902 MyTube - śmieszne zdjęcia, automoto, erotyka, imprezka, komputery, natura, pozostałe, reklama, rysunkowe, sławni,...

UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5
...
262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272
Strona:
Deszcz pada?

Deszcz pada?

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12281
komentarzy
-
ilość ocen
1
Podstawka

Podstawka

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
11782
komentarzy
-
ilość ocen
1
Troche soli i zupa gotowa

Troche soli i zupa gotowa

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
18217
komentarzy
-
ilość ocen
3
Amator

Amator

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
13258
komentarzy
-
ilość ocen
-
Sim-lock, idealny na walentynki

Sim-lock, idealny na walentynki

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
14675
komentarzy
-
ilość ocen
-
Fajne kółeczka, aż chciałoby się pośmigać

Fajne kółeczka, aż chciałoby się pośmigać

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
9611
komentarzy
-
ilość ocen
5
Taaa UFO?

Taaa UFO?

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12219
komentarzy
-
ilość ocen
-
Po lewej jej nie ma

Po lewej jej nie ma

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
11393
komentarzy
-
ilość ocen
1
Pies ogrodnika

Pies ogrodnika

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10791
komentarzy
-
ilość ocen
-
Mów na ucho, bo PIS -słucha

Mów na ucho, bo PIS -słucha

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
11958
komentarzy
-
ilość ocen
1
Opatija cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop. Położona na półwyspie Istria miejscowość, została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji. Nic dziwnego! Opatija jest miejscem wyjątkowo ukochanym przez wczasowiczów - osłonięta od wiatrów północnych, cieszy się wyjątkowo delikatnym klimatem. W zimie jest tu stosunkowo ciepło, w lecie nie zmęczą nas upały - za to otrzymamy łagodną, słoneczną pogodę. Między innymi dlatego Opatija jest tak atrakcyjnym miejscem na wczasy dla turystów z całej Europy.
 
Wyjątkowo jednak Opatiję pokochali Polacy, a śladów ich pobytu odnajdziemy tutaj wiele. Sam Henryk Sienkiewicz odwiedził ją kilkakrotnie, a w 1906 roku świętował tu nawet otrzymanie Nagrody Nobla. Z polskich sław politycznych w Opatii gościli Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski, któremu polecono pobyt w adriatyckim kurorcie ze względu na jego ”wzmacniającą” moc. Z tego samego powodu przybył tutaj chory na gruźlicę Stanisław Witkiewicz, który zamieszkał na stałe w Lovranie, w miasteczku położonym tuż obok Opatii. 


Historia


Historia rozpoczyna się w XIV wieku. To wtedy w Opatii mieściło się zaciszne, benedyktyńskie opactwo (od niego pochodzi nazwa miejscowości), powstałe pod patronatem św. Jakuba. Zakonnicy na tle barwnej przyrody, gdzie zielone góry i bujna roślinność sąsiadują z pięknymi plażami, mogli w spokoju oddawać się modlitwie i medytacjom. W 1884 roku wybudowano w Opatii pierwszy, wypoczynkowy pałacyk z widokiem na lazur Adriatyku, którego sława szybko dotarła do Wiednia. Arystokracja monarchii Austro-Węgierskiej, odkrywając piękno i uzdrowicielską moc nadmorskiej miejscowości, szybko zaczęła tu budować przestronne wille, pałace letnie i dworki wiejskie. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i niewątpliwemu urokowi, Opatija jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Przed I Wojną Światową w Opatii było już 12 sanatoriów. 


