. Šipan - to największa z wysp archipelagu Elafickiego, położona w odległości 90- minutowego rejsu z Dubrownika. Noclegi oraz liczne piesze szlaki turystyczne oferuje tu m. in. wioska Šipanska Luka.
Na południowy wschód od Dubrovnika znajduje się miejscowość wypoczynkowa Cavat, dokąd warto jest wybrać się na wycieczkę. Jej uroki podziwiali przed laty m. in. Książę Karol z Księżna Dianą. Jest tu kilka kościołów, muzea i zabytki historyczne, a także przepiękne liczne plaże.
Z Dubrownika także łatwo jest się dostać do Kotoru - wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, najciekawszego czarnogórskiego miasta, położonego w Fiordzie Kotorskim. Najlepiej jest przybyć tu statkiem lub autobusem, zwiedzić Stare Miasto oraz zawitać do słynnej na całych Bałkanach restauracji rybnej \"Galion\".
Park Narodowy Mljet (Nacionalni park Mljet), to największa atrakcja wyspy o tej samej nazwie - drugiej po Korčuli największej wyspy w południowej Dalmacji. Według mitologii to w tym miejscu nimfa Kalipso przez 7 lat więziła Odyseusza. Dzika natura, bogata roślinność śródziemnomorska i dwa słone jeziora: Malo Jezero i Veliko Jezero, to elementy tutejszego pejzażu, który podziwiać można podczas pieszych spacerów oraz wypraw rowerowych, na specjalnie przygotowanych ścieżkach. Piękne okoliczności przyrody sprzyjają tu zwłaszcza pływaniu, opalaniu a także wycieczkom łodziami po jeziorach. Warto wybrać się na wyspę św. Marii, gdzie stoi klasztor Benedyktynów z XII wieku.
Wielką atrakcją jest jednodniowy rejs promem na wyspę Lokrum, zwaną \"wyspą miłości\" oraz \"przeklętą wyspą\" (koszt rejsu w obie strony wynosi 40 kun). Jak głosi legenda, w 1192 r. u jej wybrzeży rozbił się w czasie sztormu wracający z Palestyny okręt Ryszarda Lwie Serce, który to z wdzięczności za ocalenie zbudował tu kościół. Ta skalista wyspa, porośnięta drzewami piniowymi, modrzewiami, sosnami śródziemnomorskimi, drzewami cytrusowymi, palmami daktylowymi to jeden wielki rezerwat przyrody z pełnym kwiatów ogrodem botanicznym i słonym jeziorem skalnym Mrtwo More, które podziemnym kanałem połączone jest z Adriatykiem. Tu także znajduje się plaża dla naturystów.
Dubrownik - pogoda i temperatury
Pogoda w czasie wakacji jest piękna. Typowo śródziemnomorski klimat Dubrownika charakteryzuje się gorącym i suchym latem, spontanicznymi powiewami mistrala i łagodną zimą. Temperatura nie spada tu raczej poniżej 10˚C, natomiast średnia roczna temperatura wynosi 17˚C. W lecie jest ok. 25˚C, a woda w morzu wynosi 21˚C. Średnie roczne opady kształtują się na poziomie 1250 mm, zaś słońce świeci około 2600 godzin rocznie, co daje aż siedem godzin dziennie.
Dubrownik - noclegi
Dubrownik oferuje mnóstwo opcji noclegowych: w apartamentach prywatnych, kwaterach prywatnych, na kempingach oraz w hotelach zarówno o średnim jak i wysokim standardzie z możliwościami all-inclusive, przy bardzo atrakcyjnych cenach na każdą kieszeń. Kemping i większość luksusowych hoteli dla turystów znajduje się na półwyspie Lapad.
Dubrownik - plaża i wczasy
Banje Beach jest najpopularniejszą plażą w Dubrowniku i jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, przyciągającą na wczasy wielu znanych ludzi oraz rzesze turystów ze wszystkich stron świata. Rozprzestrzenia się stąd spektakularny widok na mury miasta oraz na wyspę Lokrum. Poza niezwykłą, kamienistą plażą i krystalicznie czystą wodą, oferuje duży wybór sportów równie atrakcyjnych jak tutejsze nocne życie w znajdujących się na plaży klubach i barach. Plaża wyposażona jest w kabiny prysznicowe i przebieralnie, restauracje i knajpy. Istnieje także możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasoli.
Copacabana to słynna kamienista plaża, znajdująca się w północnej części półwyspu Lapad. Bardzo bezpieczna, dzięki płytkiej przy brzegu wodzie, idealna jest na wczasy dla par z dziećmi. Znajdujące się tu lokale kulinarne wieczorem zamieniają się w tętniące życiem i pełne młodzieży kluby nocne. Na plaży poza leżakami i parasolami jest wiele możliwości aktywnego wypoczynku: duża zjeżdżalnia do basenu, siatkówka plażowa i przeróżne sporty wodne. Plaża jest przystosowana także dla osób niepełnosprawnych.
Zapraszamy do delektowania się słońcem także na innych miejscowych plażach: piaszczystej Uvala Lapad, kamienistej Sv. Jakov, gdzie można wypożyczyć skutery wodne i kajaki, Buza Beach - znajdującej się w skałach przy południowych murach miasta, Neptun Beach i wielu innych zarówno piaszczystych jak i kamienistych, dzikich i publicznych a także dla naturystów (FKK Cava Beach). Gwarancja słonecznej pogody oraz krystalicznie czysta i ciepła woda Adriatyku to raj dla plażowiczów, nurków i miłośników wszelkich sportów wodnych. Nieskończona ilość większych i mniejszych urokliwych wysp, zabytki, malownicze zakątki, czerwone i białe wino kupione u samego producenta - te wszystkie elementy przyciągną ciekawych świata turystów, którzy spragnieni niezapomnianych wczasów w bajecznym miejscu z pewnością się w Dubrowniku zakochają i będą tu powracać wielokrotnie..Zapraszamy \"raju na ziemi\"!
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena