902 MyTube - śmieszne zdjęcia, automoto, erotyka, imprezka, komputery, natura, pozostałe, reklama, rysunkowe, sławni,...

UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5
...
221 222 223 224 225 226 227 228 229
...
268 269 270 271 272
Strona:
Zdrada - druga szansa

Zdrada - druga szansa

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
14440
komentarzy
-
ilość ocen
-
Zdrada - pierwsze wybaczenie

Zdrada - pierwsze wybaczenie

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
14257
komentarzy
-
ilość ocen
-
Dieta, nie dziękuje

Dieta, nie dziękuje

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
8454
komentarzy
-
ilość ocen
-
Obejmowanie nowej...

Obejmowanie nowej...

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
11634
komentarzy
-
ilość ocen
1
Przesłanie

Przesłanie

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
11515
komentarzy
-
ilość ocen
2
Upośledzenie...

Upośledzenie...

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
8455
komentarzy
-
ilość ocen
-
Cichopek to pikuś

Taniec z gwiazdami

kategoria
dodany
2008-09-06
przez
-
wyświetleń
10913
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

kategoria
dodany
2008-08-29
przez
-
wyświetleń
35104
komentarzy
-
ilość ocen
1
kotek mały i kotek duży

kotek mały i kotek duży

kategoria
dodany
2008-08-26
przez
-
wyświetleń
9257
komentarzy
-
ilość ocen
1
Gotuj z...

Gotuj z...

kategoria
dodany
2008-08-26
przez
-
wyświetleń
12133
komentarzy
-
ilość ocen
1
Opatija cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop. Położona na półwyspie Istria miejscowość, została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji. Nic dziwnego! Opatija jest miejscem wyjątkowo ukochanym przez wczasowiczów - osłonięta od wiatrów północnych, cieszy się wyjątkowo delikatnym klimatem. W zimie jest tu stosunkowo ciepło, w lecie nie zmęczą nas upały - za to otrzymamy łagodną, słoneczną pogodę. Między innymi dlatego Opatija jest tak atrakcyjnym miejscem na wczasy dla turystów z całej Europy.
 
Wyjątkowo jednak Opatiję pokochali Polacy, a śladów ich pobytu odnajdziemy tutaj wiele. Sam Henryk Sienkiewicz odwiedził ją kilkakrotnie, a w 1906 roku świętował tu nawet otrzymanie Nagrody Nobla. Z polskich sław politycznych w Opatii gościli Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski, któremu polecono pobyt w adriatyckim kurorcie ze względu na jego ”wzmacniającą” moc. Z tego samego powodu przybył tutaj chory na gruźlicę Stanisław Witkiewicz, który zamieszkał na stałe w Lovranie, w miasteczku położonym tuż obok Opatii. 


Historia


Historia rozpoczyna się w XIV wieku. To wtedy w Opatii mieściło się zaciszne, benedyktyńskie opactwo (od niego pochodzi nazwa miejscowości), powstałe pod patronatem św. Jakuba. Zakonnicy na tle barwnej przyrody, gdzie zielone góry i bujna roślinność sąsiadują z pięknymi plażami, mogli w spokoju oddawać się modlitwie i medytacjom. W 1884 roku wybudowano w Opatii pierwszy, wypoczynkowy pałacyk z widokiem na lazur Adriatyku, którego sława szybko dotarła do Wiednia. Arystokracja monarchii Austro-Węgierskiej, odkrywając piękno i uzdrowicielską moc nadmorskiej miejscowości, szybko zaczęła tu budować przestronne wille, pałace letnie i dworki wiejskie. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i niewątpliwemu urokowi, Opatija jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Przed I Wojną Światową w Opatii było już 12 sanatoriów. 


Zabytki, parki, kościoły


Chcąc poczuć historycznego ducha Opatii, nie sposób ominąć park św. Jakuba (Park sv. Jakova) - imponującego pomnika ogrodniczego. Znajduje się tu aż 159 gatunków roślin, których znaczna liczba pochodzi z dalekich części świata, m. in. z Chin i z Japonii, i nie jest typowa dla przyrody Chorwacji. W tym bujnym otoczeniu wznosi się kościół św. Jakuba, zbudowany na fundamentach historycznego klasztoru Benedyktynów - najważniejszy zabytek Opatii. W jego sąsiedztwie dostrzeżemy dzwonnicę, fontannę Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny. Planując zwiedzanie, nie można również zapomnieć o Parku Angiolina, w którym usytuowana jest z kolei Willa Angiolina (Villa Angiolina) - pierwsza wypoczynkowa posiadłość w Opatii, wzniesiona przez Iginio Scarpa, szlachcica z Rijeki. Jej budowa stała się kluczowym momentem w przeobrażeniu małej, rybackiej wioski w imponujący kurort wypoczynkowy. Opatija znana jest także z ”Dziewczęcia z mewą”, posągu wzniesionego nad brzegiem morza w 1956 roku. Gratką dla polskich turystów mogą natomiast być atrakcje upamiętniające pobyt w tych okolicach naszych wielkich rodaków - w Parku Miejskim w Opatii odsłonięto tablicę ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast popiersie Henryka Sienkiewicza otwiera powstałą w 2001 roku Aleję Zasłużonych.

Powstałe w XIX wieku pałace i wille, dziś przerobione zostały na luksusowe hotele wznoszące się wzdłuż 11-kilometrowej promenady Lungomare. Obecnie promenada ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych nad całym Adriatykiem. Spacer po niej, w cieniu kasztanów i drzew laurowych, dostarcza niezapomnianych wrażeń. W każdej chwili można spocząć w dogodnym miejscu na jednej z umieszczonych przy promenadzie ław, oddając się refleksji i obserwując Adriatyk, z którego lazuru wyłaniają się wyspy Cres i Krk. W takich chwilach można nabrać apetytu, a Opatija proponuje wiele interesujących rozwiązań kulinarnych. 


Kulinaria


Pośród kulinarnych sekretów chorwackiego wybrzeża nie może oczywiście zabraknąć owoców morza. Kałamarnice czy morskie raczki spożywa się tu z makaronem. Nie wypada nie spróbować również lowrańskich kasztanów jadalnych, z których kucharze potrafią przyrządzić smakowite ciasta i kremy. Specjalnością opatijskiej kuchni są także trufle oraz rozmaite potrawy ze szparagów. Wszystkie te egzotyczne dania smakować można wraz z lowrańskim bambusem, czyli białym winem pitym z Fantą. Niecodzienna kuchnia to bez wątpienia jedna z wielu atrakcji Opatii - spożywana na tle Adriatyku, staje się jeszcze bardziej smakowita. 


Wycieczki


W najbliższej okolicy Opatii położone jest miasto portowe, Rijeka. Przebywając w nim, warto odwiedzić deptak Korzo, ulubione miejsce spacerowiczów, centrum handlowe oraz tętniący życiem bazar - wszystko to pełne uroku nadmorskiego kurortu. Propozycjami wartymi zobaczenia są również: Muzeum miasta Rijeka, Galeria Sztuki Współczesnej - Dolać, oraz wzniesiony na wzgórzu w XIII wieku zamek Trsat, z którego roztacza się piękny widok na miasto i kanion rzeki Rjećina.
 
Niezwykle interesująca może okazać się wycieczka łodzią lub autokarem do Parku Plitvickiego. Jego największą atrakcją jest kilkanaście jezior, połączonych ze sobą kaskadami, a rozciągających się na długości 8 km. Słynna Plitwica tworzy wodospad o długości 78 m. Teren parku wzbogaca niezwykła roślinność (stwierdzono tu aż 1100 gatunków roślin), a także liczne jaskinie - wszystko to tworzy niezapomniany, bajkowy klimat. Rezerwat można zwiedzać różnymi trasami. Niektóre odcinki pokonujemy pieszo, inne łodziami lub pociągami drogowymi.
 
Inną atrakcją, dostępną dla odwiedzających Opatiję wczasowiczów, jest rejs do Parku Narodowego Brijuni, przepięknego i egzotycznego archipelagu. Składa się on z 14 wysp porośniętych gąszczem bujnych pnączy, lasów, niespotykanych zbiorowisk roślinnych. Egzotyczne rejony otoczone błękitnymi lagunami zamieszkuje również wiele ciekawych gatunków zwierząt, dzięki czemu, zwiedzając wyspy, możemy poczuć się jak w bajce. Atrakcjami rezerwatu są również: rzymski zamek, starożytne świątynie Wenus i Neptuna oraz kościoły pochodzące ze wczesnego chrześcijaństwa.
  
Dla miłośników prawdziwych zjawisk natury zachęcająca okaże się wycieczka do Słowenii, do Jaskini Postojna (Postojnska Jama). Tutaj właśnie możemy spacerować 20 kilometrowym, zjawiskowo oświetlonym korytarzem i podziwiać zadziwiające formy skalne. Oprócz kolorowych stalaktytów oraz stalagmitów o najróżniejszych kształtach, możemy zobaczyć w jaskini bezokie salamandry zwane przez Słoweńców, ze względu na różową skórę, ludzkimi rybkami.   


Sport, rozrywka


Urlop nad Adriatykiem sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Żeglowanie lub surfowanie wśród malowniczych wysp Adriatyku może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wczasy w Opatii to także gratka dla nurków - centra nurkowania mają tu długą tradycję i pozwalają turystom bez ograniczeń badać głębiny krystalicznie czystych wód adriatyckich. Powodzeniem wśród urlopowiczów cieszy się również tenis i siatkówka, uprawiana na licznych, opatijskich plażach. Najpopularniejsze w Opatii są trzy plaże - położona w centrum, największa Slatina, plaża Tomasevac koło hotelu Ambasador i plaża Lido, usytuowana w pobliżu Willi Angioliny. Różnorodna przyrodniczo Opatija dostarcza turystom nie tylko wodnych, nadmorskich atrakcji. Sąsiedztwo z górami Učka cieszyć będzie miłośników przygód, którzy chcą zakosztować wspinaczki po skałach, wycieczek rowerowych lub konnych, a nawet lotów paralotnią na tle przepięknego krajobrazu, pełnego bogatej roślinności i stuletnich lasów. U stóp masywu górskiego Učka, oprócz uprawiania aktywnego wypoczynku, można zasmakować regionalnych przysmaków w jednej z kilku parkowych restauracji.


Noclegi


Znakiem firmowym Opatii są eleganckie hotele i luksusowe wille, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Wynajmując apartament najwyższej klasy, możemy spodziewać się wyjątkowego komfortu w duchu XIX-wiecznej arystokracji i wysokich standardów all-inclusive. Bardzo popularne w Opatii są także centra Wellness, gwarantujące chwile wytchnienia od szybkiego życia w mieście. Opatija oferuje również noclegi mniej wymagającym turystom: kwatery i apartamenty w domach rodzinnych oraz kempingi położone bezpośrednio na wybrzeżu stanowią ciekawą ofertę turystyczną i są dobrą bazą do organizacji wycieczek po zatoce. 


Wakacje, dojazd


Do Opatii można dotrzeć zarówno drogą lądową, jak i samolotem. Nadbrzeżny kurort znajduje się około 820 km od Cieszyna. Od przejścia granicznego do Opatii możemy udać się dwoma trasami: Cieszyn - Brno - Wiedeń - Klagenfurt - Ljubljana - Rupa - Opatija lub Cieszyn - Bratysława - Maribor - Ljubljana - Rupa - Opatija. Z Wiednia możliwe jest również połączenie kolejowe. Samolotem dotrzemy do Rijeki, znajdującej się 13 km od celu. Opatiję z Rijeką łączy linia autobusowa, stąd dotarcie do tego regionu jest bezproblemowe i przyjemne. Wylądować można także na lotnisku Pula (82 kilometrów od Opatii). Centrum riwiery połączone jest bezpośrednimi liniami autobusowymi z głównymi miastami Chorwacji, dzięki czemu, wypoczywając w Opatii, będziemy mogli swobodnie podróżować po innych, fascynujących zakątkach tego kraju.

Słoneczne plaże, zielone góry oraz lazur Adriatyku są zachwycającym tłem dla stylizowanego na cesarsko-królewski klimat kurortu. Spragnionym luksusu, ale też chcącym odpocząć od zgiełku życia codziennego pośród bujnej, egzotycznej roślinności, Opatija na pewno zapadnie w pamięć, jako miejsce magiczne, do którego warto wracać. Należy nadmienić, że mimo różnorodności wieczornych atrakcji proponowanych przez nocne kluby Opatii, cieszy się ona opinią raczej spokojnego i bajkowego uzdrowiska - idealnego na wakacyjny, leczniczy wypoczynek.
Miejsce na reklamę:)
Dlaczego zwolniłem swoją sekretarkę

Dlaczego zwolniłem swoją sekretarkę

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
10965
komentarzy
-
ilość ocen
6
Myśl dnia

Myśl dnia

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
12275
komentarzy
-
ilość ocen
1
BigMilk

BigMilk

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
10400
komentarzy
-
ilość ocen
7
Imprezka w basenie

Imprezka w basenie

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
15486
komentarzy
-
ilość ocen
3
Mobing

Mobing

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
15920
komentarzy
-
ilość ocen
-
Nasza klasa IV RP

Nasza klasa IV RP

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
11672
komentarzy
-
ilość ocen
3
Fotka z wakacji

Fotka z wakacji

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
11278
komentarzy
-
ilość ocen
-
Mikołaj

Mikołaj

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
27491
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kochanie nie widziałaś naszego kota?

Kochanie nie widziałaś naszego kota?

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
8467
komentarzy
-
ilość ocen
4
Kasa

Kasa

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
12130
komentarzy
-
ilość ocen
2
Ukrzyżowanie

Ukrzyżowanie

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
11758
komentarzy
-
ilość ocen
-
Wypadek

Wypadek

kategoria
dodany
2008-08-16
przez
-
wyświetleń
43838
komentarzy
-
ilość ocen
-
W barze

W barze

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
11763
komentarzy
-
ilość ocen
-
Pracownik miesiąca

Pracownik miesiąca

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
10183
komentarzy
-
ilość ocen
-
Blokada kierownicy

Blokada kierownicy

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
11537
komentarzy
-
ilość ocen
-
Sie ma te mięśnie

Sie ma te mięśnie

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
34111
komentarzy
-
ilość ocen
1
Głowa mnie boli

Głowa mnie boli

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
10436
komentarzy
-
ilość ocen
-
Pocałuj mnie ...

Pocałuj mnie ...

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
10387
komentarzy
-
ilość ocen
17
Jockey

Jockey

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
11505
komentarzy
-
ilość ocen
1
Gladiator

Gladiator

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
10372
komentarzy
-
ilość ocen
2
Wiosna idzie, trzeba brzuszek pokazać

Wiosna idzie, trzeba brzuszek pokazać

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
43055
komentarzy
-
ilość ocen
-
Palma

Palma

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
42945
komentarzy
-
ilość ocen
27
Sex z informatykiem

Sex z informatykiem

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
18002
komentarzy
-
ilość ocen
19
Stop wariatom drogowym

Stop wariatom drogowym

kategoria
dodany
2008-08-15
przez
-
wyświetleń
44718
komentarzy
-
ilość ocen
3
1 2 3 4 5
...
221 222 223 224 225 226 227 228 229
...
268 269 270 271 272
Strona:
LOSOWE
Wielka nocna baba

Wielka nocna baba

kategoria
dodany
2008-05-12
przez
-
wyświetleń
10917
komentarzy
-
ilość ocen
-
Wchłanianie cocacoli nosem

Wchłanianie cocacoli nosem

kategoria
dodany
2008-05-23
przez
-
wyświetleń
11952
komentarzy
-
ilość ocen
-
Przyjaciel idiota, każdy ma jednego

Przyjaciel idiota, każdy ma jednego

kategoria
dodany
2009-09-04
przez
-
wyświetleń
12959
komentarzy
-
ilość ocen
-
Dużo szczęścia