Zabytki, parki, kościoły


Chcąc poczuć historycznego ducha Opatii, nie sposób ominąć park św. Jakuba (Park sv. Jakova) - imponującego pomnika ogrodniczego. Znajduje się tu aż 159 gatunków roślin, których znaczna liczba pochodzi z dalekich części świata, m. in. z Chin i z Japonii, i nie jest typowa dla przyrody Chorwacji. W tym bujnym otoczeniu wznosi się kościół św. Jakuba, zbudowany na fundamentach historycznego klasztoru Benedyktynów - najważniejszy zabytek Opatii. W jego sąsiedztwie dostrzeżemy dzwonnicę, fontannę Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny. Planując zwiedzanie, nie można również zapomnieć o Parku Angiolina, w którym usytuowana jest z kolei Willa Angiolina (Villa Angiolina) - pierwsza wypoczynkowa posiadłość w Opatii, wzniesiona przez Iginio Scarpa, szlachcica z Rijeki. Jej budowa stała się kluczowym momentem w przeobrażeniu małej, rybackiej wioski w imponujący kurort wypoczynkowy. Opatija znana jest także z ”Dziewczęcia z mewą”, posągu wzniesionego nad brzegiem morza w 1956 roku. Gratką dla polskich turystów mogą natomiast być atrakcje upamiętniające pobyt w tych okolicach naszych wielkich rodaków - w Parku Miejskim w Opatii odsłonięto tablicę ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast popiersie Henryka Sienkiewicza otwiera powstałą w 2001 roku Aleję Zasłużonych.

Powstałe w XIX wieku pałace i wille, dziś przerobione zostały na luksusowe hotele wznoszące się wzdłuż 11-kilometrowej promenady Lungomare. Obecnie promenada ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych nad całym Adriatykiem. Spacer po niej, w cieniu kasztanów i drzew laurowych, dostarcza niezapomnianych wrażeń. W każdej chwili można spocząć w dogodnym miejscu na jednej z umieszczonych przy promenadzie ław, oddając się refleksji i obserwując Adriatyk, z którego lazuru wyłaniają się wyspy Cres i Krk. W takich chwilach można nabrać apetytu, a Opatija proponuje wiele interesujących rozwiązań kulinarnych. 


Kulinaria


Pośród kulinarnych sekretów chorwackiego wybrzeża nie może oczywiście zabraknąć owoców morza. Kałamarnice czy morskie raczki spożywa się tu z makaronem. Nie wypada nie spróbować również lowrańskich kasztanów jadalnych, z których kucharze potrafią przyrządzić smakowite ciasta i kremy. Specjalnością opatijskiej kuchni są także trufle oraz rozmaite potrawy ze szparagów. Wszystkie te egzotyczne dania smakować można wraz z lowrańskim bambusem, czyli białym winem pitym z Fantą. Niecodzienna kuchnia to bez wątpienia jedna z wielu atrakcji Opatii - spożywana na tle Adriatyku, staje się jeszcze bardziej smakowita. 


Wycieczki


W najbliższej okolicy Opatii położone jest miasto portowe, Rijeka. Przebywając w nim, warto odwiedzić deptak Korzo, ulubione miejsce spacerowiczów, centrum handlowe oraz tętniący życiem bazar - wszystko to pełne uroku nadmorskiego kurortu. Propozycjami wartymi zobaczenia są również: Muzeum miasta Rijeka, Galeria Sztuki Współczesnej - Dolać, oraz wzniesiony na wzgórzu w XIII wieku zamek Trsat, z którego roztacza się piękny widok na miasto i kanion rzeki Rjećina.
 
Niezwykle interesująca może okazać się wycieczka łodzią lub autokarem do Parku Plitvickiego. Jego największą atrakcją jest kilkanaście jezior, połączonych ze sobą kaskadami, a rozciągających się na długości 8 km. Słynna Plitwica tworzy wodospad o długości 78 m. Teren parku wzbogaca niezwykła roślinność (stwierdzono tu aż 1100 gatunków roślin), a także liczne jaskinie - wszystko to tworzy niezapomniany, bajkowy klimat. Rezerwat można zwiedzać różnymi trasami. Niektóre odcinki pokonujemy pieszo, inne łodziami lub pociągami drogowymi.
 
Inną atrakcją, dostępną dla odwiedzających Opatiję wczasowiczów, jest rejs do Parku Narodowego Brijuni, przepięknego i egzotycznego archipelagu. Składa się on z 14 wysp porośniętych gąszczem bujnych pnączy, lasów, niespotykanych zbiorowisk roślinnych. Egzotyczne rejony otoczone błękitnymi lagunami zamieszkuje również wiele ciekawych gatunków zwierząt, dzięki czemu, zwiedzając wyspy, możemy poczuć się jak w bajce. Atrakcjami rezerwatu są również: rzymski zamek, starożytne świątynie Wenus i Neptuna oraz kościoły pochodzące ze wczesnego chrześcijaństwa.
  
Dla miłośników prawdziwych zjawisk natury zachęcająca okaże się wycieczka do Słowenii, do Jaskini Postojna (Postojnska Jama). Tutaj właśnie możemy spacerować 20 kilometrowym, zjawiskowo oświetlonym korytarzem i podziwiać zadziwiające formy skalne. Oprócz kolorowych stalaktytów oraz stalagmitów o najróżniejszych kształtach, możemy zobaczyć w jaskini bezokie salamandry zwane przez Słoweńców, ze względu na różową skórę, ludzkimi rybkami.   


Sport, rozrywka


Urlop nad Adriatykiem sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Żeglowanie lub surfowanie wśród malowniczych wysp Adriatyku może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wczasy w Opatii to także gratka dla nurków - centra nurkowania mają tu długą tradycję i pozwalają turystom bez ograniczeń badać głębiny krystalicznie czystych wód adriatyckich. Powodzeniem wśród urlopowiczów cieszy się również tenis i siatkówka, uprawiana na licznych, opatijskich plażach. Najpopularniejsze w Opatii są trzy plaże - położona w centrum, największa Slatina, plaża Tomasevac koło hotelu Ambasador i plaża Lido, usytuowana w pobliżu Willi Angioliny. Różnorodna przyrodniczo Opatija dostarcza turystom nie tylko wodnych, nadmorskich atrakcji. Sąsiedztwo z górami Učka cieszyć będzie miłośników przygód, którzy chcą zakosztować wspinaczki po skałach, wycieczek rowerowych lub konnych, a nawet lotów paralotnią na tle przepięknego krajobrazu, pełnego bogatej roślinności i stuletnich lasów. U stóp masywu górskiego Učka, oprócz uprawiania aktywnego wypoczynku, można zasmakować regionalnych przysmaków w jednej z kilku parkowych restauracji.


Noclegi


Znakiem firmowym Opatii są eleganckie hotele i luksusowe wille, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Wynajmując apartament najwyższej klasy, możemy spodziewać się wyjątkowego komfortu w duchu XIX-wiecznej arystokracji i wysokich standardów all-inclusive. Bardzo popularne w Opatii są także centra Wellness, gwarantujące chwile wytchnienia od szybkiego życia w mieście. Opatija oferuje również noclegi mniej wymagającym turystom: kwatery i apartamenty w domach rodzinnych oraz kempingi położone bezpośrednio na wybrzeżu stanowią ciekawą ofertę turystyczną i są dobrą bazą do organizacji wycieczek po zatoce. 


Wakacje, dojazd


Do Opatii można dotrzeć zarówno drogą lądową, jak i samolotem. Nadbrzeżny kurort znajduje się około 820 km od Cieszyna. Od przejścia granicznego do Opatii możemy udać się dwoma trasami: Cieszyn - Brno - Wiedeń - Klagenfurt - Ljubljana - Rupa - Opatija lub Cieszyn - Bratysława - Maribor - Ljubljana - Rupa - Opatija. Z Wiednia możliwe jest również połączenie kolejowe. Samolotem dotrzemy do Rijeki, znajdującej się 13 km od celu. Opatiję z Rijeką łączy linia autobusowa, stąd dotarcie do tego regionu jest bezproblemowe i przyjemne. Wylądować można także na lotnisku Pula (82 kilometrów od Opatii). Centrum riwiery połączone jest bezpośrednimi liniami autobusowymi z głównymi miastami Chorwacji, dzięki czemu, wypoczywając w Opatii, będziemy mogli swobodnie podróżować po innych, fascynujących zakątkach tego kraju.