Dużo szczęścia

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
8983
komentarzy
-
ilość ocen
1
Obowiazkowo w kazdym miejscu pracy

Obowiazkowo w kazdym miejscu pracy

kategoria
dodany
2014-09-02
przez
-
wyświetleń
48692
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kdzieś tu był klucz do mieszkania

Kdzieś tu był klucz do mieszkania

kategoria
dodany
2008-03-01
przez
-
wyświetleń
9121
komentarzy
-
ilość ocen
-
Martina Colombari married to Alessandro Costacurta (former A.C. Milan star and current A.C. Mantova manager)

Martina Colombari married to Alessandro Costacurta (former A.C. Milan star and current A.C. Mantova manager)

kategoria
dodany
2010-07-01
przez
-
wyświetleń
8567
komentarzy
-
ilość ocen
-
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

Ojciec zagaduje dorastajacego syna:
- Jestes juz w tym wieku, ze powinnismy porozmawiac jak dorosli... Sa...
widzisz... takie sprawy miedzy mezczyzna a kobieta...
- Uhmm... A konkretnie, co chcialbys wiedziec?

Byla w szkole pogadanka o koniecznosci mycia zabkow przed spaniem.
Na drugi dzien pani chce sprawdzi?, czy dzieci zapamietaly.
Wziela do tablicy Jasia. I pyta:
- Jasiu, co trzeba zrobic przed spaniem.
Jasiu nic.
- No, drogie dziecko, podpowiem ci, a co takiego robia przed spaniem
twoi rodzice?
Jasiu, juz w lepszym humorze, bo juz zna odpowiedz, ale troche sie waha..
- Pani wie. Ja wiem. Ale czy to jest temat dla pierwszej klasy?

- Jasiu kim jest twoj ojciec?
- On jest chory.
- Ale co on robi?
- Kaszle.

- Mamusiu, dzieci w szkole mowia, ze mam duze uszy!
- Nie, nie Jasiu. Nie przejmuj sie, to nie prawda, tylko nie krec tak glowa, bo
znowu bedzie tornado.

Wpada chlopiec do sklepu i mowi : "ble blebubu woao bleble PEPSI"
A sprzedawca do niego : " Dwie butelki czego podac ?"

Mama wybrala sie z 7-letnim Jasiem na spacer.
- Zobacz synku, pajak je biedronke.
- A co to jest dronka mamusiu?

Przychodzi Jasiu do domu ze szkoły i krzyczy :
- Mamo, mamo dzisiaj zrobiłem dobry uczynek.
- No to mów.
- Koledzy podłożyli pineskę szpicem do góry na krześle nauczyciela. Już miał
siadać kiedy ja odsunąłem krzesło.

Pani pyta dzieci:
- Powiedzcie mi dzieci jakieś zwierzątko na A.
Jasio wstaje i mówi:
- A może to karp???
- Nie Jasiu, siadaj. No dobrze powiedzcie mi teraz zwierzątko na B.
Jasio na to:
- Być może to karp???
- Jasiu za drzwi!!!
Jasio wychodzi.
- Powiedzcie mi teraz zwierzątko na C.
Nagle drzwi się otwierają i Jasio mówi:
- Czyżby to był karp???

Jasiu po wakacjach przychodzi do szkoly. Pani sie pyta:
- No, Jasiu...
- Nie Jasiu, tylko John!
- Wiec dobrze, John, gdzie spedziles wakacje?
- W Ameryce
- O, ladnie, a co ty tam robiles?
- Ano, lezalem na werandzie, szedlem na sniadanie, znowu lezalem na werandzie,
szedlem na obiad...
- Ale to chyba bylo nudno?
- Alez skad?
- No dobrze......A moze ty Malgosiu powiesz nam gdzie...
- No, no - Ja nie jestem Malgosia, tylko Veranda

- Mamo, dzis na lekcji pan od matematyki pochwalil mnie!
- To bardzo ladnie, a co powiedzial?
- Ze wszyscy jestesmy idiotami, a ja - najwiekszym!

© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593