Słoneczne plaże, zielone góry oraz lazur Adriatyku są zachwycającym tłem dla stylizowanego na cesarsko-królewski klimat kurortu. Spragnionym luksusu, ale też chcącym odpocząć od zgiełku życia codziennego pośród bujnej, egzotycznej roślinności, Opatija na pewno zapadnie w pamięć, jako miejsce magiczne, do którego warto wracać. Należy nadmienić, że mimo różnorodności wieczornych atrakcji proponowanych przez nocne kluby Opatii, cieszy się ona opinią raczej spokojnego i bajkowego uzdrowiska - idealnego na wakacyjny, leczniczy wypoczynek.
Miejsce na reklamę:)
Nie ma to jak się dobrze ustawić

Nie ma to jak się dobrze ustawić

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
11356
komentarzy
-
ilość ocen
3
Nie ma to jak miłe, przytulne miejsce.

Nie ma to jak miłe, przytulne miejsce.

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
11604
komentarzy
-
ilość ocen
2
Co ty taki sztywny

Co ty taki sztywny

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12298
komentarzy
-
ilość ocen
-
Dasz rade.. Tylko uważaj - lód

Dasz rade.. Tylko uważaj - lód

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
17756
komentarzy
-
ilość ocen
3
Główka

Główka

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12140
komentarzy
-
ilość ocen
-
Z łęzką w oku, przypomina mi się moje wesele

Moje wesele

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
15437
komentarzy
-
ilość ocen
8
p....ole nie lece

p....ole nie lece

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12398
komentarzy
-
ilość ocen
-
Faul

Faul

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12543
komentarzy
-
ilość ocen
-
Franek muzykant

Franek muzykant

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
13508
komentarzy
-
ilość ocen
3
To był wypadek...

To był wypadek...

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12324
komentarzy
-
ilość ocen
-
Polowanie

Polowanie

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12149
komentarzy
-
ilość ocen
2
Co te kobiety nie zrobią aby pojawić sie na Mytubie

Wąchanie buta

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
11128
komentarzy
-
ilość ocen
1
Patrz długo... a zobaczysz zachmurzone niebo

Dwa obłoczki

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10705
komentarzy
-
ilość ocen
7
Kochanie, coś Ci się nogi rozjechały

Kochanie, coś Ci się nogi rozjechały

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10380
komentarzy
-
ilość ocen
1
Raz na wozie, raz pod ławką

Raz na wozie, raz pod ławką

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
18951
komentarzy
-
ilość ocen
-
Most zwodzony

Most zwodzony

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10933
komentarzy
-
ilość ocen
1
Wielbłąd... by się uśmiał

Wielbłąd... by się uśmiał

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12187
komentarzy
-
ilość ocen
-
Stary, to tylko cień

Stary, to tylko cień

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
17622
komentarzy
-
ilość ocen
1
No tak, czytać nie umie

No tak, czytać nie umie

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12658
komentarzy
-
ilość ocen
1
Aniołki

Aniołki

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10766
komentarzy
-
ilość ocen
3
Światełko w tunelu

Światełko w tunelu

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10608
komentarzy
-
ilość ocen
-
Idealne dla kawalera

Idealne dla kawalera

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
12165
komentarzy
-
ilość ocen
-
Pali Mi śie

Pali Mi śie

kategoria
dodany
2008-02-04
przez
-
wyświetleń
12415
komentarzy
-
ilość ocen
-
Air Bag

Air Bag

kategoria
dodany
2008-02-04
przez
-
wyświetleń
13633
komentarzy
-
ilość ocen
-
1 2 3 4 5
...
262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272
Strona:
LOSOWE
pudełko wypełnione sierscią

pudełko wypełnione sierscią

kategoria
dodany
2008-10-22
przez
-
wyświetleń
8893
komentarzy
-
ilość ocen
-
Męskie rozmówki

Męskie rozmówki

kategoria
dodany
2010-11-18
przez
-
wyświetleń
9598
komentarzy
-
ilość ocen
-
Most zwodzony

Most zwodzony

kategoria
dodany
2008-02-08
przez
-
wyświetleń
10933
komentarzy
-
ilość ocen
1
To musi być pokój informatyka

To musi być pokój informatyka

kategoria
dodany
2009-09-27
przez
-
wyświetleń
19230
komentarzy
-
ilość ocen
-
trzeba się pochwalić

trzeba się pochwalić

kategoria
dodany
2009-11-30
przez
skarpet
wyświetleń
59089
komentarzy
-
ilość ocen
2
ździsiek tylko trzymaj mocno

ździsiek tylko trzymaj mocno

kategoria
dodany
2009-06-12
przez
skarpet
wyświetleń
9680
komentarzy
-
ilość ocen
-
Jeśli podobają Wam się te bliźniaki

Jeśli podobają Wam się te bliźniaki

kategoria
dodany
2012-11-10
przez
-
wyświetleń
93245
komentarzy
-
ilość ocen
-
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

U dentysty mama prosi synka:
- A teraz bądź grzeczny i powiedz ładnie "aaa", żeby pan doktor mógł wyjąc palce z twojej buzi.

- Jasiu kim jest twoj ojciec?
- On jest chory.
- Ale co on robi?
- Kaszle.

Wnuczek poszedł z babcia do kościoła w Zaduszki. Słucha jak ksiądz czyta
wypominki:
"Za dusze Jana, Marcina, Henryka, za dusze Adama, Andrzeja, Teofila..."
Chłopiec słucha, słucha, w końcu zaniepokojony ciągnie babcie za rękaw:
"Babciu, chodźmy stad, bo on nas wszystkich zadusi!"

- Pod kierownica mamusiu.
- Mamusiu, to jajko jest nieswieze.
- Jedz, nie gadaj.
- Mamusiu, czy dziobek tez mam zjesc?

- Mamusiu, nasz sasiad powiedzial, ze jestes fajna babka, i chetnie by cie
zarznal...
- Zerznal synku, zerznal...

Ida trzy dziewczyny przez podworko, 12, 13 i 14-latka.
12-latka pokazuje na biala plame na ziemi i mowi:
- Zobaczcie, ktos rozlal mleko!
13-latka powachala i mowi:
- To nie mleko, to sperma!
14-latka polizala i mowi:
- Na dodatek nie z naszego podworka...

Pani na poczcie zobaczyła jak Jasiu wrzucał list bez znaczka do Sw. Mikołaja.
Jako ze list bez znaczka nie miał szansy dojść nigdzie, wiec z koleżankami
stwierdziły, ze przeczytają. Jak postanowiły tak zrobiły, no i czytają:
"Drogi Święty Mikołaju, Pisze do Ciebie ten list, ale pewnie i tak nie dojdzie, bo nie stać mnie nawet na znaczek. Pochodzę z bardzo biednej rodziny i nie stać nas nawet na jedzenie. Ale zawsze marzyłem Sw. Mikołaju, żeby dostać pod choinkę narty, łyżwy i kombinezon narciarski, i pisze ten list bo może tym razem stanie się cud i spełnią się moje marzenia..." Panie z poczty przeczytały, wzruszyły się losem Jasia, i postanowiły zrobić mu niespodziankę, i kupić mu prezenty pod choinkę. Jak postanowiły, tak zrobiły. Uzbierały trochę pieniędzy i kupiły Jasiowi narty i łyżwy, ale brakło im pieniędzy na kombinezon narciarski. Trudno, wysłały Jasiowi taki prezent jaki miały.
Za jakiś czas ta sama pani z poczty patrzy a Jasiu znowu idzie z listem bez znaczka, do Sw. Mikołaja, wiec znowu wzięła list i z koleżankami czyta:
"Drogi Święty Mikołaju, Dziękuje Ci bardzo za wspaniale prezenty. Dziękuje za narty, łyżwy i ten kombinezon którego nie dostałem, ale który na pewno wysłałeś. Nie przejmuj się Sw. Mikołaju, to nie twoja wina. Ja wiem, po prostu te k...y z poczty go wzięły..."

- Malgosiu rozkracz sie.
- Kraaa !

Kilkunastoletnia wnuczka budzi sie rano i z rozkosza sie przeciaga. Babcia
ja obserwuje i z tajemniczym usmiechem mowi:
- Co wnuczusiu kochana, rosniemy...
- Nie, babciu, strasznie mi sie chce chlopa.

- Mamo, mamo, ja juz nie chce braciszka!
- Zamknij sie gowniarzu! Bedziesz jadl co ci ugotuje!

© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593